BeinCryptoKriptohaber

Gate.io CEO’su Dr. Han güvenliğin geleceği hakkında

2024’e adım atarken kripto alanı önemli olaylarla dolup taşıyor: Dünya çapındaki hükümetler kripto para birimini bağımsız bir varlık sınıfı olarak tanımaya başladı, TradFi devleri büyük oyuna girdi ve Bitcoin yarılanması ufukta bir boğa piyasasının olabileceğini öne sürüyor.

Piyasa likiditesinin artması ve insanların paralarıyla daha cesur yatırım yapma eğilimi göstermesi nedeniyle varlıklara odaklanmak kritik önem taşıyor. güvenlik. BeInCrypto doygunluk Rezerv Kanıtı’nın önemini tartışmak üzere Gate.io’nun kurucusu ve CEO’su Dr. Lin Han ile görüştük (PoR), sektörün şeffaflığa olan ihtiyacı ve borsanın kullanıcıların fonlarını güvende tutmaya yönelik benzersiz yaklaşımı.

Yeni Bir Endüstri Standardı Olarak Rezerv Kanıtı

Gate.io, Rezerv Kanıtı konseptine yeni gelen bir şirket değil. 2020 yılında, artık standart olan birleştirme yöntemini kullanarak PoR gerçekleştiren ilk borsalardan biriydi. Merkle ağacı üçüncü taraf bir denetim firması ve bağımsız kullanıcı doğrulaması ile. İki yıl sonra platform, uygulamasını aşağıdaki şekilde açık kaynak haline getirdi: FTX’in çöküşü. 2023 yılında yöntem, 170’den fazla varlığa ilişkin düzenli raporlamayı içerecek şekilde güncellendi ve ZK-SNARK’ları kullanma Gelişmiş güvenlik ve gizlilik için.

ZK-SNARK, Sıfır Bilgi Özlü Etkileşimli Olmayan Bilgi Argümanı anlamına gelen bir kısaltmadır. Bir tarafın belirli bilgilere sahip olduğunu, bu bilgileri açıklamadan kanıtlamasına olanak tanıyan kriptografik bir kanıttır.

Ancak asıl sorun devam ediyor. Her ne kadar %100 PoR çoğu merkezi borsa (CEX) için bir referans noktası haline gelse de ortalama bir kullanıcının Merkle ağacı doğrulamasını anlaması ve tamamlaması hala daha kolay olmalıdır. Dr. Han, doğrulama sürecini basitleştirerek bunu milyonlarca kullanıcının veri kusurlarını tespit ettiği ortak çalışmaya dayalı bir oyuna benzetiyor.

«Merkle ağacını veya sıfır bilgi teknolojisini anlamak, teknik bilgisi olmayan kişiler için karmaşık olabilir. Ancak doğrulama sürecinin kendisi oldukça basittir. Tüm verileri, kaynak kodlarını, araçları yayınladığımızda, insanlar verilerimizdeki kusurları bulmak için birlikte çalışabilirler”, diyor CEO. «Bu yöntemi ilk uyguladığımızda bugünkü gibi ileri bir teknolojiye sahip değildik. Kullanıcıların bize ve denetim şirketine güvenmesi gerekiyordu. Ancak artık ZK ile bu çok daha kolay; insanlar tüm kurallara uyduğumuzu biliyor çünkü açık kaynak kodu nedeniyle kuralları çiğneyemiyoruz. Bu yüzden bize güvenmeleri gerekmiyor, teknolojiye güvenmeleri gerekiyor”.

Konuşma, bir endüstri standardı olarak PoR’un daha geniş etkilerine dönüyor. Dr.Han, geleneksel finansal piyasalara entegrasyonunun daha fazla şeffaflık ve hesap verebilirliği teşvik ederek yeni bir ölçüt belirleyeceğini öngörüyor. Ancak bu başarının büyük ölçüde veri toplayıcılardan medya kuruluşlarına, etkileyicilere ve ortalama kullanıcılara kadar kripto topluluğuna bağlı olacağını belirtti.

«PoR, hassas bilgileri ifşa etmeden üçüncü taraf bakiyelerinin doğrulanmasına olanak tanır. Bu, finans dünyasının daha önce hiç sahip olmadığı bir şey. Kesinlikle endüstri standardı olabilir ve olmalıdır. Ve bu teknolojinin faydalarını geleneksel dünyaya nasıl açıklayacağımız bize bağlı. Denetlenmiş rezerv kanıtına sahip olma şartının tüm kripto borsaları için temel bir gereklilik olacağına inanıyorum. Ve bu bir kez bittiğinde, biliyorsunuz, piyasaların görünmez eli oluyor ve bir anda tüm oyuncular standartlarda olmaya ve şeffaf olmaya çok daha fazla dikkat etmeye başlayacaklar.”

Verimlilik ve Güvenliği Dengelemek

Gate.io CEO’su, merkezi borsalar ile merkezi olmayan platformlar arasındaki tartışmayı ele alarak CEX’in verimliliğini ve kullanıcı dostuluğunu vurguluyor. Merkezi olmayan seçeneklerin cazibesine rağmen, düşük işlem maliyetleri ve kullanım kolaylığı nedeniyle CEX’e olan bağımlılığın altını çiziyor.

«CEX’ler hâlâ çok ama çok verimli. Örneğin yazıtlar artık oldukça revaçta, dolayısıyla birçok insan ticaret yapıyor BRC-20 jetonlar. Bitcoin blockchain’de her işlem, her ticaret için çok fazla ödeme yapmaları gerekiyor. Ancak merkezi platformda neredeyse hiçbir ücret ödemiyorlar. Aynı zamanda CEX’ler oldukça kullanıcı dostudur. Web3 uygulamalarıyla karşılaştırıldığında, kullanıcıların her şeye sahip olmak için yalnızca hesaplarına giriş yapmaları yeterlidir. Özel anahtarları yönetmeleri, onu nasıl güvende tutacaklarını düşünmeleri veya tüm blockchain düğümleriyle senkronize etmeleri gerekmiyor”, diyor Dr. Han.

Yine de altyapı ve kullanıcı deneyimindeki gelişmelerin etkisiyle merkezi olmayan platformlara doğru kademeli bir geçiş olacağını öngörüyor.

«Web3’te pek çok şey hızla çözülüyor. Artık daha iyi bir altyapıya, daha iyi cüzdanlara, daha iyi arayüzlere sahibiz. Örneğin, Web3’ümüz Cüzdan 40’tan fazla blok zincirini destekliyor ve gelecekte Gate.io’da halihazırda desteklenen diğer blok zincirlerini birleştireceğiz, böylece sayı 300’e fırlayacak. Artık kullanıcılar aşağıdaki gibi yerel tokenleri saklayabilir ve takas edebilirler: Bitcoin, LTC Ve DOGE, ERC-20 ve BRC-20 tokenleri. Ayrıca dApp tokenlarını da ekleyeceğiz; şu anda insanlar Uniswap’ten bilgi alabiliyor, ancak daha sonra bilgileri doğrudan cüzdanımızdan kontrol edebilecekler. Bu, kullanıcıların tüm varlıkları, tüm tokenleri cep telefonlarındaki tek bir cüzdanda yönetebilecekleri anlamına geliyor».

CEO, kullanıcıların CEX’e büyük ölçüde bağımlı olduğu sürece, PoR ve denetimlerin kullanılabilirliğine çok dikkat etmelerinin önemli olduğunu bir kez daha belirtiyor. Bunun, fonların en azından şimdilik güvende olduğunu kanıtlamak için iyi bir önlem olduğunu söylüyor.

Tüm Gate.io Kullanıcıları için Güvenli Ortam

CEO kurumsal ihtiyaçların karşılanmasını araştırırken Gate.io’nun standartlarını koruma konusundaki kararlılığının altını çiziyor. Dr. Han, kurumsal müşterilerin üstlendiği sıkı durum tespiti sürecini ve onların güvenlik ve uyumluluk gereksinimlerini karşılamanın önemini vurguluyor. Gate.io’nun kurumsal talepleri karşılamaya hazır olması, tüm kullanıcılara güvenli ve düzenli bir ortam sağlamaya olan bağlılığını yansıtmaktadır.

«Gate.io her türden müşteriyi kabul etmektedir. Şu anda dünya çapında binlerce kurumsal müşteriye hizmet veriyoruz. Deneyimlerimize göre kurumsal ve bireysel müşteriler arasındaki temel fark, platformumuzun güvenliğine ve uyumluluğuna daha fazla önem vermeleridir. Yani sadece ticarete başlamadan önce gemiye binmekle kalmıyorlar, aynı zamanda durum tespiti de yapıyorlar. Anahtarları ve varlıkları nasıl sakladığımızı, KYC ve KYT’yi nasıl yaptığımızı, piyasa manipülasyonunu nasıl önlediğimizi soruyorlar. Kurumlara hizmet vermek çok daha zor çünkü onları memnun etmek için standardı çok yüksek tutmamız gerekiyor. Ancak tüm bu adımlar perakende kullanıcılarına da fayda sağlıyor».

Dr.Han ayrıca Gate.io’nun lisans başvurusu için uzun yıllar ve kaynak harcadığını belirtiyor. Borsanın geleneksel finans alanındaki yeni müşterileri düzenlemeye tabi olmayan platformlarda işlem yapamadığı için buna değdi. Şimdi, farklı yetki alanlarındaki lisansları ve onayları ile en iyi kripto para borsalarından biri: Gate Group’un Malta, Litvanya, İtalya, Dubai, Cebelitarık ve benzeri ülkelerde halihazırda lisansları veya onayları var.

İleriye dönük olarak CEO, Gate.io’nun stratejik yol haritasına bir bakış sunuyor. Güvenlik önlemlerini geliştirmeye ve stratejik ortaklıkları geliştirmeye odaklanma, platformun bir adım önde olma kararlılığının altını çiziyor eğri. Yeniliğe ve kullanıcı odaklı çözümlere keskin bir bakış açısıyla Gate.io, dinamik dijital varlıklar endüstrisinde sürekli büyüme ve başarıya doğru bir rota çiziyor.

«Gate.io, ekosistem olarak yalnızca CEX için değil Web3 için de çok güçlü bir güvenlik sistemine sahip olmayı hedefliyor. Size saldırmanın mümkün olduğu her şeyi bulmak istiyoruz. Yani 2024’te ve gelecekte Gate.io güvenliğe daha fazla yatırım yapacak. Tüm kullanıcılara mümkün olduğunca güvenli bir platform sağlamak amacıyla sistemimizi geliştirmek amacıyla daha fazla test, denetim ve başka şeyler yapmak için ortaklarımızla birlikte çalışacağız».

Sorumluluk reddi beyanı

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle ve yalnızca genel bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır. Okuyucunun web sitemizde bulunan bilgilere ilişkin yapacağı her türlü eylemin riski kesinlikle kendisine aittir.

kaynak: Daria Krasnova, https://beincrypto.com/gateio-ceo-future-of-security/

Diğer Yazılar

1 of 3.260

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir