BeinCryptoKriptohaber

Fransız Startup Mistral AI, 640 Milyon Dolarlık Artışla 6 Milyar Dolara Ulaştı

Paris merkezli yapay zeka girişimi Mistral AI, 600 milyon Euro (yaklaşık 640 milyon dolar) tutarında fon toplayarak değerini 6 milyar dolara çıkardı.

Bu yeni finansman turu, Silikon Vadisi dışında büyük ölçekli genel amaçlı yapay zeka modelleri geliştiren bir startup için en büyük finansman turuna işaret ediyor. Aynı zamanda Fransız start-up’a Silikon Vadisi’nin önde gelen yapay zeka şirketleriyle rekabet edebilmesi için ek kaynaklar sağlıyor.

Mistral AI, 640 Milyon Dolarlık Yeni Artışla Değerlemeyi Üçe Katladı

Yeni bir rapor ortaya çıkarır Mistral’ın son finansmanı 468 milyon Euro (502 milyon $) özsermaye ve 132 milyon Euro (141 milyon $) borçtan oluşuyor. Mevcut destekçiler Genel Katalizör ve Lightspeed Venture Ortakları arasında Mistral’in yeni B Serisi finansman turunun en büyük yatırımcıları. Mistral AI’nin kurucu ortağı ve CEO’su Arthur Mensch, bu finansman turu için minnettarlığını dile getirdi.

“Yeni ve mevcut yatırımcılarımıza, küresel genişlememize duydukları güven ve destek için minnettarız. Bu, sınırdaki yapay zekayı herkesin eline sunmaya devam ederken yol haritamızı hızlandıracak” dedi. yazdı.

Devamını oku: Finansta Yapay Zeka: 2024 Yılının En İyi 8 Yapay Zeka Kullanım Örneği

Mistral AI’da araştırmacı olan Devendra Chaplot da Mensch’in bu finansmana duyduğu heyecanı yansıtıyor.

“6 milyar doların üzerinde bir değerlemeyle 640 milyon dolarlık bir artışla Mistral AI, Aralık ayından bu yana değerlemede ~3 kat ve son 12 ayda ~25 kat arttı!” Chaplot belirtilmiş.

Meta ve Google’ın DeepMind mezunları, Nisan 2023’te Mistral AI’yi kurdu. Şirket, günümüzün en iyi performans gösteren modellerine rakip olacak temel modeller oluşturmayı hedefliyor. Bunlar şunları içerir: OpenAI’nin GPT-4’üAnthropic’in Claude 3’ü ve Meta’nın Llama 3’ü.

Mistral AI, Mistral 7B, Mistral 8x7B ve Mistral 8x22B gibi çeşitli modeller yayınladı. Şirket bunları açık kaynaklı Apache 2.0 lisansı altında sunuyor. Bu lisans, uygun atıf yapılması koşuluyla, sınırsız kullanıma ve çoğaltmaya izin verir.

Mistral Large gibi şirketin en gelişmiş teklifleri tescillidir. Bunların API öncelikli ürünler olarak yeniden paketlenmesi amaçlanmaktadır. Şirketler Mistral Large’ı, kullanımlarına göre ödemek zorunda kalacakları bir API aracılığıyla kullanabilirler.

Şirket ayrıca Le Chat adında ücretsiz bir sohbet asistanı da sunuyor. Bu arada Codestral, ilk üretken yapay zeka modeli kodlama için kısıtlayıcı bir lisansa sahiptir.

Haziran 2023’te Mistral AI, kuruluş turundan 105 milyon Euro (113 milyon $) elde etti neden olmuş Lightspeed Venture Partners tarafından. Finansmanın şirketin kuruluşundan kısa bir süre sonra sağlandığı göz önüne alındığında, bu başarı özellikle dikkate değerdir. Fransa’nın dijital geçiş ve telekomünikasyondan sorumlu eski bakanı Jean-Nöel Barrot, Mistral AI’nın başarısını kabul etti.

“Kuruluşundan yalnızca bir ay sonra 105 milyon Euro toplayan Mistral AI girişimini tebrik ederiz: rekor!” Barrot söz konusu.

Yatırımcılar Bilinen Risklere Rağmen Yapay Zekanın Büyümesine İnanıyor

Yatırımcıların üretken yapay zekaya güven Mistral AI gibi girişimler makul. McKinsey tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, ankete katılanların %67’sinin kuruluşlarının önümüzdeki üç yıl içinde yapay zekaya daha fazla yatırım yapmasını beklediğini gösteriyor.

Potansiyele rağmen anket, işletmelerin üretken yapay zekanın faydalarını görmeye başlarken aynı zamanda teknolojiyle ilişkili çeşitli risklerin de farkına vardıklarını belirtti. Bunlar, veri gizliliği, önyargı veya fikri mülkiyet (IP) ihlali gibi veri yönetimi risklerinden, hatalı çıktıya veya açıklanabilirlik eksikliğine odaklanma eğiliminde olan model yönetimi risklerine kadar değişebilir.

Devamını oku: Yapay Zeka (AI) Kriptoyu Nasıl Dönüştürecek?

Üretken Yapay Zekanın Riskleri.
Üretken Yapay Zekanın Riskleri. Kaynak: McKinsey

Ancak KPMG uzmanları şunu düşünüyor: Blockchain teknolojisi şirketlerin karşılaştığı zorlukları çözebilir IP’lerini korumak ve ihlalleri önlemek için. Blockchain teknolojisi abilir Yeniden kullanılan içerik için atıf ve potansiyel telif ücretleri sağlayarak ve fikri mülkiyetin kötüye kullanılması riskini azaltarak fikri mülkiyeti takip etmek ve yönetmek için güvenli ve değişmez bir yol sunar.

Örneğin bir şirket, kendi IP’sini, üretken yapay zekanın kullanım koşullarını belirterek, yerleşik akıllı sözleşmelerle bir blok zincirinde değiştirilemez tokenler (NFT’ler) olarak saklayabilir. Bu yaklaşım, özel verilerin yetkisiz kullanımını önlemeye ve uygun kredi veya tazminatın sağlanmasına yardımcı olabilir. Sonuçta, şirketlerin yapay zekanın faydalarından yararlanmasına ve aynı zamanda risklerin azaltılmasına yardımcı olabilir. IP korumasıyla ilişkili riskler ve yasal zorluklar.

Sorumluluk reddi beyanı

Şartlara uygun olarak Güven Projesi BeInCrypto, tarafsız ve şeffaf raporlamaya kendini adamıştır. Bu haber makalesi doğru ve zamanında bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak okuyuculara, bu içeriğe dayanarak herhangi bir karar vermeden önce gerçekleri bağımsız olarak doğrulamaları ve bir profesyonele danışmaları tavsiye edilir. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.

kaynak: Lynn Wang, https://beincrypto.com/mistral-ai-640-million-funding-round/

Diğer Yazılar

1 of 5.254

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir