BeinCryptoKriptohaber

Bu 3 Telegram Kanalı Kripto Dolandırıcılığını Teşvik Ediyor

Web3 güvenlik firması CertiK, birden fazla Telegram kanalında önemli mali kayıplara neden olan ve kripto varlıklarına olan güveni zedeleyen karmaşık bir dolandırıcılık operasyonunu açıkladı.

Telegram, kripto meraklıları arasında en popüler mesajlaşma platformlarından biridir. Bu nedenle dolandırıcılar, Telegram kanalları aracılığıyla sahte tokenları desteklemek için aktörleri işe alıyor.

Kötü Aktörler Kripto Dolandırıcılıkları için Telegram Kanallarını Nasıl Kullanıyor?

Tanınmış bir blockchain güvenlik firması olan CertiK, bir serinin faaliyetlerini yakından izliyor. Bal küpü planlarını düzenleyen dolandırıcı en az üç Telegram kanalı aracılığıyla:

  1. AltLex
  2. Don Kripton
  3. SZ Ticareti – 加密貨幣

Ücretli aktörleri çalıştıran bu kanallar, izleyicileri hileli tokenlara yatırım yapmaya kurnazca yönlendirmeden önce, başlangıçta meşru ticaret tavsiyeleri sunuyor. Bu uğursuz operasyon, şüphelenmeyen kurbanlardan şimdiden yaklaşık 3,2 milyon doları sızdırdı.

AltLex ve DON CRYPTON kanalları, tanıtım yapmak için bir dizi birbirine bağlı taktik kullanıyor. kripto dolandırıcılığı jetonlar. AltLex, sahte Linea, Paxos ve Circle tokenlarını piyasaya sürmesiyle tanındı. Güvenilirlik için Alexander adında bir tüccar kılığına girdiler. DON CRYPTON, AltLex’e bir telgraf aracılığıyla bağlandı[.]ph post, onaylar için bir cast web sitesi aktörünü kullanıyor.

Bu kanallar güven oluşturmak için gerçek içerik yayınlayarak başlar. Daha sonra bu güveni yeni, sahte tokenları itmek için kullanırlar. Genellikle meşruiyet ve kâr potansiyeline dair sahte kanıtlar gösterirler. Bu tür taktikler finansal zarara neden olur ve kripto pazarının dayandığı güven temellerini aşındırır.

Devamını oku: Kripto Telegram Grupları 2024’te Katılacak

Dolandırıcılık belirteçleri ile eşleşir Sarılmış Ethereum (WETH) ve doğrulanmamış bir imza işlevi kullanın. Bu fiyat dinamiklerini manipüle eder, jetonların değerli görünmesini sağlar. Daha sonra dolandırıcılar likidite havuzunu boşaltınyatırımcılara satamayacakları değersiz tokenlar bırakıyor.

CertiK’in araştırması bunlarla bağlantılı cüzdanlara da ışık tuttu dolandırıcılıkdolandırıcıların operasyonlarına ve potansiyel olarak konumlarına dair bilgiler sunuyor. Dolandırıcının kesin kimliği ve nerede olduğu hala belirsizliğini korurken, ipuçları İngiltere ile bir bağlantı olduğunu öne sürüyor ve bu da operasyona başka bir karmaşıklık katmanı daha ekliyor.

“Şartlara uygun olarak Birleşik Krallık’ın Mali Davranış Otoritesi (FCA) pazarlama düzenlemeleri, kripto hizmetleri sunan kuruluşların yatırım riskleriyle ilgili sorumluluk reddi beyanlarını içermesi gerekir. CertiK, bu sorumluluk reddi beyanlarının yalnızca Birleşik Krallık’taki (veya Birleşik Krallık VPN sunucusu kullanan) kişiler için geçerli olduğunu açıkladı.

Bu ifşa, özellikle hızlı kârın cazibesine kapılan yeni başlayanlar için kripto varlıklarına yatırım yapmanın getirdiği riskleri vurguluyor. Durum tespiti yapmanın önemini ve yatırımcıların gerçek olamayacak kadar iyi tekliflere şüpheyle yaklaşması gerektiğini vurguluyor. .

kaynak: Harsh Notariya, https://beincrypto.com/telegram-channels-promoting-crypto-scams/

Diğer Yazılar

1 of 3.375

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir