BeinCryptoKriptohaber

Bu Vitalik Buterin’in Deepfake Tehditlerine Yanıtı

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin Web3’ü tartışıyor güvenlikDeepfake’in daha yaygın hale geldiği bir dünyada artan önemini vurguluyor.

9 Şubat’ta Buterin Alıntı yapılan 25 milyon dolar kaybeden bir şirketle ilgili yakın tarihli bir rapor. Bu, bir finans çalışanının ikna edici, derin sahte bir video görüşmesiyle kandırılmasıyla meydana geldi.

Deepfake Tehditlerinde Web3 Güvenliği Öne Çıkıyor

Yapay zeka tarafından oluşturulan sahte ses veya videolar olan Deepfake’ler daha yaygın hale geliyor. Dahası, bunların yalnızca onları görmeye veya duymaya dayalı olarak kişilerin kimliğinin doğrulanmasını güvensiz hale getirdiğini söyledi.

Buterin, “Gerçek şu ki, 2024’ten itibaren bir kişinin ses ve hatta video akışı artık onun kim olduğunu doğrulamanın güvenli bir yolu değil” dedi.

Buterin, mesajları özel anahtarlarla imzalamak gibi kriptografik yöntemlerin yeterli olmadığını belirterek, bu yöntemlerin özel anahtarlarla imzalanma amacını atladığını açıkladı. birden fazla imzalayan kimliğini doğrula. Bununla birlikte, paylaşılan deneyimlere dayanarak kişiselleştirilmiş “güvenlik soruları” sormanın birinin kimliğini doğrulamanın etkili bir yolu olduğunu da sözlerine ekledi.

İyi sorular benzersizdir, tahmin edilmesi zordur ve insanların hatırladığı “mikro” ayrıntıları araştırır.

Buterin, “İnsanlar genellikle sıkıcı ve sıkıcı güvenlik uygulamalarıyla ilgilenmeyi bırakırlar, bu nedenle güvenlik sorularını eğlenceli hale getirmek sağlıklıdır” dedi.

Güvenlik sorularının diğer tekniklerle birleştirilmesi gerektiğini söyledi. Bunlar, önceden kararlaştırılan kod sözcüklerini, bilgilerin çok kanallı onayını, ortadaki adam saldırılarına karşı korumaları ve geri dönüşü olmayan eylemlerdeki gecikmeleri veya sınırlamaları içerebilir.

Devamını oku: Dikkat Edilmesi Gereken En Yaygın 15 Kripto Dolandırıcılığı

Potansiyel saldırı yöntemi illüstrasyonu.  Kaynak: Vitalik.eth
Potansiyel saldırı yöntemi illüstrasyonu. Kaynak: Vitalik.eth

Bireyden bireye güvenlik soruları, banka güvenlik soruları gibi kuruluştan bireye farklılık gösterir ve ilgili kişilere göre uyarlanmalıdır.

Buterin hiçbir tekniğin mükemmel olmadığı sonucuna vardı. Ancak duruma uyarlanan katmanlama teknikleri, ses ve videonun sahte olabildiği bir dünyada bile etkili Web3 güvenliği sağlayabilir.

Buterin, “Derin sahtecilik sonrası dünyada, stratejilerimizi neyin taklit edilmesinin kolay, neyin taklit edilmesinin zor olduğu şeklindeki yeni gerçekliğe uyarlamamız gerekiyor, ancak bunu yaptığımız sürece güvende kalmak oldukça mümkün olmaya devam ediyor” dedi. vurguladı.

9 Şubat’ta öyleydi rapor edildi Deepfake seslerin, görüntülerin ve diğer manipüle edilmiş çevrimiçi içeriğin bu yılki ABD seçimleri üzerinde zaten olumsuz bir etki yarattığını söyledi. Beyaz Saray’ın tüm iletişimlerini doğrulamanın ve çeşitli üretken yapay zeka sahtekarlığı, manipülasyonu ve istismarını önlemenin yollarını aradığı ortaya çıktı.

Geçen ay, Dünya Ekonomik Forumu (WEF), yapay zekanın yarattığı yanlış bilgi ve deepfake dünyanın en iyisiydi kısa vadeli en büyük tehdit. Ayrıca Ocak ayında MikroStrateji kurucu Michael Saylor uyardı Kullanıcıları Bitcoin’lerinden mahrum bırakmaya çalıştığını gösteren deepfake’ler.

kaynak: Martin Young, https://beincrypto.com/vitalik-buterin-web3-security-deepfake/

Diğer Yazılar

1 of 3.308

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir