CoinDeskKriptohaber

Fidelity Digital Assets, Ethereum’un Artan Doğrulayıcı Sayısının Endişelere Neden Olduğunu Söyledi

Ethereum blok zincirinde hızla artan doğrulayıcı sayısı aşağıdakileri takip ediyor: Şekilella Fidelity Digital Assets Perşembe günü bir araştırma raporunda, geçen yıl Nisan ayında yapılan yükseltmenin teknik kapasite ve merkezileşme konusunda endişelere neden olduğunu yazdı.

Fidelity, “Artan likiditeden kaynaklanan riskin azalmasıyla aktif doğrulayıcı sayısının %74 arttığını” kaydetti ve bu daha büyük setle “gelecekteki yol haritası yükseltmelerinin daha zor hale geleceğini” söyledi.

Şekilella Ether’lerini stake eden doğrulayıcılar için ilk kez yükseltme, para çekme işlemlerini etkinleştirdi (ETH) Blockchain üzerindeki işlemleri güvence altına almak ve doğrulamak için.

Analist Daniel Gray şöyle yazdı: “Her doğrulayıcının bağımsız olarak en son verileri indirmesi ve küçük bir zaman dilimi içinde durum değişikliği önerilerini doğrulaması gereken geniş bir doğrulayıcı kümesi ağında bant genişliği ve gecikme kritik öneme sahip olduğundan, büyük doğrulayıcı sayısı endişe vericidir.” diye yazdı ve şunu ekledi: ” Blok (veri) ne kadar büyük olursa, bir sonraki slottan önce işlemleri işlemek ve yeniden yürütmek için o kadar fazla hesaplama gücü gerekir.”

Notta, her yeni doğrulayıcının ağa ek bir bağlantı eklediği ve bunun da fikir birliğini sürdürmek için gereken genel bant genişliğini artırdığı belirtildi.

Gray, “Potansiyel endişe, bant genişliği gereksinimleri arttıkça buna ayak uyduramayan doğrulayıcıların ağdan düşmesidir; düşenlerin ise kendi kendine barındırılan düğümler olma olasılığı daha yüksektir” diye yazdı. “Ortalama bir hane ağa ayak uydurmakta zorlanırsa, hayatta kalan tek donanım kurumun sahip olduğu veri merkezlerinde bulunabileceğinden, zaman içinde merkezileşmenin artması riski vardır” diye ekledi.

Raporda, doğrulayıcı setinin boyutundaki büyüme son zamanlarda yavaşlamış olsa da bundan bir yıl sonra durumun ne olacağı belirsiz; “Bu nedenle hızlı büyüme olasılığı, merkezileşme ve bant genişliği riskleri nedeniyle sorun olabilir.”

Genişleyen doğrulayıcı sayısının zorluğu, Ethereum blok zincirinin artan benimsenmesini ve güvenliğini temsil ettiğinden her zaman “iyi bir sorun” olarak görülmüştür. Raporda, “gelecekteki stake talebini doğru bir şekilde tahmin etmenin hâlâ imkansız” olduğu belirtildi.

kaynak: Will Canny, https://www.coindesk.com/tech/2024/03/28/ethereums-rising-validator-count-is-causing-concerns-fidelity-digital-assets-says/?utm_medium=referral&utm_source=rss&utm_campaign=headlines

Diğer Yazılar

1 of 3.914

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir