BeinCryptoKriptohaber

Bilgisayar Korsanları Cryptojacking İçin Güney Kore Sunucularını Nasıl Hedefledi?

Bilgisayar korsanlarının kripto para birimi madenciliği yapmak için hesaplama güçlerini kullanması nedeniyle Güney Kore’nin hükümet sunucuları kripto hırsızlığının kurbanı oldu. Geçen yıl dünya çapında en az 332 milyon cryptojacking olayı yaşandı.

Kripto ekosistemi gerçekten de çeşitli uygulamalarla devrim niteliğinde teknoloji sunuyor. Bununla birlikte, farklı türde karmaşık suçlar işledikleri için kötü aktörler de kripto ekosisteminin cazibesine kapılıyor.

Güney Kore Sunucuları Nasıl Cryptojacking Kurbanı Oldu?

Güney Koreli bir basın kuruluşunun haberine göre, MBN, kötü aktörler Daejeon Şehri’nin yönetici hesaplarının şifrelerine erişti. Daha sonra saldırgan sisteme kötü amaçlı yazılım bulaştırdı için kullanılabilecek şekilde kripto madenciliği amaçları.

Son olarak 2 Haziran 2023’te yapılan ortak hükümet denetimi sırasında sunuculara kötü amaçlı yazılım bulaştığı keşfedildi. Daha sonra şehrin siber departmanı olayı Güney Kore Ulusal İstihbarat Servislerine bildirdi.

Kurbanların cihazlarının kripto para madenciliği yapmak için kullanıldığı bu tür saldırılara cryptojacking adı veriliyor.

Devamını oku: Ücretsiz Bulut Madenciliği Sağlayıcıları 2024’te Bitcoin Madenciliği Yapacak

Geçen yılın temmuz ayında BeInCrypto, 2023’te şunları bildirdi: cryptojacking hacminin saldırı hacmi arttı 332 milyonu geçti. Hacim, 2022’deki 139 milyonun üzerindeki hacmin neredeyse üç katına çıktı.

Yıllara Göre Küresel Cryptojacking Hacmi
Yıllara Göre Küresel Cryptojacking Hacmi. Kaynak: Sonicwall

Europol Nabs’ın Beyni

Cryptojacking olayları 2023 yılında çok yaygınken, kolluk kuvvetleri son dönemde önemli bir atılım gerçekleştirdi.

Devamını oku: Dikkat Edilmesi Gereken En Yaygın 15 Kripto Dolandırıcılığı

Europol, 29 yaşındaki bir kişiyi tutuklamak için Ukrayna Ulusal Polisi ile işbirliği yaptığını bildirdi. İddiaya göre kişi, cryptojacking yoluyla 2 milyon doların üzerinde kripto para birimi çıkardı.

“29 yaşındaki şahıs 9 Ocak’ta Ukrayna’nın Mykolaiv kentinde yakalandı. Ana şüpheli aleyhine delil toplamak için üç mülkte arama yapıldı.

Tutuklama, Ukraynalı yetkililer, Europol ve yaygın kripto para hırsızlığı operasyonunun arkasındaki kişiyi tespit etmek ve bulmak için yorulmadan çalışan bir bulut sağlayıcısı arasında aylarca süren yoğun işbirliğinin ardından geldi.” söz konusu Europol.

Ayrı bir notta, Europol’ün çeşitli başarılı ele geçirmeleri oldu Geçen yıl yasa dışı kripto fonlarının sayısı. Örneğin Mart 2023’te, Europol yaklaşık 50 milyon dolar değerinde Bitcoin ele geçirdi ChipMixer’a karşı ortak bir operasyonda.

Sorumluluk reddi beyanı

Şartlara uygun olarak Güven Projesi BeInCrypto, tarafsız ve şeffaf raporlamaya kendini adamıştır. Bu haber makalesi doğru ve zamanında bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak okuyuculara, bu içeriğe dayanarak herhangi bir karar vermeden önce gerçekleri bağımsız olarak doğrulamaları ve bir profesyonele danışmaları tavsiye edilir. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.

kaynak: Harsh Notariya, https://beincrypto.com/hackers-south-korea-server-cryptojacking/

Diğer Yazılar

1 of 3.309

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir