BeinCryptoKriptohaber

Bu, 2024’ün İlk Büyük Kripto Dolandırıcılığı Keşfi mi?

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, üç kişiyi yaklaşık 2 milyar dolarlık sahte bir kripto para birimi operasyonunda işbirliği yapmakla suçlayarak suç duyurusunda bulundu.

Bir Avustralya vatandaşı, iddia edilen dolandırıcılık operasyonunu kurmakla suçlanırken, iki Amerikalı da onun adına şirketi tanıtmakla suçlanıyor.

Kripto Dolandırıcılığı Yüksek Getiri Oranları Vaat Etti

ABD Adalet Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Dubai’de ikamet eden Avustralya vatandaşı Sam Lee’nin HyperFund’u kurduğunu öne sürdü. Düzenleyici iddialar HyperFund’un, kripto madenciliği operasyonlarından yüksek getiri sağlayacağına dair yanıltıcı vaatlerle bireyleri baştan çıkardığını söyledi.

“Sanıklar, yatırımcıları 1,89 milyar dolar tutarında dolandırmakla suçlanıyor. Mahkeme belgelerinde iddia edildiği gibi, sanıklar, yatırımcıların, kripto para madenciliği gerçekte var olmayan operasyonlar.”

Ajans, yatırımcılara, eğer bir yatırım gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen öyle olduğu tavsiyesini vurguladı. Bu bir Sıklıkla verilen uyarı acemi yatırımcılara.

Şirket, yatırımcılara önemli getiriler sağladı ve ilk yatırımlarını ikiye, hatta üçe katlama beklentilerini teşvik etti.

“HyperFund’un tanıtım materyallerinde, HyperFund “üyeliklerini” satın alan yatırımcıların, şirket yatırımcının ilk yatırımını iki veya üç katına çıkarana kadar günlük %0,5 ila %1 arasında pasif ödüller alacağı da dahil olmak üzere çeşitli asılsız iddialarda bulunulduğu iddia edildi.”

Devamını oku: Halı Çekme Nedir? Web3 Dolandırıcılığı Rehberi

Son Zamanlardaki Kripto Dolandırıcılıkları

Bu, bir kişinin son raporlarını takip ediyor Kripto dolandırıcılığında önemli düşüş 2023 yılında hack gelirlerinde önceki yıllara kıyasla %29,2 oranında kayda değer bir düşüş yaşandı. dolandırıcılık özellikle 2022’ye kıyasla 2023’te.

Raporda ayrıca, birçok kripto dolandırıcısının genellikle “domuz kasaplığı” olarak adlandırılan romantik dolandırıcılık stratejilerini benimsemesiyle taktiklerde bir değişimin de altı çizildi. Bireyleri hedef alan bu yaklaşım, dolandırıcılıklara bir karmaşıklık katmanı ekleyerek bunların ortaya çıkarılmasını daha da zorlaştırıyor.

Ancak geçen yıl Scam Sniffer şunu buldum Cüzdan Süzgeçleri Yaklaşık 324.000 kurbandan yaklaşık 295 milyon dolar aldı.

Onaylı Kimlik Avı Dolandırıcılığı Yoluyla Değer Çalındı, Mayıs 2023-Kasım 2023. Kaynak: Chainalytics.
Onaylı Kimlik Avı Dolandırıcılığı Yoluyla Değer Çalındı, Mayıs 2023-Kasım 2023. Kaynak: Chainaliz.

Ancak görünen o ki dolandırıcılar dikkatlerini, para koparmak için daha kolay bir hedef olarak yaşlı vatandaşlara çeviriyor.

Eylül 2023’te BeInCrypto, 82 yaşındaki bir kişinin bir dolandırıcılığın kurbanı olduğu bir olayı haber yaptı. Fail, ABD Federal Ticaret Komisyonu temsilcisi gibi davranarak yaşlıları ikna etti kişinin bilgisayarına erişim izni vermesi dolandırıcılığın önlenmesine yardımcı olma iddiasıyla.

Devamını oku: Dikkat Edilmesi Gereken En Yaygın 15 Kripto Dolandırıcılığı

Bunun yerine dolandırıcı, sözde bilgisayar korsanlarını tuzağa düşürmek amacıyla 82 yaşındaki kişiyi başarılı bir şekilde küçük miktarlarda Bitcoin aktarmaya zorladı.

Sorumluluk reddi beyanı

Şartlara uygun olarak Güven Projesi BeInCrypto, tarafsız ve şeffaf raporlamaya kendini adamıştır. Bu haber makalesi doğru ve zamanında bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak okuyuculara, bu içeriğe dayanarak herhangi bir karar vermeden önce gerçekleri bağımsız olarak doğrulamaları ve bir profesyonele danışmaları tavsiye edilir. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.

kaynak: Ciaran Lyons, https://beincrypto.com/crypto-scams-hyperfund-united-states-doj/

Diğer Yazılar

1 of 3.375

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir