Crypto BriefingKriptohaber

Europol, en az 75 milyon dolarlık çalıntı kriptoyla bağlantılı kötü amaçlı yazılım damlatma halkasını kapattı

Bu makaleyi paylaş

Europol, birden fazla ülkeyi kapsayan koordineli bir çalışmayla, Oyunsonu Operasyonu, kötü amaçlı yazılım düşürücü ekosistemine yönelik geniş çaplı bir baskı. Fransa, Almanya ve Hollanda liderliğindeki operasyon 27-29 Mayıs 2024 tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi ve IcedID, SystemBC, Pikabot, Smokeloader, Bumblebee ve Trickbot gibi çeşitli kötü amaçlı yazılım düşürücüleri hedef aldı.

Soruşturmalar, ana şüphelilerden birinin fidye yazılımı dağıtmak için suç altyapısı sitelerini kiralayarak en az 69 milyon Euro (75 milyon $) kripto para kazandığını ortaya çıkardı. Kolluk kuvvetleri şüphelinin işlemlerini yakından izliyor ve gelecekteki eylemlerde bu varlıklara el koymak için yasal izin aldı. Europol’ün basın bülteninde işlemlerde kullanılan herhangi bir kripto veya platformdan bahsedilmedi.

Kötü amaçlı yazılım düşürücüler, virüsler, fidye yazılımları ve casus yazılımlar gibi zararlı yazılımların dağıtımında kritik bir rol oynar. Bu düşürücüler, siber suçluların güvenlik önlemlerini atlamasına ve hedeflenen sistemlere kötü amaçlı yükler yüklemesine olanak tanır. Damlalıkların kendileri doğrudan hasara neden olmasa da, diğer kötü amaçlı yazılımların sızmasını ve yürütülmesini kolaylaştırırlar.

Operasyon sırasında kolluk kuvvetleri, kötü amaçlı yazılım ekosistemini bozma konusunda ilerleme kaydetti. Biri Ermenistan’da, üçü Ukrayna’da olmak üzere dört kişi tutuklandı. Ayrıca Ermenistan, Hollanda, Portekiz ve Ukrayna’da 16 lokasyon araştırması yapıldı. Aralarında Bulgaristan, Kanada, Almanya, Litvanya, Hollanda, Romanya, İsviçre, Birleşik Krallık, ABD ve Ukrayna’nın da bulunduğu birçok ülkede 100’ün üzerinde sunucu kapatıldı veya kesintiye uğradı. Yetkililer ayrıca 2.000’den fazla alan adının kontrolünü ele geçirdi.

Europol, kripto işlemleri için analitik, zincir üstü izleme ve soruşturmaya adli destek sağlayarak operasyonun kolaylaştırılmasında hayati bir rol oynadı. Teşkilat çok sayıda koordinasyon görüşmesi düzenledi ve genel merkezinde çeşitli ülkelerden kolluk kuvvetlerinin de dahil olduğu bir operasyonel sprint’e ev sahipliği yaptı.

Bu makaleyi paylaş

kaynak: Vince Dioquino, https://cryptobriefing.com/europol-malware-dropper-op-75m-crypto-hacks/

Diğer Yazılar

1 of 5.263

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir