BeinCryptoKriptohaber

2024’te Kripto Piyasasını Yeniden Şekillendiren 2 Teknoloji

Kripto piyasası 2024’te dönüştürücü bir yılın eşiğinde. Gerçekten de sektör, ortaya çıkan yeni teknolojilerle birlikte önemli değişikliklere hazırlanıyor.

Bu gelişmeler, dijital para birimlerinin işlevselliğini ve kullanışlılığını artırmayı ve bugün pazarın karşı karşıya olduğu en acil zorluklardan bazılarını çözmeyi vaat ediyor.

Birlikte Çalışabilirlik Vaadi

Blockchain teknolojisindeki önemli bir gelişme, birlikte çalışabilirlik protokolleri. Komodo Blockchain Baş Teknoloji Sorumlusu Kadan Stadelmann, BeInCrypto’ya blockchain’ler arasındaki kritik uyumluluktan bahsetti.

“Blockchain birlikte çalışabilirliği, farklı blockchain ağlarının iletişim kurmasını, veri paylaşmasını ve işbirliği yapmasını sağlar. Çeşitli blockchain ekosistemlerini ve bunların kripto para birimlerini birbirine bağlayan yapıştırıcıdır. değiştirilemez belirteçler ve merkezi olmayan uygulamalar, “dedi Stadelmann.

Bu atılım, farklı blockchain ekosistemlerinin sorunsuz bir şekilde bağlanmasını sağlayarak daha uyumlu ve verimli bir kripto ortamını kolaylaştırıyor. Birlikte çalışabilirlik arttıkça, tüm blockchain sektörünün merkezi olmayan yapısı da artmakta ve merkezi borsalara olan bağımlılığın azaldığı güvensiz bir kullanıcı deneyimine yol açmaktadır.

Birlikte çalışabilirlik, çeşitli kripto para birimlerini, NFT’leri ve merkezi olmayan uygulamaları birbirine bağlayarak, zincirler arası merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) dönemi. Bu platformlar, farklı blok zincirler arasında varlık ticareti yapılmasına ve varlıkların bir blok zincirden diğerine taşınmasına olanak tanır.

“Bugüne kadar Blockchain çözümleri, nispeten basit kullanım durumları için mevcut daha küçük ekosistemler etrafında oluşturuldu. Deloitte analistleri, birden fazla ekosistemle kesişen ve birden fazla blockchain platformu kullanan küresel tedarik zincirleri için blockchain’in umut verici sonuçlarını gerçekleştirmek için birlikte çalışabilirlik kritik önem taşıyor. yazdı.

Devamını oku: Zincirler Arası DApp’ler Nasıl Başlatılır: Birlikte Çalışabilirlik Kılavuzu

Blockchain Çözümleri Çoklu Ekosistemlerle Kesişiyor
Blockchain Çözümleri Çoklu Ekosistemlerle Kesişiyor. Kaynak: Deloitte

Bu nedenle, bu yenilik, kripto pazarında uzun süredir devam eden likidite parçalanması sorununu çözmeyi ve daha akıcı ve kullanıcı dostu bir ticaret deneyimi sağlamayı amaçlıyor.

“Zincirler arası çözümler geliştirmek veya bunlardan yararlanmak, birden fazla blok zincirinde sorunsuz bir şekilde çalışan dApp’lere öncülük edebilir. Bu, yalnızca kullanıcı tabanını çeşitlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda çeşitli mevcut ekosistemlerden yararlanmalarına olanak tanıyarak yenilik, büyüme ve yeni merkezi olmayan çözümlerin geliştirilmesi için benzersiz fırsatlar sunuyor,” diye ekledi Stadelmann.

Her biri birlikte çalışabilirliği geliştirmek için yenilikçi yöntemler ve teknolojiler sunan bir dizi girişim, daha birbirine bağlı bir blockchain ortamına doğru ilerlemeye öncülük ediyor.

Blockchain’leri Bir Araya Getirmek

Merkezi olmayan finansın büyümesi (DeFi) birlikte çalışabilirliğin ve blockchain teknolojisinin devrim niteliğindeki potansiyelinin bir kanıtıdır. Stadelmann’a göre akıllı sözleşmeler ve DEX’ler ticaretin omurgası haline geldi DeFi. Geleneksel finansal aracılara ihtiyaç duymadan eşler arası (P2P) borç verme, borç alma ve ticaret olanağı sunuyorlar.

Temel olarak DeFi, finansı demokratikleştiriyor, giriş engellerini azaltıyor ve finansal kapsayıcılığı ve şeffaflığı teşvik ediyor, geleneksel bankacılık ve finansın temellerine meydan okuyor.

“DEX’ler, eşler arası ağlar, otomatik piyasa yapıcı (AMM) likidite havuzları veya hem P2P hem de AMM teknolojisini birleştiren hibrit formlar aracılığıyla kripto varlık ticareti yapmanın bir yolunu sunuyor. Borç verme ve borç alma protokolleri, merkezi olmayan bir ortamda P2P kripto borç verme işlemini kolaylaştırır kehanetler Zincir dışı ve zincir içi veriler arasındaki boşluğu doldurur. Toplu olarak bu çözümler, kullanıcılara varlıkları üzerinde benzeri görülmemiş bir kontrol sağlıyor,” diye onayladı Stadelmann.

Devamını oku: P2P Merkezi Olmayan Borsalar (DEX’ler) İçin Tam Bir Kılavuz

Birlikte çalışabilirlik arttıkça, tüm blockchain sektörü giderek daha merkezi olmayan hale geliyor. Birlikte çalışabilirlik çok önemlidir çünkü merkezi borsalar gibi üçüncü taraf aracılar olmadan daha güvenilir bir kullanıcı deneyimi yaratır.

Örneğin, Puantiye birden fazla blok zincirinin birleşik bir ağ içinde birbirine bağlanmasına ve etkileşime girmesine olanak tanıyan yenilikçi bir parachain yapısı kullanır. Bu yöntem birlikte çalışabilirliği kolaylaştırır ve birleştirir güvenlik ve birbirine bağlı zincirler arasında veri paylaşımı. Bu nedenle, uyumlu bir blockchain altyapısına doğru önemli bir adıma işaret ediyor.

“Ayrıca Komodo’da yerleşik olan gibi çapraz zincirli DEX’ler Cüzdankullanıcıların farklı blok zincirler (örn. BTC ve ETH) arasında varlık ticareti yapmasına veya varlıkları bir blok zincirden diğerine köprülemesine/taşımasına (örn. dönüştürme) olanak tanır BEP-20 USDT’den PLG-20 USDT’ye),” diye doğruladı Stadelmann.

EvrenÖte yandan Blok Zincirleri Arası İletişim (IBC) protokolünü kullanıyor. Otonom zincirler arasında mesajların ve değerin doğrudan ve güvenilir bir şekilde iletilmesine olanak tanır. Cosmos tarafından sunulan “blok zincirlerin interneti” kavramı, Web3’ün başarısı için gerekli olan merkezi olmayan ve ölçeklenebilir ağın gerçekleştirilmesinde birlikte çalışabilirliğin kritik rolünü vurgulamaktadır.

Zincir bağlantı çeşitli blok zincirleri arasında standart, güvenli ve sorunsuz veri ve komut alışverişini kolaylaştırmak için Zincirler Arası Birlikte Çalışabilirlik Protokolü’nü (CCIP) geliştirdi. Chainlink’in girişimi, blockchain’in birlikte çalışabilme yeteneklerinin geleceğini desteklemek için güvenli ve güvenilir veri alışverişine olan temel ihtiyacın altını çiziyor.

“Bankalar artık karşı tarafların zincirleri ve halka açık zincirlerle birlikte çalışma yolu olmadan, yarattıkları varlıklar ne olursa olsun başarılı olamayacaklarını anlıyorlar. Birlikte çalışabilirlik artık zorlu bir gereklilik [also for blockchains]” Zincir bağlantı Kurucu Ortak Sergey Nazarov söz konusu.

Gizliliğin ve Güvenliğin Artırılması

Sıfır bilgi teknolojisinin blockchain ağlarına entegre edilmesi, gizliliğin ve güvenliğin artırılmasına yönelik bir başka önemli adımdır. Sıfır bilgi kanıtları hassas bilgileri ifşa etmeden işlemlerin doğrulanmasına izin vererek halka açık blok zincirlerle ilgili gizlilik endişelerini giderir.

Router Protokolü İcra Kurulu Başkanı Ramani Ramachandran, BeInCrypto’ya sıfır bilgi kanıtlarının, veri hassasiyetinin çok önemli olduğu uygulamalarda gerekli olan güvenli ve özel işlemler oluşturmaya katkıda bulunduğunu söyledi. Bu nedenle, böylesine önemli bir kriptografik yenilik, gizlilik gerektiren kullanım durumları için çok önemlidir ve bu da onu gelecekteki blockchain uygulamaları için bir temel taşı haline getirir.

Ramachandran, “Sıfır bilgi kanıtlarını benimsemek, blockchain ağlarında şeffaflık ve gizlilik arasında bir denge kurmaya yönelik önemli bir adımdır ve bu ağları sıkı veri koruması gerektirenler de dahil olmak üzere daha geniş bir uygulama yelpazesi için daha uygun hale getirir” dedi.

Aynı şekilde Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin de, inanıyor mali işlemlerde gizliliği artırmaya yönelik bir mekanizma olarak mahremiyet havuzlarının kullanılması. Bu yaklaşım, bireylerin yasa dışı faaliyetlerle bağlantılı fonlardan ayrıldıklarını belgelendirmelerine olanak sağlamak için sıfır bilgi kanıtlarından yararlanıyor.

“Daha fazla kriptografik gizlilik arayışındaki bir sonraki mantıksal ilerleme, Zcash gibi blok zincirlerde ve Tornado Cash gibi zincir üstü akıllı sözleşme sistemlerinde kullanılan genel amaçlı sıfır bilgi kanıtlarının tanıtılmasını içeriyordu. Bu tür sistemler, her işlemin anonimlik kümesinin potansiyel olarak önceki tüm işlemlerin tamamına eşit olmasına olanak tanıyor” diye yazdı Buterin.

Buterin, sıfır bilgi kanıtlarına dayalı çözümlerin önümüzdeki yıl önemli bir büyüme görmesinin beklendiğinin altını çizdi. Küresel düzenlemelerin değişmesi ve bireylerin gizliliklerini korumaya giderek daha fazla öncelik vermesi nedeniyle bu artışın yaşanması bekleniyor.

Devamını oku: Web3’te Zincir İçi ve Zincir Dışı Gizlilik: Açıklanan Farklılıklar

Yine de Stadelmann, sektörün diğer tehditlere ve “bugün mevcut olmayabilecek yeni engellere” karşı savunmasız kaldığını vurguladı. Bunlar şunları içerir: kuantum hesaplama, yapay zekadaki gelişmeler ve önemli engeller oluşturan çevresel kaygılar. Ancak Ramachandran şunu da vurguladı: mevzuat belirsizliği riskleri.

“Düzenlemeler, blockchain teknolojisinin büyümesini ve benimsenmesini engelleyen neredeyse tek şey. Teknoloji burada, geliştiriciler ve ilgi burada, sadece belirlenmiş bir kural kitabımız yok. Bu, potansiyel kullanıcıları, girişimcileri ve yatırımcıları çok fazla risk olarak görerek, şüpheci ve dahil olma konusunda temkinli hale getiriyor,” diye bitirdi Ramachandran.

En son gelişmelerden ve düzenleyici gelişmelerden haberdar olmak ve bunlarla ilgilenmek çok önemlidir. Özellikle bu engellerin aşılması ve blockchain teknolojisinin dönüştürücü potansiyelinden faydalanılması için. Stadelmann, girişimcilere blockchain topluluğuna dahil olmalarını, düzenleyici diyaloglara katılmalarını ve her türlü zorluğu proaktif bir şekilde ele almak için teknolojik yenilikleri desteklemelerini tavsiye etti.

Sorumluluk reddi beyanı

Takiben Güven Projesi Bu makale, sektör uzmanlarının veya bireylerin görüş ve bakış açılarını sunmaktadır. BeInCrypto şeffaf raporlamaya kendini adamıştır, ancak bu makalede ifade edilen görüşler mutlaka BeInCrypto veya personelinin görüşlerini yansıtmaz. Okuyucular, bu içeriğe dayanarak karar vermeden önce bilgileri bağımsız olarak doğrulamalı ve bir profesyonele danışmalıdır. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.

kaynak: Bary Rahma, https://beincrypto.com/new-technologies-reshape-crypto-market/

Diğer Yazılar

1 of 3.982

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir