Crypto BriefingKriptohaber

eSync yöneticisi, RWA endüstrisinin hâlâ düzenleme ve altyapı sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu söylüyor

Bu makaleyi paylaş

Tokenize edilmiş ABD Hazine tahvili piyasası 4 Haziran’da 1,5 milyar dolarlık piyasayı aştı ve gerçek dünya varlıklarının (RWA) tokenizasyonunun bir endüstri olarak nasıl büyüdüğüne dair önemli bir ölçüm görevi görüyor. Bununla birlikte, ABD hükümetinin geçen yıl 23 trilyon dolarlık rekor bir hazine tahvili satması nedeniyle bu pazar hâlâ geleneksel emsalinden uzak. rapor edildi Wall Street Journal’ın yazısı.

RWA odaklı altyapı eSync Ağı’ndan bir yönetici olan Sally Meouche-Ghrawi’ye göre tokenizasyon endüstrisinin nispeten küçük boyutu, altyapı ve düzenleyici ortamla ilişkilendirilebilir.

“Gerçek dünyadaki varlık tokenizasyonu söz konusu olduğunda pek çok risk var ve bu riskler genellikle zincir dışıdır. Dijitalleşme süreci oldukça basittir, bundan önce gelen şey ise daha şüphelidir, yani zincir dışı resmileştirmedir” diye açıkladı. “Bu, yasal çerçeve, farklı piyasa fiyatları ve varlıkların tarihsel performansları gibi faktörlerden etkileniyor.”

Ek olarak, kurumsal yatırımcıları RWA tokenizasyonuna dahil etme süreci, onları yeterince destekleyecek uygun altyapı söz konusu olduğunda bir duvara çarpıyor. Sally, RWA endüstrisinde Chainlink ve Axelar tarafından geliştirilen birlikte çalışabilirlik çözümleri gibi önemli gelişmeler kaydedildiğinin altını çizse de, konu farklı kurumların katılımına geldiğinde bu hizmetlerin hala sorunları olduğunu vurguladı.

“Öncelikle güven sorunları nedeniyle, sonra da anlayış nedeniyle. Peki bunu yönetmek için belirli bir yasal ve düzenleyici çerçeve dahilinde uygun altyapıyı ve güvenliği nasıl sağlarsınız? Dolayısıyla RWA tokenizasyon süreci söz konusu olduğunda pek çok hareketli parça var. Sanırım piyasaların olgunlaşması ve aynı zamanda teknoloji ve altyapının daha elverişli olması için bunun zamana ihtiyacı var.”

Düzenli Joe ve Jane’leri işe almak

RWA endüstrisi, Franklin Templeton ve son zamanlarda dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock gibi önemli geleneksel kurumların girişini gördü. Bu durum piyasayı rekabetçi ve yeni projeler için zorlu hale getiriyor.

Ancak Sally, eSync’in bu büyük devlerle rekabet etme niyetinde olmadığını, çünkü bu devlerin, arzu edilen bir hedef kitle olmasına rağmen, merkezi olmayan finans ve Web3 deneyimine sahip kullanıcıları bünyesine katmaya odaklanmadıklarını belirtti.

“RWA pazarının yeterince büyük olduğunu ve önümüzdeki aylar ve yıllarda daha da büyüyeceğini düşünüyorum. Yaptığımız işe gelince, belirli niş kullanım durumlarına ve belirli bir hedef kitleye odaklandığımızı söyleyebilirim. Hedeflediğimiz spesifik hedef kitleye gelince, oradaki ortalama Joe ve Jane’lerden bahsediyorum.”

Bu nedenle, eSync’in çabaları yatırımlara erişimi demokratikleştirmeye ve düzenli kullanıcılara pasif gelir sağlamaya yöneliktir. “Belirli yatırımlara ayırabilecekleri ayda 200 doları olan sıradan insanlardan bahsediyoruz.”

Bu makaleyi paylaş

kaynak: Gino Matos, https://cryptobriefing.com/rwa-tokenization-challenges-esync/

Diğer Yazılar

1 of 5.263

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir