BeinCryptoKriptohaber

ABD Dolandırıcılardan 1,4 Milyon Dolarlık Kripto Parayı Nasıl Geri Aldı?

Chicago’daki ABD Başsavcılığı, barındırılmayan bir kaynaktan yaklaşık 1,4 milyon dolarlık Tether (USDT) ele geçirdi kripto cüzdanı. Bu eylem, ABD’nin özellikle kripto sektöründe mali dolandırıcılıkla mücadele çabalarında önemli bir adımı temsil ediyor.

Ele geçirme, blockchain teknolojisinin yasa dışı fonların takibini nasıl etkili bir şekilde kolaylaştırabileceğinin altını çiziyor.

Kötü Aktörler Kriptoda 1,4 Milyon Dolardan Fazlasını Nasıl Çaldı?

nöbet ABD kurumlarının ortak çabasının sonucuydu. Adalet Bakanlığı’nın Bilgisayar Suçları ve Fikri Mülkiyet Bölümü ve Ulusal Kripto Para Uygulama Ekibi önemli roller oynadı. Onların ortak çabaları, modern mali suçlarla mücadelede kurumlar arası işbirliğinin önemini göstermektedir. ABD hükümeti sonunda fonları kurbanlara iade edecek.

“Ele geçirme, ABD’nin barındırılmayan bir sanal para biriminden USDT’yi kurtardığı ilk vakalardan birini işaret ediyor cüzdan“ABD Adalet Bakanlığı duyurdu.

Planda failler, başta yaşlılar olmak üzere kurbanları sahte bir bilgisayar açılır penceresiyle kandırdılar. Bu açılır pencerede hatalı bir şekilde kurbanın bilgisayarının ele geçirildiği iddia edildi. Sonuç olarak kurbanlar, sözde bilgisayar korsanlarından “korunmak” için birikimlerini kripto para birimine dönüştürme konusunda yanıltıldı ve yalnızca çalınması sağlandı.

Devamını oku: Dikkat Edilmesi Gereken En Yaygın 15 Kripto Dolandırıcılığı

Üstelik bu ele geçirme, ABD hükümetinin kripto para birimini içeren suçları ele alma yönündeki daha büyük çabalarının bir parçası. Örneğin, Kasım 2023’te, 54 milyon dolarlık kripto parayı geri almayı amaçlayan bir sivil hak kaybı eylemi Narkotik şebekesiyle bağlantılı olması, hükümetin suç örgütlerinin mali operasyonlarıyla mücadeleye yönelik kapsamlı yaklaşımını daha da ortaya koyuyor. Bu eylemler şunu gösteriyor: Suç ağlarını bozmaya yönelik stratejik çaba finansal kaynaklarını hedef alarak.

Üstelik, ABD hükümetinin önemli miktarda Bitcoin varlığı var, suç faaliyetlerinden elde edildi ve değeri yaklaşık 12,4 milyar dolar. Ancak bu varlıkların nakde çevrilmesi, yasal ve soruşturma prosedürleriyle iç içe geçmiş karmaşık bir süreçtir. Bu süreçler tamamlandıktan sonra elde edilen gelirler, mağdurlara tazminat ödenmesi veya ilerideki soruşturmaların finansmanı için tahsis ediliyor.

ABD Hükümeti Bitcoin Dengesi.
ABD Hükümeti Bitcoin Dengesi. Kaynak: Kumdan tepe

Ek olarak, hükümetin kripto para birimi varlıklarını kurtarma çabası, artan siber suçların olduğu bir ortamda gerçekleşiyor. Örneğin, Şubat ayında kişisel kripto dolandırıcılıklarında artış yaşandı57.000 kişi karmaşık kimlik avı girişimlerinin kurbanı oldu.

Devamını oku: Kripto Sosyal Medya Dolandırıcılıkları: Nasıl Güvende Kalınır?

Ethereum ana ağı kullanıcıları toplam istismarın %78’ini oluşturdu ve kayıplar 36,2 milyon doları buldu.

Sorumluluk reddi beyanı

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle ve yalnızca genel bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır. Okuyucunun web sitemizde bulunan bilgilere ilişkin yapacağı her türlü eylemin riski kesinlikle kendisine aittir.

kaynak: Harsh Notariya, https://beincrypto.com/us-recovers-millions-crypto-fraudsters/

Diğer Yazılar

1 of 4.003

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir