BeinCryptoKriptohaber

ETF’lerin Bitcoin’de 26,8 Milyar Dolar Tutması Halinde BTC Fiyatı Nasıl Tepki Verecek?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni başlatılan Bitcoin ETF’leri (borsa yatırım fonları) BTC’nin önemli bir bölümünü topladı.

Aslında, hızlı birikim oranı, bu ETF’lerin ABD’deki artan etkisinin altını çiziyor ve yatırımcılara dünyanın amiral gemisi kripto para birimine maruz kalmaları için yeni yollar sağlıyor.

Bitcoin ETF Varlıkları

Veri CryptoQuant’tan şunu gösteriyor: Bitcoin ETF’lerinin birleşik varlıkları ABD’de şu anda 638.900 BTC’yi aştı, bu da yaklaşık 26,8 milyar dolara denk geliyor.

Grayscale’in Bitcoin Trust’ı GBTC, değeri 23 milyar doların üzerinde olan 566.973 BTC ile lider konumda bulunuyor. Ancak piyasaya sürülmesinden bu yana finansal üründe kayda değer çıkışlar yaşandı ve varlıklarda yaklaşık 5,5 milyar dolar kayıp yaşandı. Gözlemciler bağlanmak Bu çıkışlar FTX’in iflasına ve önceki arbitraj fırsatlarından yararlanan yatırımcılara yöneliyor.

“Bunun hakkında ne kadar çok düşünürsek ve insanlarla konuşursak, muhtemelen şu anda GBTC çıkışlarının sadece küçük bir azınlığı dokuza gidiyor; bunların çoğu FTX ve indirim kazanan trader’lardı. Ayrıca, akışların firma büyüklüğüyle orantılılığı neredeyse mükemmel; bu da erişim/dağıtım/koşuşturma nedeniyle akışlara işaret ediyor,” diye Bloomberg Kıdemli ETF Analisti Eric Balchunas söz konusu.

Devamını oku: Bitcoin ETF Nedir?

Buna karşılık, yakın zamanda tanıtılan ETF’ler, Bitcoin birikiminde ilgi çekici bir eğilim ortaya koyuyor. BlackRock’un iShares Bitcoin Trust (IBIT) ve Fidelity’nin Wise Origin Bitcoin Trust (FBTC)’si sırasıyla 20.000’den fazla BTC satın aldı. Bu, yönetim altındaki varlıkların ilk altı işlem gününde 1 milyar doları aşmasını sağladı.

Balchunalar da öne çıkan BlackRock’un ETF performansı. IBIT’in varlıklara göre tüm ETF’ler arasında ilk %15’e girdiğini ve günlük hacimle ölçüldüğünde ilk %2’de yer aldığını belirtti. Ayrıca Bitwise, ARK 21 Shares, Invesco/Galaxy, Valkyrie, VanEck, Franklin Templeton ve WisdomTree dahil olmak üzere ETF ihraççılarının toplam bakiyesi yaklaşık 23.000 BTC’dir.

ABD’deki Bitcoin ETF İhraççılarının ve BTC Varlıklarının Listesi:

Kayan yazı İhraççı Bitcoin Varlıkları
GBTC Gri tonlamalı 566.973,41
IBIT Siyah Kaya 28.622,13
FBTC Sadakat 20.466
BİTB Bitsel 8.294
ARKB Ark/21 Paylaşımları 7.565
BEKLEME VanEck 2.150,07
Bitcoin Invesco/Galaxy 1.871
BRRR Valkyrie 1.737,23
EZBC Franklin Templeton 1.160
BTCW Bilgelik Ağacı 111
Bitcoin ETF Holdings. Kaynak: CryptoQuant

BTC Fiyat Tahmini

ETF faaliyete geçtiğinden beri, Bitcoin’in fiyat performansı göreceli bir itidal göstermiştir. Ancak analistler, piyasa koşullarının iyileşeceğini ve GBTC’nin satış baskısının azalacağını öngörerek bu eğilimin potansiyel olarak tersine dönebileceğini öngörüyor.

Önde gelen blockchain analitik firması Santiment, vurgulanmış Bitcoin’de yükseliş sinyalleri Göreceli Güç Endeksi (RSI) ve MVRV. Firma bu sinyalleri, kripto para biriminin 19 Ocak’ta 42.000 dolar eşiğinin üzerine çıkmasıyla gözlemledi.

Ayrıca CryptoCon takma adı altındaki bir teknik analist de iyimser bakış açısına katkıda bulundu. Analizine göre Bitcoin 2025’in sonlarına doğru 130.000 dolara ulaşabilir.

“28 Kasım 2025’ten itibaren +/- 21 günlük Yarılanma Döngüleri Teorisine göre ilk 3 bandın fiyatları şöyle: Katman 7: 180 bin. Katman 6: 130k. Katman 5: 94k. 130.000’lik katman 6 fiyatı, döngünün zirvesi için gerçekleştirdiğim yaklaşık 5 diğer fiyat deneyiyle aynı çizgide” dedi analist. açıkladı.

Devamını oku: Bitcoin Fiyat Tahmini 2024/2025/2030

Bitcoin Fiyat Performansı
Bitcoin Fiyat Performansı. Kaynak: Bitcoin Veri Bülteni

Ancak analist, tarihin Bitcoin’in 180.000 dolara ulaşabileceğini gösterdiğini, bu fiyatlandırma modellerinin olası başarısızlığı nedeniyle daha ihtiyatlı bir yaklaşımın tavsiye edildiğini belirtti.

Sorumluluk reddi beyanı

doğrultusunda Güven Projesi Bu fiyat analizi makalesi yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve finansal veya yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. BeInCrypto doğru ve tarafsız raporlamayı taahhüt eder ancak piyasa koşulları önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Herhangi bir finansal karar vermeden önce daima kendi araştırmanızı yapın ve bir profesyonele danışın. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.


kaynak: Oluwapelumi Adejumo, https://beincrypto.com/bitcoin-btc-etf-holdings/

Diğer Yazılar

1 of 3.375

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir