BeinCryptoKriptohaber

Bitcoin Neden Para Değildir ve ABD Dolarına Rakip Olamıyor?

Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin geleneksel anlamda “para” teşkil etmediğini açıkça ifade etti.

Bu iddia, kripto pazarındaki son gelişmelerle ve önemli finansal liderlerin bakış açılarıyla yakından uyumludur.

Bitcoin Para Değildir

Kristalina Georgieva vurgulandı Bitcoin ve para gibi varlıklar arasında ayrım yapma ihtiyacı. Kripto para birimlerini, desteklenirse potansiyel olarak güvenli ancak geleneksel paradan oldukça farklı bir varlık sınıfı olarak tanımladı.

“Bizim görüşümüz, para ve varlıklar arasında ayrım yapmamız gerektiği yönünde. Kripto hakkında konuştuğumuzda aslında bir varlık sınıfından bahsediyoruz. Yedeklenebilir ve bu anlamda daha güvenli ve daha az riskli olabilir veya yedeklenmeyebilir ve dolayısıyla daha riskli bir yatırım olabilir. Ama bu tam olarak para değil. Daha çok bir para yönetimi fonuna benziyor” dedi Georgieva.

Bu açıklama olaydan kısa bir süre önce geldi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin ETF’lerine yeşil ışık yaktı (borsa yatırım fonları). Finans devleri böyle Fidelity ve BlackRock bu ETF’leri ilk başlatanlar arasındaydıOrtalama yatırımcılara, doğrudan sahiplik olmadan dünyanın en büyük kripto para birimine açılan bir kapı sunuyor.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’a göre, kripto endüstrisi için önemli bir anı işaret eden bu gelişme, sektöre daha fazla ana akım yatırım çekmeyi hedefliyor.

“Spot ETF’lere kadar ana akım kurumların bu varlık sınıfına yatırım yapmak için yüksek bant genişliğine uygun bir kanalı yoktu. Sanırım spotun onayı [Bitcoin] ETF’ler kesinlikle talep şokuna yol açacak önemli bir katalizör olacak” dedi Saylor. söz konusu.

Devamını oku: Spot Bitcoin ETF’lerine Nasıl Yatırım Yapılır?

Bitcoin ve ABD Doları Endeksi
Bitcoin ve ABD Doları Endeksi. Kaynak: MakroMikro

Bu gelişmelere rağmen Georgieva, Bitcoin’in ABD dolarına rakip olabileceği konusunda ikna olmuyor. Vurguladı doların hakimiyetiABD ekonomisinin büyüklüğü ve sermaye piyasalarının derinliği ile desteklenmektedir.

IMF başkanının duruşu, kripto para birimlerinin yerleşik ulusal para birimlerinin yerini almasına ilişkin daha geniş bir şüpheciliği yansıtıyor. Bu duygu yankılandı BlackRock’un CEO’su Larry Fink.

Fink, Bitcoin’i öncelikli olarak bir varlık sınıfı olarak görerek günlük işlemlerde kullanışlılığı konusunda şüphe uyandırdı. Kabul ederken Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin (CBDC) potansiyeliFink, Bitcoin’in geleneksel para birimlerinin yerini alma olasılığını küçümsedi.

Odak noktası yeni onaylanan spot Bitcoin ETF’leri olmaya devam ediyor. Kripto endüstrisinin meşruiyetini ve güvenliğini artırma potansiyeline sahip olduklarına inanıyor.

“Bunun hiçbir zaman bir para birimi olacağına inanmıyorum. Bunun bir varlık sınıfı olduğuna inanıyorum” diye açıkladı Fink.

Spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanması, ana akım finansta dijital para birimlerinin artan kabulünü simgelese de, Fink ve Georgieva’nın sözleri finans camiasındaki hakim görüşün altını çiziyor. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, varlık olarak değerli olsalar da, ABD doları gibi para birimlerinin sağlam statüsüne meydan okumakta yetersiz kalıyor.

Sorumluluk reddi beyanı

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle ve yalnızca genel bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır. Okuyucunun web sitemizde bulunan bilgilere ilişkin yapacağı her türlü eylemin riski kesinlikle kendisine aittir.

kaynak: Harsh Notariya, https://beincrypto.com/bitcoin-money-cannot-rival-us-dollar/

Diğer Yazılar

1 of 3.375

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir