BeinCryptoKriptohaber

ENS, Ölçeklenebilirlik ve Maliyet Azaltma İçin Katman 2’ye Geçiyor

ENS Yaygın olarak kullanılan Ethereum Name Service’in (ENS) arkasındaki ekip olan Labs, önemli bir yükseltme yaptığını duyurdu.

ENSv2, Katman 2 ağına geçiş yaparak ölçeklenebilirliği önemli ölçüde artırmayı ve işlem maliyetlerini azaltmayı hedefliyor.

ENSv2 Yükseltmesi Kritik Noktaları

2017 yılındaki kuruluşundan bu yana, ENS Uzun Ethereum adreslerini “ gibi insan tarafından okunabilen adlarla eşleştirerek blockchain etkileşimlerini basitleştirdi.Alice.eth.” Ancak Ethereum büyüdükçe maliyetler ve sınırlamalar da artıyor. Bu sorunları çözmek için ENS Labs L2 ağına geçmeyi öneriyor. Bu hareket vaatlerin azaltılmasını sağladı gaz ücretleri ve iyileştirilmiş işlem hızları.

ENSv2 tanıtıyor .eth alan adlarını yönetmek için yeni bir hiyerarşik kayıt sistemi. Ekibin kurucusu Nick Johnson, bu sistemin ad sahiplerinin alt alan adlarını yönetmesine ve çözümleyicileri verimli bir şekilde yapılandırmasına olanak tanıdığını belirtiyor.

“ENSv2, .eth ad yönetimine hiyerarşik bir kayıt sistemi sunacak. Ad sahipleri, alt alan adlarını yönetebilecekleri ve çözümleyicileri yapılandırabilecekleri benzersiz bir ad kaydına erişebilecek.” söz konusu Johnson.

Devamını oku: Ethereum İsim Hizmeti (ENS): Bilmeniz Gereken Her Şey

Ekip, potansiyel L2 ağlarını değerlendirmek için bir çerçeve geliştirdi. Temel gereksinimler arasında EVM uyumluluğu, sansüre dayanıklılık, merkezi olmayan yönetim ve açık kaynak kullanılabilirliği yer alır. Diğer kriterler kesinlik ve durum güncellemelerini kapsar. güvenlikölçeklenebilirlik, geliştirici deneyimi, benimseme ve özelleştirme.

ENS Labs, Matter Labs’ın ZK Stack’i de dahil olmak üzere çeşitli L2 teknolojilerini değerlendiriyor. EIP4844’ün piyasaya sürülmesi Katman-2 çözümleri Ethereum’a dayalı olarak çok daha uygun fiyatlı ve ölçeklenebilir. ENS Laboratuvarları Ürün ve Strateji Başkanı Eskender Abebe, bunun ENS’in teklifi için önemli bir itici faktör olduğunu belirtti.

Katman-2’ye Geçişin Faydaları

Kesintiyi en aza indirmek için L2’ye geçiş aşamalı olarak gerçekleştirilecektir. İlk aşamalar, sorunsuz bir geçiş sağlayacak şekilde çözüm sürecindeki değişikliklere odaklanacak. Kullanıcılar, adlarını L2 ve Ethereum ana ağı arasında taşıma esnekliğine sahip olacak ve böylece maliyet, güvenlik ve işlevsellik arasında en uygun dengeyi seçebilecekler.

ENSv2’nin geliştirilmesini ve dağıtımını desteklemek için ENS Labs, ENS’ten ek finansman istiyor DAO. Teklifte yıllık 4 milyon USDC tutarında bütçe artışı talebi yer alıyor. Bu fon öncelikle daha fazla geliştiricinin işe alınmasını ve altyapı maliyetlerini karşılayacak.

ENS Labs ekibi, “Bu finansman, ENS Labs’in ENSv2’yi başarılı bir şekilde geliştirip dağıtması ve .eth’i Katman 2 ağına genişletmesi için çok önemli” dedi.

Devamını oku: Ethereum İsim Hizmeti (ENS) Fiyat Tahmini 2024/2025/2030

Ethereum Ad Hizmeti 1 Günlük Grafik
Ethereum Name Service 1 Günlük Tablo. Kaynak: BeInCrypto

Haberin ardından ENS tokeni %2,2 oranında artış göstererek bu yazının yazıldığı sırada 26,28 dolardan işlem gördü. Katman-2 geçişi, Ethereum Ad Hizmeti pazar konumunu önemli ölçüde artırabilir: geliştiriciler yeni kayıt defteri tasarımının esnekliğinden yararlanırken, kullanıcılar da gelişmiş performansın ve daha düşük maliyetlerin keyfini çıkaracak.

Sorumluluk reddi beyanı

Şartlara uygun olarak Güven Projesi BeInCrypto, tarafsız ve şeffaf raporlamaya kendini adamıştır. Bu haber makalesi doğru ve zamanında bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak okuyucuların bu içeriğe dayanarak herhangi bir karar vermeden önce gerçekleri bağımsız olarak doğrulamaları ve bir profesyonele danışmaları tavsiye edilir. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.

kaynak: Shota Oba, https://beincrypto.com/ens-plans-migration-to-layer-2-network/

Diğer Yazılar

1 of 5.263

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir