BeinCryptoKriptohaber

Blockchain Teknolojisinin Oyun Sektörüne Etkisi

Editoryal Not: Aşağıdaki içerik BeInCrypto’nun görüşlerini veya görüşlerini yansıtmaz. Yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve finansal tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Lütfen herhangi bir yatırım kararı vermeden önce kendi araştırmanızı yapın.

Blockchain ilk kez sahneye çıktığında, bunun finans sektörünü etkileyebilecek ve kripto para birimleriyle işlem yapma şeklimizi değiştirebilecek devrim niteliğinde bir teknoloji olduğu yönünde bir düşünce vardı. Durum böyleyken, diğer birçok endüstri de blockchain teknolojisinden etkilendi.

Bu sektörlerden biri de oyun sektörüdür. Oyun dünyası, blockchain’in ekosisteme dahil edilmesinden çok şey kazanıyor. Ve kripto meraklıları devrimi benimserken blockchain oyunu alanda, daha büyük geleneksel oyun topluluğu hâlâ teknolojiye alışmış değil.

Bu direnişe rağmen oyun sahnesinin artık herkese uyan tek boyutlu bir deneyim olmadığını inkar edemeyiz. Sınırlı mülkiyet ve merkezi kontrolün olduğu günler hızla sona eriyor. Blockchain teknolojisi şimdiye kadar karşılaşılan hiçbir güçlendiriciye benzemeyen bir devrim getirdi. Klasik oyun türlerinin yeniden tasarlanmasından etkileşimli distopik anlatıların dokumasına kadar, blockchain oyunları oynama, kazanma ve bağlantı kurma şeklimizi değiştiriyor. Bu makalede blockchain oyunlarını, etkisini, faydalarını ve geleceğini ele alacağız.

Blockchain oyunu nedir?

Blockchain oyunları, basit anlamda, blockchain teknolojisinin unsurlarını içeren oyunlar oynamaktır. Geleneksel oyunlarda, çabalarınız karşılığında oyun içi varlıklar kazanabiliyordunuz ve bu, oyunda ilerleme ve sahiplenme duygusu hissetmenizi sağlayan bir tür ödül işlevi görüyordu. Ancak blockchain oyunlarında, oyun içi öğeler şeklinde ödüller kazanırsınız. Değiştirilemez Jetonlar (NFT’ler), bunları fiat veya diğer kripto para birimleri için açık bir pazarda takas etmenize olanak tanır.

Bunun gibi oyunlarda, oyuncuların kazandıkları öğelere sahip olmalarına veya oynadıkça kilidini açmalarına izin verdikleri için tam bir sahiplenme duygusu vardır. Ayrıca blockchain oyunları, geleneksel oyunların aksine varlık kaybına daha az duyarlıdır. Geleneksel bir oyunun sunucularının yüzlü gecikme ve çökme, oyuncuların değerli oyun içi öğeleri kaybetmesine neden oldu. Böyle bir oyunda blockchain teknolojisi kullanılsaydı, bu öğeler NFT olarak basıldıkları için hâlâ oyuncunun cüzdanlarında olurdu.

Blockchain Gaming’in Etkisi

2022’de küresel blockchain oyun pazarının büyüklüğü şuydu: değerli 4,83 milyar dolar. Bu sayı, 2023 ile 2030 arasında %68,3’lük bileşik yıllık büyüme oranıyla (CAGR) artacak. Geçtiğimiz on yılda, blockchain oyunlarının popülaritesinde önemli bir artış gördük. DappRadar’a göre Ocak 2024’te blockchain oyun ekosistemi ulaşmış Günlük 1,5 milyar benzersiz aktif cüzdan (UAW). Bu, Ocak ayının tüm sanayi faaliyetinin %28’iydi.

Teknolojinin sektöre etkisini inkar edemeyiz. Bu teknolojinin kullanıldığı oyunlar, kullanımın artmasının yanı sıra oyunculara alternatif bir para kazanma yolu da sunuyor. Axie Infinity, bu geleneği bünyesinde barındıran ilk büyük oyundu. kazanmak için oyna oyun modeli. Bu oyunda oyuncular kripto para karşılığında istedikleri zaman satabilecekleri Axies’i (NFT yaratıkları) yetiştirip eğitebiliyorlardı. Bu oyun insanlara yardımcı oldu yapmak Oyuncuların ödüllendirilmesinden önemli bir yan gelir.

blockchain oyunu

2021’deki zirve noktasında, ortalama Axie Infinity oyuncusu ayda yaklaşık 4.500 SLP tokeni (800 $) kazanabilirdi. Blockchain oyunları aynı zamanda oyun geliştiricilerine çabaları karşılığında para kazanmanın bir yolunu da sağlar. Geliştiriciler, oyunlarındaki varlıkların ikincil satışlarından telif ücreti kazanabilirler.

Blockchain oyunları ve NFT’ler

NFT’ler blockchain oyun dünyasında hayati bir özelliktir. Bunlar, oyuncuların kazanabileceği, oyun içinde kullanabileceği, satın alabileceği ve pazaryerlerinde diğer oyunculara satabileceği benzersiz varlıklardır. Bu NFT varlıkları genellikle değerlidir çünkü sınırlı miktarlarda üretilirler, bu da onların kıtlığını artırır ve sonuçta değerlerine katkıda bulunur.

Yaşayan Ölülerin Gecesi (NTLD), Lussa, Outlanders ve QORPO buna uygun örneklerdir. NTLD, zombi istilasına uğramış bir ortamda hayatta kalmak ve bunu yaparken jeton kazanmak için tek başınıza oynamayı veya arkadaşlarınızla takım halinde oynamayı seçebileceğiniz Battle Royale oyun türüne yenilikçi bir eklentidir. Lussa, distopik bir gelecekte geçen sürükleyici bir anlatıyı temsil ediyor.

Oyuncunun kararlarının oyunun anlatımını etkilediği ve insanlığın kaderini belirlediği, kendi maceranı seçebileceğin bir hikaye. Outlanders, sezgisel arayüzler ve yüksek kaliteli grafiklerle kullanıcı deneyimine öncelik verirken blockchain teknolojisini kullanarak geniş kitlelerin katılımını sağlayan bir Açık Dünya MMORPG’sidir.

Oyun, geleneksel ve blockchain oyunları arasındaki boşluğu doldurmaya yardımcı oluyor. QORPO, eSporları herkes için erişilebilir kılma misyonuna sahip, blockchain destekli bir geliştiricidir. Nihai rekabetçi aksiyon için hızlı oynanışı eSpor yoğunluğuyla birleştiren kahraman nişancı oyunu Citizen Conflict’e güç veriyorlar.

Bazı NFT’ler, farklı blok zincirleriyle uyumlulukları nedeniyle çeşitli oyunlara aktarılabilir. Bu, blockchainde birlikte çalışabilirliğin nasıl çalıştığının en iyi örneğidir. Blockchain bu NFT’leri güvence altına alır ve bunların orijinalliği ve sahipliği takip edilebilir ve güvence altına alınabilir.

tom brady nft

Blockchain oyunu nasıl geliştiriyor?

Blockchain teknolojisinin oyunculara ve geliştiricilere sunduğu birçok benzersiz fayda vardır. Geleneksel oyunlarda oyun yayıncıları oyunun, tüm verilerin ve sunucuların tek ve tam kontrolüne sahiptir. Her karar oyunu geliştiren şirket tarafından alınır. Bu karar alma sürecinin dışında bırakılan oyuncularla oyunu kapatmaya karar verebilirler.

Bu, zamanını, parasını ve çabasını bu oyunları oynamak için harcayan oyunculara haksızlıktır. Blockchain bunu değiştiriyor. Oyun verileri ve varlıkları, oyunla ilgili bilgi ve ayrıntıları herkesin izleyebileceği açık bir deftere koyan blok zincirinde depolanır.

Oyuncuların kullanılamayan veya başka bir oyuna aktarılamayan oyun içi varlıkları satın aldığı geleneksel oyunların aksine, blockchain oyunları, oyuncuların diğer oyun ekosistemlerinde kullanabilecekleri varlıklar kazanmalarına ve sahip olmalarına olanak tanır. Ve blockchain doğası gereği merkezi olmayan bir yapıya sahip olduğundan, onun üzerine inşa edilen oyunlar topluluk katılımını teşvik eder. Blockchain oyunları genellikle Merkezi Olmayan Özerk Organizasyonun üyeleri tarafından oluşturulur (DAO) bir şirket tarafından değil.

Bu hamle, onlardan ödün verilmesini veya durdurulmasını zorlaştırıyor. Savaşmaya Hazır (RTF) ekosistemi, operasyonlarında hem DAO’yu hem de oyunlaştırılmış mekaniği benimsiyor. RTF, boks paydaşlarının içeriklerinden para kazanabilecekleri, platform yönetimi için DAO’lar kurabilecekleri, Move2Earn’e, PvP oyunlarına, merkezi olmayan biletleme hizmetlerine vb. erişebilecekleri dijital bir arenadır.

Sürekli yeniliğin bir sonucu olarak oyun mekaniği Watch2Earn gibi diğer nişlere de uyarlanıyor. Kazanmak için oyna ve kazanmak için hamlede olduğu gibi, kullanıcılar bu modellerle blockchain platformlarına aktif olarak katıldıkları için ödüllendirilir. Web3 kullanıcıları artık favori içerik oluşturucularının içeriğini görüntüledikleri için ödüllendirilebilirler.

YouTube gibi 2,1 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip bir platform, yalnızca içerik oluşturucuları ödüllendirdiği için içerik oluşturucu odaklıydı ancak bu durum değişiyor. XCAD, Watch2Earn devriminin ön saflarında yer alıyor ve izleyicileri, favori içerik oluşturucuları ve kanallarıyla etkileşimde bulunmaları karşılığında $XCAD tokenlarıyla ödüllendiriyor.

Blockchain oyunlarının geleceği

blockchain oyunu
Merkezi olmayan finans (DeFi) alanı 2022’de zorlanırken Blockchain oyunları manşetlerde yer almaya devam ediyor. 2023’ün başlangıcı bile aynı. Ancak şu soru ortaya çıkıyor: Heyecan ve ilgi görmeye devam edebilir mi? Blockchain oyunları geçen yılın bazı önemli, etkileyici istatistiklerini koruyor. Bu ivmeyi sürdürerek 2023 yılının web3 niteliklerini içeren geleneksel oyun projeleriyle iyi bir başlangıç ​​yapması bekleniyor. Peki 2023 yılı sonuna kadar beklentiler gerçeklikle örtüşebilecek mi?

Blockchain oyunlarının geleceğinin parlak olduğuna eminim. Blockchain oyunları açıkça kavramsal aşamanın ötesine geçmiş olsa da, hâlâ gelişiminin ilk aşamalarında. Son birkaç yılda uzayda çok sayıda heyecan verici proje ve gelişme görmüş olmamız, size buradaki potansiyeli gösteriyor.

Sony gibi geleneksel şirketler NFT oyunları ile küre patent başvurusunda bulunuldu NFT oyun çerçevesi için. Şirketin bu patenti nasıl kullanmayı planladığı ise henüz bilinmiyor.

Blockchain oyun endüstrisine de çok fazla kurumsal para geliyor. DappRadar’ın verilerine göre 2023’ün üçüncü çeyreğinde blockchain oyun alanına 600 milyon doların üzerinde yatırım akışı görüldü. Ekosistem toplamını gördü yatırım O yıl 2,3 milyar dolar. Bu, kripto endüstrisinin ayı piyasasında olmasına rağmen oldu. Blockchain oyun endüstrisine yapılan önemli yatırımların akışı, önümüzdeki birkaç yıl içinde ekosistemde hızlı büyüme ile karakterize edilen bir geleceğe işaret ediyor.

Çözüm

Blockchain oyunları eğlence ve finansal fırsatlar arasındaki çizgiyi bulanıklaştırıyor. Oyuncu sahipliğine, topluluğa ve yenilikçi kazan-kazan modellerine vurgu yapan blockchain teknolojisi, oyuncuların artık pasif katılımcılar değil, sevdikleri aktivitenin paydaşları olduğu bir geleceğe bir bakış sunuyor. Kullanıcı dostu olma ve birlikte çalışabilirlik gibi zorluklar mevcut olsa da, yatırım akışı, artan benimseme oranları ve geliştiricilerin saf yaratıcılığı, sektörün ne kadar potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.

Sorumluluk reddi beyanı

Bu makale sponsorlu içeriktir ve BeInCrypto’nun görüşlerini veya fikirlerini temsil etmez. Biz kurallara sadık kalırken Güven Projesi Tarafsız ve şeffaf raporlama kurallarına uygun olarak, bu içerik üçüncü bir tarafça oluşturulmuştur ve tanıtım amaçlıdır. Okuyucuların bu sponsorlu içeriğe dayanarak karar vermeden önce bilgileri bağımsız olarak doğrulamaları ve bir profesyonele danışmaları tavsiye edilir. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.

kaynak: Evan Luthra, https://beincrypto.com/blockchain-technology-in-gaming-industry/

Diğer Yazılar

1 of 3.982

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir