Crypto BriefingKriptohaber

DOJ, eski Cred yöneticilerini 783 milyon dolarlık dolandırıcılık ve kara para aklama planı nedeniyle suçluyor

Bu makaleyi paylaş

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) açıklanan masraflar Şu anda iflas etmiş olan kripto kredi ve yatırım şirketi Cred’in üç eski yöneticisine karşı, müşterilerin şu anda değeri 783 milyon doların üzerinde olan kripto varlıklarını kaybetmelerine yol açan bir plana dahil oldukları iddiasıyla dava açıldı.

Suçlanan kişiler arasında Cred’in ortak sahibi ve eski CEO’su Daniel Schatt, eski CFO Joseph Podulka ve eski CCO James Alexander yer alıyor. IRS Ceza Soruşturması Sorumlu Özel Ajan Vekili Mark Mosley, sanıkların Cred’de iddia edilen faaliyetlerini “yağmacı, aldatıcı bir plan” olarak nitelendirdi.

İddianamelere göre yöneticiler, Cred’in yalnızca teminatlı ve garantili krediler verdiğini, riskten korunma amaçlı kripto yatırımları kullandığını ve dalgalanmalara karşı her türlü hava koşuluna karşı korumaya sahip olduğunu iddia ederek en geç Mart 2020’den itibaren çok sayıda yanlış beyanda bulundu. Pazarlama materyallerinde ayrıca Cred’in kapsamlı sigortalı lisanslı bir kredi veren olarak yanlış bir şekilde reklamının yapıldığı iddia edildi.

IRS Kriminal Soruşturma Vekili Özel Ajan Mark Mosley, “Hazırlanan iddianameler, IRS Kriminal Soruşturma’nın soruşturma yeteneklerini ve mali suçlulara karşı adaleti sürdürme konusundaki kararlılığımızı gösteriyor” dedi.

2020’deki ani çöküşün ardından bile yöneticilerin Cred’i çözücü olarak tasvir ettiği ve sigortanın müşterileri bir bütün haline getireceğine söz verdiği iddia edildi. Cred’in Baş Hukuk Müşavirinin potansiyel iflas durumunu kabul etmesine rağmen, yöneticilerin firmanın gerçek mali durumunu açıklamak yerine yeni müşteri fonları aradığı iddia edildi.

Yöneticilerin ayrıca neredeyse tüm müşteri gelirlerinin Çinli oyunculara mikro krediler veren tek bir şirket tarafından elde edildiğini açıklamadıkları da iddia ediliyor.

Federal büyük jüri, üç kişiden her birini çeşitli miktarlarda komplo, elektronik dolandırıcılık ve kara para aklamayla suçladı; bunların toplam maksimum cezaları onlarca yıl hapis ve milyonlarca dolar para cezasına ulaştı.

Schatt ve Podulka ilk kez 2 Mayıs’ta mahkemeye çıktılar ve 8 Mayıs’ta geri dönmeleri planlanıyor, Alexander’ın ise ilk duruşması bekleniyor. Dava Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’nde devam ediyor.

ABD Başsavcısı İsmail Ramsey, “Bu soruşturma, piyasalarımızı dolandırıcılardan uzak ve yatırımcılar için güvenli tutma konusundaki kararlılığımızı gösteriyor” dedi.

DOJ’un duyurusu, Bitcoin savunucusu Roger Ver’e vergi kaçakçılığı iddiasıyla ve gizlilik özellikli kripto cüzdanı Samourai Wallet’ın kurucularına karşı yapılan suçlamalar da dahil olmak üzere, kripto para endüstrisindeki bireyleri hedef alan bir dizi yakın tarihli davanın ortasında geldi.

Cred’in 7 Kasım 2020’de iflas başvurusunda bulunduğu sırada müşteriler, piyasa değeri 150 milyon dolar olan kripto para varlıklarında kayıp yaşadı ve bu değer, o zamandan beri potansiyel maksimum piyasa değeri 783 milyon doların üzerine çıktı.

Bu makaleyi paylaş

kaynak: Vince Dioquino, https://cryptobriefing.com/doj-charges-former-cred-execs-fraud/

Diğer Yazılar

1 of 4.672

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir