BeinCryptoKriptohaber

Bitcoin, Ethereum ve XRP Satış Riski Altında mı?

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatları 2023 yılında ciddi oranda artarken, XRP geride kaldı.

Üç kripto para biriminin fiyat hareketleri ve gösterge okumaları belirgin biçimde farklı eğilimler gösteriyor.

Kripto Paralar Geri Dönme Riski Altında mı?

Santiment tarafından yakın zamanda yayınlanan bir gönderide Bitcoin, Ethereum ve XRP arzının büyük bir kısmının kârda olduğu belirtildi. Daha spesifik olarak, tüm arzın %80’inden fazlası kar amaçlıdır.

BTC, ETH, XRP Arzı Kazandırıyor
Santiment Tablosu. Kaynak: Santiment

Tarihsel olarak %55-75 bölgesi ortalama olarak kabul edilirken, bu aralığın üzerindeki ve altındaki hareketler sırasıyla daha yüksek ve daha düşük riskli olarak değerlendiriliyor.

Bitcoin, Ethereum ve XRP fiyat hareketlerine bakalım ve bir düzeltmenin olup olmadığına bakalım.

Bitcoin Fiyatı Kalıptan Ayrılıyor

Kârda Arz Yüzdesi (PSP) göstergesi toplam arz miktarını belirtir yani kârlı. Doğal olarak, bir varlığın fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştığında %100’e yaklaşır ve tüm zamanların en yüksek seviyesini kırdığında %100’e ulaşır.

Şu anda Bitcoin’in PSP’si %85’tir.

Bakıyor Önceki iki piyasa döngüsünün BTC fiyat hareketiilginç bir gelişme kendini gösteriyor. Daha spesifik olarak, PSP’nin dipten sonra ilk kez 80’in (siyah) üzerine çıkması, bunu önemli bir düzeltmeyle takip etti.

Bu hem 2014’te hem de 2018’de görüldü (kırmızı daire). İlginç bir şekilde PSP, 2022’de dibi gördükten sonra %80’in üzerine çıktı.

Bitcoin (BTC) Kâr Arzı Yüzdesi
Kâr Tablosunda Arz Yüzdesi. Kaynak: Cam düğüm

BTC fiyat hareketi bu düşüş eğilimiyle uyumlu. Günlük zaman dilimi şunu gösteriyor BTC 48.970 dolara ulaştığından beri düştü Düşüş, ertesi gün yükselen bir paralel kanaldan kırılmaya neden oldu. Bitcoin kanalı direnç olarak doğruluyor.

Günlük RSI bozulmayı desteklemektedir. Tüccarlar kullanıyor Momentum göstergesi olarak RSI Bir piyasanın aşırı alım veya aşırı satım olup olmadığını değerlendirmek için. RSI değeri 50’nin üzerindeyse ve trend yukarı yönlüyse boğaların hâlâ avantajı var. Okuma 50’nin altındaysa bunun tersi doğrudur,

Günlük RSI yüksekte düşüş eğilimi (yeşil) yarattı. Bu, fiyat artışına momentum düşüşü eşlik ettiğinde ortaya çıkar. Ardından RSI, Ekim 2023’ten (yeşil simge) bu yana ilk kez 50’nin (kırmızı simge) altına düştü. İşaretler Bitcoin’in yerel bir zirveye ulaştığını gösteriyor.

Düşüşün devam etmesi halinde BTC %12 düşerek en yakın desteğe 37.700 dolara düşebilir.

Bitcoin (BTC) Fiyat Hareketi
BTC/USD Günlük Grafik. Kaynak: Ticaret Görünümü

Buna rağmen düşüş eğilimi gösteren BTC fiyat tahminiKanalın destek trend çizgisinin geri kazanılması, 48.000 dolarlık dirençte %12’lik bir artışı tetikleyebilir.

Ethereum Fiyatı Direnç Üzerinde Güçleniyor

BTC’nin aksine ETH’nin fiyat hareketi o kadar da düşüş eğiliminde değil. Bunun nedeni ise ETH 2.350 dolarlık yatay alandan çıkış yaptıbazen her ikisi gibi davranan destek ve direnç Mayıs 2021’den bu yana. Üstelik fiyat bu seviyenin üzerinde haftalık kapanışa ulaştı.

Önemli bir direnç alanının üzerinde böyle bir kırılma son derece yükselişe yönelik bir gelişme. RSI’nın artıyor olması ve aşırı alım bölgesine girmiş olması yukarı yönlü hareketi meşrulaştırıyor.

Artış devam ederse ETH bir sonraki dirence 3.500 Dolarda ulaşabilirşu anki fiyatın neredeyse yüzde 40 üzerinde.

Ethereum (ETH) Fiyat Hareketi
ETH/USD Haftalık Grafik. Kaynak: Ticaret Görünümü

Bu yükseliş ETH fiyat tahminine rağmen2.350 doların altında bir kapanış devam eden kırılmayı geçersiz kılacak. Daha sonra fiyat %25 düşerek en yakın destek olan 1.900 dolara düşebilir.

XRP Direncin Altında Geziniyor

BTC grafiği düşüş eğilimi gösterirken, ETH grafiği yükseliş eğilimi gösteriyor. XRP belirsiz bir trend gösteriyor. Bunun nedeni hem fiyat hareketi hem de RSI okumalarıdır.

Fiyat hareketi, XRP’nin Temmuz ayından bu yana azalan bir direnç trend çizgisinin altına düştüğünü gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde trend çizgisi 28 Aralık 2023’te reddedilmeye neden oldu. XRP fiyatı o zamandan beri trend çizgisine ulaşmadı.

Fiyat hala 0,54 dolarlık desteğin üzerinde işlem görse de neredeyse başarısız bir sıçramanın ardından seviyesine geri döndü. Ek olarak RSI 50’nin altında. XRP fiyatı 0,54 doların altına düşüyor veya trend çizgisinden çıkıyor bunun yerine gelecekteki eğilimi belirleyebilir.

Dalgalanma Hareketi
XRP/USDT Günlük Grafik. Kaynak: Ticaret Görünümü

A XRP dökümü %18 fiyat düşüşüne neden olabilir En yakın destek olan 0,47 dolara yaklaşırken trend çizgisinden bir kırılma, bir sonraki direnç olan 0,72 dolara doğru %25’lik bir artış başlatabilir.

BeInCrypto’nun en son kripto piyasası analizi için, buraya tıklayın.

Sorumluluk reddi beyanı

doğrultusunda Güven Projesi Bu fiyat analizi makalesi yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve finansal veya yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. BeInCrypto doğru ve tarafsız raporlamayı taahhüt eder ancak piyasa koşulları önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Herhangi bir finansal karar vermeden önce daima kendi araştırmanızı yapın ve bir profesyonele danışın. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.

kaynak: Valdrin Tahiri, https://beincrypto.com/bitcoin-ethereum-xrp-sell-off/

Diğer Yazılar

1 of 3.308

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir