BeinCryptoKriptohaber

Fon Geri Kazanımı Arttıkça Kripto Hack’leri ve Dolandırıcılıkları 2023’te Düşüyor

Kripto endüstrisi hacklerinin sayısı, dolandırıcılıkBlockchain’e göre 2023’te bir önceki yıla kıyasla istismarlar azaldı güvenlik firma PeckShield. Bununla birlikte, ayı piyasalarındaki suç faaliyetleri genellikle kripto varlık fiyatlarının hızla yükseldiği zamanlara göre daha düşüktür.

29 Ocak’ta blockchain güvenlik firması PeckShield, kripto hack ve dolandırıcılıklarının 2022’ye göre 2023’te %27,8 oranında azaldığını bildirdi.

Kripto Hackleri ve Dolandırıcılıkları Düştü

Firma, 2023’te kripto alanında 600’den fazla büyük saldırının görüldüğünü ve bunun yaklaşık 2,61 milyar dolar kayba yol açtığını belirtti.

Ayrıca, saldırılar nedeniyle 1,51 ABD Doları (Multichain’deki izinsiz para çekme işlemleri hariç) ve dolandırıcılık nedeniyle 1,1 milyar ABD Doları kaybedildi. DeFi protokoller birincil hedefler olmaya devam etti ve toplam çalınan değerin %67’sini oluşturdu. Ek olarak, 2023’teki istismarların %40’ı flaş kredi saldırıları.

Rapora göre 2022’de hack ve dolandırıcılık nedeniyle 3,6 milyar dolar, 2021’de ise 1,79 milyar dolar kaybedildi.

Kripto güvenlik raporu.  Kaynak: X/@PeckShieldAlert
Kripto güvenlik raporu. Kaynak: X/@PeckShieldAlert

Ayrıca, kurtarma çabaları önceki yıla göre önemli ölçüde iyileşti. 2022’de sadece 133 milyon dolar kurtarılırken, 2023’teki olayların ardından yaklaşık 674,9 milyon dolar kurtarıldı.

Bu, kripto hacklerinden ve dolandırıcılıklardan kurtarılan fon miktarında %400’lük bir artışa işaret ediyor. Protokoller, bilgisayar korsanlarıyla aktif görüşmelerde bulunuyor ve bu da çalınan fonların bir kısmının iade edilmesine yol açıyor.

Devamını oku: Halı Çekme Nedir? Web3 Dolandırıcılığı Rehberi

PeckShield şunları kaydetti: DeFi protokoller, çalınan fonları dondurmak için merkezi borsalar, Tether ve kolluk kuvvetleriyle işbirliği yapıyor.

200 milyon dolarlık Mixin Network istismarı yılın en büyük hack olayı oldu ve bunu Euler Labs’ın 197 milyon dolarlık kaybı izledi.

Multichain hariç tutulduğunda Kasım ayı, 364,4 milyon dolarla kripto saldırılarının ve kayıplarının en aktif olduğu ay oldu. Bilgisayar korsanları Kasım ayında Poloniex borsasına sızarak 100 milyon doları aşan kayıplara neden oldu.

2024’teki istismarlar

Siber suçlular meşgul göre bu yıl şu ana kadar hack, dolandırıcılık veya diğer istismarları içeren en az 13 olay yaşandı. De.Fi’nin Rekt veritabanı.

Ocak ayı için bildirilen en büyük olay, 22 Ocak’ta Gamee GMEE tokeninin 16,3 milyon dolarlık erişim kontrolü istismarıydı.

Bu yılın şu ana kadarki diğer büyük istismarları arasında 4,3 milyon dolar yer alıyor. Radiant Capital’e flaş kredi saldırısı 2 Ocak’ta ve 4 Ocak’ta Gamma Strategies’e 6,4 milyon dolarlık benzer bir saldırı.

Soket Protokolü bir köprü istismarında 3,3 milyon dolar kaybetti 16 Ocak’ta Concentric Finance, 22 Ocak’ta 1,6 milyon dolara sömürüldü.

Sorumluluk reddi beyanı

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle ve yalnızca genel bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır. Okuyucunun web sitemizde bulunan bilgilere ilişkin yapacağı her türlü eylemin riski kesinlikle kendisine aittir.


kaynak: Martin Young, https://beincrypto.com/peckshield-2023-crypto-security-report-hacks-recovery/

Diğer Yazılar

1 of 3.375

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir