BeinCryptoKriptohaber

Facebook Sohbetlerinizin Netflix’le Sona Ermesinin Sebebi Bu

Netflix’in kullanıcıların Messenger’daki özel mesajlarına erişmesine izin verdiği iddiasıyla Facebook’un ana şirketi Meta’ya yönelik suçlamalar artıyor ve bu da kullanıcı gizliliği ve kurumsal etik konusunda ciddi endişelere yol açıyor.

Bir antitröst davasından ortaya çıkan endişe verici iddia, sosyal medya rekabetini ve tüketici haklarını zayıflatabilecek potansiyel olarak zararlı rekabet karşıtı uygulamalara ışık tuttu.

Facebook’un Netflix ile Messenger Anlaşması Ortaya Çıktı

Dava, Meta ile Netflix arasında, kurumsal kazançlar için kullanıcı verilerinin değişimini kolaylaştıran, 2013 yılına kadar uzanan karmaşık bir müzakere ve anlaşmalar ağı olduğunu öne sürüyor. Buna göre mahkeme belgeleriNetflix’e kullanıcıların özel mesajlarını okuma yeteneği verildi. Bu, Meta’nın Messenger ve Facebook’taki kişisel iletişimler için uçtan uca şifrelemeye ilişkin önceki güvenceleriyle çelişiyor.

Kullanıcıların özel mesajlarına erişim, görünüşte Netflix’in Facebook’a akış önerileriyle kullanıcı etkileşimleri hakkında bilgi sağlaması karşılığındaydı.

“Netflix, Netflix’in Facebook’un kullanıcılarının özel mesaj gelen kutularına Netflix’in programlı erişimine izin veren “Gelen Kutusu API’si” adı verilen bir anlaşma da dahil olmak üzere bir dizi “Facebook Genişletilmiş API” anlaşması imzalamaya başlamıştı. Her iki haftada bir, arayüze, başlatma yüzeyine ve/veya uygulama değişkenine göre gönderilen tavsiyelerin ve alıcı tıklamalarının günlük sayımlarını gösteren bir rapor hazırlayın”, mahkeme belgelerinde okunuyor.

Dava, işleri daha da karmaşık hale getirerek iki dev arasındaki önemli mali bağların altını çiziyor. Netflix, büyük bir sektör olarak tanımlanıyor Facebook’ta reklam harcaması yapan kişi2019’un başlarında Facebook reklamlarına yılda yaklaşık 150 milyon dolar yatırım yaptığı bildirildi.

Netflix’in 2011’den 2019’a kadar Facebook’un yönetim kurulunda görev yapan eski CEO’su Reed Hastings, şirketler arasındaki yakın ilişkiyi yönetti. Hastings’in görev süresi boyunca tartışmalı veri paylaşım anlaşmaları da dahil olmak üzere ortaklığın yönetilmesinde önemli bir rol oynadığı iddia ediliyor.

Meta’nın bu iddialara verdiği yanıt, olayın önemini küçümsemek oldu. etiketleme standart endüstri uygulaması gibi anlaşmalar. Ancak şirket, bu uygulamaların rekabetçi duruşu üzerindeki etkilerini doğrudan ele almamıştır.

Devamını oku: Facebook Ateş Altında: Şüpheli VPN Veri Hırsızlığı Açıklandı

Dava, şirketlerin kullanıcı mahremiyeti ve adil rekabet pahasına çıkarlarını korumak için gidebilecekleri mesafeye dair rahatsız edici bir tablo çiziyor.

Sorumluluk reddi beyanı

Şartlara uygun olarak Güven Projesi BeInCrypto, tarafsız ve şeffaf raporlamaya kendini adamıştır. Bu haber makalesi doğru ve zamanında bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak okuyuculara, bu içeriğe dayanarak herhangi bir karar vermeden önce gerçekleri bağımsız olarak doğrulamaları ve bir profesyonele danışmaları tavsiye edilir. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.

kaynak: Bary Rahma, https://beincrypto.com/facebook-sold-private-messages-netflix/

Diğer Yazılar

1 of 3.982

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir