BeinCryptoKriptohaber

Bunlar 2024’te İzlenecek DePIN Projeleri

Blockchain teknolojisini somut, gerçek dünya uygulamalarıyla entegre etmek giderek daha önemli hale geliyor. Aslında Merkezi Olmayan Fiziksel Altyapı Ağları (DePIN), katlanarak büyüyen bir sektördür. Yaklaşık 650 yeni proje başlatıldı, DePIN’in piyasa değeri etkileyici bir şekilde 20 milyar dolara fırladı ve tahmini olarak yıllık 15 milyon dolarlık zincir içi gelir elde edildi.

DePIN’e artan ilgi, temel hizmetlere erişimi demokratikleştirerek ve topluluk odaklı çözümleri teşvik ederek geleneksel sistemlerde devrim yaratma potansiyelini yansıtıyor.

DePIN’in Tekelleri Yıkma Vaadi

DePIN, kripto para biriminin merkezi olmayan ahlakını fiziksel dünyanın altyapı ihtiyaçları ile birleştirme konusunda ön saflarda yer almaktadır. DePIN, Wi-Fi ve ulaşımdan veri depolama ve enerjiye kadar blockchain’in şeffaflığı, verimliliği ve güvenlik gerçek dünyaya uzanmak için. Bu değişim, blockchain’in faydasını artırmayı ve kullanıcılara somut faydalar ve ödüller sunmayı amaçlıyor.

Bu sektörün şu anda dünyanın en büyük ve en saygın teknoloji firmalarından üçü olan Microsoft, Google ve Amazon tarafından kontrol edildiğini belirtmekte fayda var. Sonuç olarak, bu kripto alanında ortaklıklar kurmak, iş geliştirmek ve organik talep oluşturmak diğerlerine göre daha zorlayıcı olabilir. Bu nedenle başarı büyük ölçüde Büyük Teknoloji tarafından devam eden artan sansür eğilimine bağlıdır.

Hala, Kripto altyapısının katlanarak büyümesi bekleniyor hükümetlerin muhaliflere yönelik kısıtlamaları yoğunlaştırdığı ve ifade özgürlüğü üzerinde daha sıkı kontroller uyguladığı bölgelerde. Bu senaryo, gri pazar müşterilerine hizmet vermek için önemli fırsatlar sunmaktadır.

“DePIN önümüzdeki on yılda kripto yatırımının en önemli alanlarından biri olacak. Depolama çözümleri, merkezi olmayan kablosuz ağlar ve diğer donanım ağları, sektörün uzun vadeli sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahiptir. Aynı zamanda muazzam büyüklükteki tekelleri de bozabilirler. Messari’deki analistler, eski bulut altyapısının küresel piyasa değeri 5 trilyon dolar olan bir sektör olduğunu ifade etti. yazdı.

Aslında DePIN’in cazibesi, altyapı geliştirmeyle bağlantılı zenginliği ve kontrolü merkezileştirme vaadinde yatıyor. Yeteneklerini geliştirir Nesnelerin İnterneti (IoT) Blockchain ve topluluk odaklı teşvikleri entegre ederek. Temel olarak DePIN, çeşitli kaynaklardan gerekli hesaplama ve depolama kapasitelerini bir havuzda toplayarak bunları geliştiricilerin ve uygulamalarının kullanımına hazır hale getirir.

Lunar Strateji Operasyon Direktörü Shann Holmberg, BeInCrypto’ya böyle bir çerçevenin operasyonel maliyetleri düşürmeyi, verimli bir şekilde ölçeklendirmeyi ve geleneksel altyapı modellerine güçlü bir alternatif sunmayı vaat ettiğini söyledi.

“Kaynakların merkezden dağıtılması, uzak veya az gelişmiş bölgelerde bile yenilikçi teknolojilerin yaygın şekilde benimsenmesine olanak tanıyor. Bu küresel erişim, dünyanın her köşesinden kullanıcıların merkezi olmayan teknolojilerle etkileşime geçmesine ve bunlardan faydalanmasına olanak tanıyarak daha kapsayıcı bir dijital ortamı teşvik ediyor” dedi Holmberg.

DePIN Nasıl Çalışır?
DePIN Nasıl Çalışır? Kaynak: IoTeX

Bu yaklaşım, onu küresel altyapı zorluklarına ölçeklenebilir bir çözüm olarak gören kripto yatırımcıları arasında ilgi görüyor. DePIN, blockchain’den yararlanarak kamu altyapısını daha kapsayıcı, verimli ve katılımcı bir sisteme dönüştürmeyi amaçlıyor.

DePIN’in Web3 üzerindeki etkisi derindir. Darboğazları hafifleten ve daha güvenilir bir platform sağlayan merkezi olmayan bir model sunar. merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler). DePIN, kaynak kullanılabilirliğini ve küresel erişilebilirliği iyileştirerek, özellikle yetersiz hizmet alan bölgelerde yenilikçi teknolojilerin yaygın şekilde benimsenmesini hızlandırır.

“DePIN, kontrolü merkezi olmayan hale getirerek, büyük şirketlerden bireysel katkıda bulunanlardan oluşan bir topluluğa kaydırarak geleneksel altyapı sistemlerini dönüştürüyor. Madencilere benzer İşin kanıtı Holmberg, ağın her katılımcısının kaynak katkısı sağladığını ve yatırımlarıyla orantılı olarak sistemde söz sahibi olduğunu ekledi.

Dikkat Edilmesi Gereken En İyi DePIN Projeleri

Etkili teşvik modelleri geliştirmek, genişletilmiş geliştirmeyi yönlendirmek ve yerleşik Web2 devleriyle rekabet etmek zor olabilir. Ancak topluluk kontrolünün, adil fiyatlandırmanın ve teşviklerin potansiyel faydaları, DePIN’in dönüştürücü gücü için ikna edici bir örnek teşkil ediyor.

“Dosya depolama, kablosuz erişim ve bulut bilişim gibi şeyler çok fazla sermaye harcaması ve operasyonel sıkıntılar gerektiriyor ve bir donanım ağını uygulanabilirliğe ölçeklendirmek hiç de hafif olmayan bir zorluk. Messari’deki analistler, merkezi olmayan donanım yatırımını geniş ölçekte koordine ederek bu ağların gelişimini katalize etmede etkili olduklarını kanıtladılar. vurgulandı.

Gerçekten de Rowan Energy gibi DePIN projeleri sürdürülebilir uygulamalara öncülük ediyor. Enerji sektöründe temiz enerji üretimi ve tüketimi için blockchain’den yararlanıyor. Bu yenilikçi yaklaşım, küresel olarak net sıfır emisyon arayışını destekliyor ve NFT Karbon Dengeleme Sertifikaları gibi mekanizmalar aracılığıyla yenilenebilir enerjinin benimsenmesini teşvik ediyor.

Kablosuz sektörü de aşağıdaki gibi projelerle bir devrime tanık oluyor: Helyum Ağı. Sağlayıcıları kripto para birimiyle ödüllendirerek geleneksel bağlantı modellerini bozmayı amaçlıyor. Bu model, DePIN’in bağlantı konusunda nasıl adil çözümler sunabileceğini örnekleyerek merkezi sağlayıcılardan önemli bir değişime işaret ediyor.

“Helium Network, büyük ağ sağlayıcılarının hakimiyetine meydan okuyor. Akıllı bir çoklu token sistemi ile her bir token, ağ kaynaklarının yönetilmesinde ve sağlayıcıların ücretlendirilmesinde önemli bir rol oynar. Kullanıcılar bağlantı hizmetlerine erişmek için HNT tokenını yakıyor ve MOBILE tokenı Helium’un 5G projesinin can damarı.” diye açıkladı Holmberg.

En İyi DePIN Projeleri
En İyi DePIN Projeleri. Kaynak: Messari

Bu sırada, merkezi olmayan depolama ağları beğenmek Dosya parası veri depolamayı ve bulut bilişimi yeniden tanımlıyor. Güvenli, verimli ve uygun fiyatlı depolama çözümleri sağlayan bu projeler, DePIN’in geleneksel bulut hizmetlerine meydan okuma ve muhtemelen onlardan daha iyi performans gösterme potansiyelini vurguluyor.

“Veri olmadan yapay zeka öğrenemez. Veriler tek bir arıza noktası nedeniyle tehlikeye girerse veya merkezi veri depolama birimi erişim haklarını veya fiyatlarını değiştirirse, bu depolama birimine bağımlı olan yapay zekanın varlığı sona erecektir. Bu varoluşsal bir risk, bu yüzden yapay zekaların merkezi olmayan bir depolama çözümü kullanması gerektiğini savunuyorum.” BitMEX Kurucu Ortağı Arthur Hayes söz konusu.

Devamını oku: Filecoin (FIL) Fiyat Tahmini 2024/2025/2030

Zorluklara rağmen DePIN projeleri daha demokratik, verimli ve sürdürülebilir altyapı çözümlerine doğru güçlü bir ilerlemenin sinyalini veriyor. Bu dönüştürücü yolculuk, teknolojik ilerlemeyle ve dijital ve fiziksel dünyaları destekleyen temel sistemlerin yeniden tasarlanmasıyla ilgilidir.

Sorumluluk reddi beyanı

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle ve yalnızca genel bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır. Okuyucunun web sitemizde bulunan bilgilere ilişkin yapacağı her türlü eylemin riski kesinlikle kendisine aittir.

kaynak: Bary Rahma, https://beincrypto.com/decentralized-physical-infrastructure-network-depin-projects/

Diğer Yazılar

1 of 4.003

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir