BeinCryptoKriptohaber

DeFi Projeleri 100 Milyar Dolarlık TVL’ye Ulaştı, En İyi 40 ABD Bankasına Rakip Oldu

Merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemi önemli bir canlanma yaşıyor ve Mayıs 2022’den bu yana ilk kez kilitlenen toplam değerde (TVL) 100 milyar dolarlık bir dönüm noktasına ulaştı.

TVL’deki bu artış, daha fazla katılımcının varlıklarıyla merkezi olmayan finansal platformlara güvenmesiyle artan yatırımcı güvenini yansıtıyor.

Ethereum ve Lido DeFi Dirilişine Öncülük Ediyor

DeFillama’nın zincir üstü verilerine göre, DeFi Sektör Ocak 2024’ten bu yana %44 oranında kayda değer bir artış göstererek 56 milyar dolardan 100 milyar dolara çıktı. Bu, Kasım 2021’de belirlenen 189 milyar dolarlık önceki rekorun altında kalsa da, DeFi’ye olan ilgi artıyor.

İlginç bir şekilde, 100 milyar dolarlık TVL ile DeFi şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük 37. bankasına eşdeğer sırada yer alıyor ve 110 milyar dolarlık varlıklarla 36. sırada yer alan Deutsche Bank’ın ardından geliyor. Vikipedi.

DeFi TVL
DeFi’de Kilitli Varlıkların Toplam Değeri. Kaynak: DeFillama

Ethereum %59 pazar payına sahip olarak DeFi alanına liderlik ediyor. Ağında çalışan protokollerin toplam Kilitli Toplam Değeri (TVL) 56,3 milyar dolardır. Ethereum’un durumu, önde gelen akıllı sözleşme platformu olarak bu hakimiyeti ve yılın başından bu yana %40’ın üzerinde artan ETH fiyatında önemli bir artışı artırıyor.

“Ethereum, çok çeşitli uygulamalar için temel platformu sağladığı için Apple App Store’un merkezi olmayan bir versiyonu olarak görülebilir. Bu merkezi olmayan uygulamalar (“dApp’ler” olarak adlandırılır), oyun veya kimlik protokollerinden dijital sanat eserlerinin yanı sıra stablecoin’lere ve tokenizasyon finansal varlıklar,” kripto varlık yönetimi şirketi Grayscale söz konusu.

Bu arada, Solana DeFi ekosistemi aynı zamanda TVL dönüm noktasının 3 milyar doları aşmasıyla kanıtlanan kayda değer bir genişleme de yaşadı.

Ethereum tabanlı bir staking protokolü olan Lido, %39 pazar hakimiyetini temsil eden yaklaşık 39 milyar dolarlık TVL ile en büyük DeFi protokolü konumunu koruyor. Zincir içi veriler protokolün açık olduğunu gösteriyor 10 milyon stake edilmiş ETH’yi aşmanın eşiğinde.

DeFi protokolleri
En İyi 5 DeFi Protokolü. Kaynak: DeFillama

Ancak Lido’nun hakimiyeti sert bir meydan okumayla karşı karşıyadır. EigenLayer, hızla yükselen Ethereum tabanlı bir protokol. Bu protokol öncülük ediyor yeniden hisse alma eğilimiKullanıcıların ETH’lerini aynı anda birden fazla platformda kullanmalarına olanak tanıyarak, güvenlik bu ağlar üzerinden. Bu yenilikçi yaklaşım, Ethereum’un sağlam yapısından yararlanarak daha küçük ve yeni gelişen blok zincirlerinin esnekliğini önemli ölçüde güçlendiriyor. güvenlik çerçeve.

“[Restaking is] yalnızca yeni bir ağın önyüklemesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda Ethereum’da yaşayan yeni bir tokenın başka bir ağı güvence altına almak için kullanılmasına izin vererek, yeni bir L1’in Ethereum’daki tüm likiditeye doğrudan erişmesine izin verirsiniz. Yet Another Company’nin kurucusu RJ, sansüre karşı direnç ve yeni L1’ler ile CEX arasındaki tuhaf anlaşmaların önlenmesi açısından bu çok büyük bir değer” dedi. açıkladı.

EigenLayer’ın TVL’si özellikle son 30 gün içinde dikkate değer bir artışa tanık oldu. Geçen ayın başında yaklaşık 2 milyar dolardan başlayarak beş kat artarak şu anki 11 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Sorumluluk reddi beyanı

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle ve yalnızca genel bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır. Okuyucunun web sitemizde bulunan bilgilere ilişkin yapacağı her türlü eylemin riski kesinlikle kendisine aittir.


kaynak: Oluwapelumi Adejumo, https://beincrypto.com/defi-tvl-billion-rival-banks/

Diğer Yazılar

1 of 3.902

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir