CointelegraphKriptohaber

Bitcoin Magazine, Fed’in kendisini tişörtlere yönelik ticari marka ihlaliyle suçladığını iddia etti

Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi gönderilmiş Yayından 3 Kasım’da yayınlanan bir gönderiye göre, kripto medya yayını Bitcoin Magazine’e ticari marka ihlalleriyle suçlanan bir durdurma ve vazgeçme mektubu. Bitcoin Magazine, “Tişörtler, şapkalar ve diğer giyilebilir ürünler” üzerinde “FedNow” kelimesinin kullanılması nedeniyle hedef alındığını iddia ediyor. FedNow, Federal Rezerv’in anında ödeme sisteminin ticari markalı adıdır.

Bitcoin Magazine, mağazasında üzerinde “FedNow” kelimesinin yazılı olduğu ancak kelimedeki “O” harfinin yerini göz resminin aldığı bazı ürünler taşıyor.

Bitcoin Dergisi FedNow tişörtü. Kaynak: Bitcoin Dergisi.

Gönderiye göre Fed, bu öğelerin “okuyucuları yayın ile merkez bankası arasında bir bağlantı olduğuna inandırarak yanılttığını” iddia etti.

Yanıt olarak, Bitcoin Magazine’in hukuk ekibi Federal Rezerv’e iddiayı reddeden bir mektup gönderdi. Mektupta, ürünün “doğası gereği inkar edilemez derecede parodik” olduğu, zira “Federal Rezerv’e yönelik parodi ve siyasi eleştiri amacıyla” yaratıldığı belirtildi.

Mektupta buna delil olarak tasarımlarda bulunan ve “gözetleme gözü” olarak adlandırılan göz görseli gösterildi. Gönderide atıfta bulunulan ayrı bir açık mektupta Bitcoin Magazine, gözden “toplam finansal gözetim durumunu simgeleyen her şeyi gören bir göz” olarak bahsetti. [the Federal Reserve] Amerikan finans sistemine empoze etmeye çalışıyor.”

“Her şeyi gören göz” veya “İlahi Göz” terimi, Jacopo Pontormo’nun 1525 tarihli tablosu Emmaus’ta Akşam Yemeği’nde bulunan ve daha sonra 1 dolarlık ABD banknotunun arka tarafında yer alan bir sembole atıfta bulunur.

ABD 1 dolarlık banknotun arkasında Providence’ın Gözü. Kaynak: Vikipedi.

Bitcoin Magazine, gönderisinde, “FedNow” ürün serisinin basımını veya satışını durdurmayacağını, zira bu ürünlerin Birinci Değişiklik kapsamında korunan ifade özgürlüğü teşkil ettiğine inandığını belirtti.

FedNow, Federal Reserve tarafından Temmuz ayında başlatılan bir bankalararası ödeme sistemidir. Geçmişte kullanılan otomatik takas odası (ACH) sistemine güvenmeye gerek kalmadan bankaların ve para gönderici hizmetlerinin anında ödeme yapmasına olanak tanır. Bitcoin Magazine, FedNow’u makalelerinde ve videolarında ağır bir şekilde eleştirdi, iddia ediyor bunun hükümetin “sizi, işinizi ve diğer herkesin işini kontrol etmeye devam etmesine” olanak tanıyan bir “dolandırıcılık” olduğu.

İlgili: FedNow, DLT destekli ödeme sistemini hizmet sağlayıcı olarak sergiliyor

FedNow aynı zamanda Başkan adayları Ron Desantis ve Robert Kennedy Jr. tarafından eleştirildi. Bunun, Amerikalıların mahremiyetini ihlal edeceğini söyledikleri gelecekteki bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) önünü açtığını iddia ediyorlar. Federal rezerv hizmetinin CBDC ile herhangi bir ilgisi olduğunu reddetti.