BeinCryptoKriptohaber

Gerçek Dünya Varlıkları Neden Gerçek Zamanlı Güvenlik Gerektirir?

Blockchain teknolojisi, varlık sahipliği ve yatırım hakkındaki düşüncelerimizde sismik bir değişime neden oluyor. Gayrimenkul, sanat, emtia ve fikri mülkiyet gibi gerçek dünya varlıklarını (RWA’lar) “tokenleştirme” yeteneği muazzam bir yıkıcı potansiyele sahiptir.

TokenleştirmeBu varlıkları bir blok zincirindeki dijital tokenler olarak temsil eden bu varlık, daha önce likit olmayan varlık sınıfları için artan likidite, kısmi sahipliğe olanak sağlama ve yatırımı demokratikleştirme, küresel pazarlarda 7/24 ticaret ve sahiplik ve işlemler konusunda gelişmiş şeffaflık dahil olmak üzere çok sayıda avantajın kilidini açar.

Bununla birlikte, geleneksel varlık sınıflarını tokenleştirmeye ve sınırsız potansiyellerini ortaya çıkarmaya yönelik bu yeni yetenek, sıkı güvenliktehdit azaltma ve uyumluluk önlemleri. Cyvers CEO’su Deddy Lavid, BeInCrypto’ya, sağlam koruma önlemleri uygulamamanın yatırımcıları aşırı risklere ve yükümlülüklere maruz bırakabileceğini ve gelişen bu pazarın etkileyici büyümesini engelleyebileceğini söyledi.

Yeni Çözümler Gerektiren Benzersiz Riskler

iken RWA tokenizasyonu Bu varlık sınıfını güçlendirirken aynı zamanda geleneksel güvenlik yaklaşımlarının yeterince ele almakta zorlandığı yeni saldırı vektörlerini de ortaya çıkarıyor. Lavid’e göre akıllı sözleşme güvenlik açıkları, karmaşık DeFi istismarlar, dijital cüzdan güvenlik açıkları, dolandırıcılıkve diğerleri, kötü aktörlerin aktif olarak istismar etmeye çalıştığı açık tehlikeleri temsil ediyor:

  • Akıllı Sözleşme Riskleri: Tokenleştirilmiş varlık işlemlerini etkinleştiren akıllı sözleşmeler, bilgisayar korsanlarının işlemleri manipüle etmek veya kapsamlı bir şekilde denetlenmediği takdirde fonları boşaltmak için kullanabileceği kod kusurları içerebilir.
  • DeFi Protokol Tehditleri: Tokenize borç verme, borç alma ve ticarete olanak tanıyan merkezi olmayan finans protokolleri, likidite havuzlarını tüketen flaş kredi saldırıları da dahil olmak üzere yeni tehditlerle karşı karşıyadır.
  • Dijital Cüzdan Güvenlik Açıkları: Varlık sahipliği ve işlemler, kimlik avı, kötü amaçlı yazılım ve özel anahtar hırsızlığı gibi gelişen saldırı yöntemlerine karşı savunmasız olan dijital cüzdanlar aracılığıyla gerçekleşir.
  • Dolandırıcılık ve Dolandırıcılık Riskleri: Kötü niyetli aktörler, kimlik avı dolandırıcılığı yoluyla tokenleştirilmiş varlıkları çalmaya çalışabilir, meşru adreslerin kötü niyetli adreslerle değiştirildiği zehirlenme saldırılarına ve diğer dolandırıcılık planlarına müdahale edebilir.

Takma adla yapılan işlemler ve değişmezlik gibi blockchain’in doğal özellikleri, iki ucu keskin bir kılıç haline geldi ve dolandırıcılık soruşturmalarını ve tokenleştirilmiş varlıklarla yasa dışı faaliyetleri engelledi.

Uyumluluk Labirentinde Gezinme

Lavid, ticaretle uğraşan işletmelerin tokenize edilmiş gerçek dünya varlıkları aynı zamanda karmaşık mevzuata uygunluk yükümlülükleri ağında da gezinmek zorundadır.

  • Menkul Kıymet Düzenlemeleri: Tokenleştirilmiş varlıklar, ihraç, alım satım, kara para aklamayı önleme hükümleri ve daha fazlasıyla ilgili belirli menkul kıymet kurallarını ve raporlama gerekliliklerini tetikleyebilir.
  • Vergi ve Raporlama Görevleri: Blockchain’in küresel, takma adlı doğası, vergi raporlaması, stopaj ve belgelendirme talepleri için belirli engeller yaratmaktadır. Kripto vergilendirmesini raporlamak, spam işlemleri gibi sorunlar nedeniyle oldukça karmaşık bir görev olabilir.
  • KYC ve AML: Tokenizasyon platformları, tüm karşı tarafların güçlü kimlik doğrulamasını ve kara para aklamayı önleme taramasını uygulamalıdır. Mevcut istihbarat ve tarama çözümleri, veritabanlarındaki kötü amaçlı adresleri “çerçeveleme” sürecindeki gecikme nedeniyle sıklıkla cüzdanlar ve akıllı sözleşmeler hakkında eski veriler sunuyor. Bu, önde gelen tarama hizmetleri tarafından “temizlenmiş” olsalar bile, çoğu zaman şirketlerin kötü niyetli aktörlerle etkileşime girmesine neden olur.

Düzenleyici tuzaklardan kaçınmak ve uyumluluğu baştan itibaren proaktif bir şekilde garanti etmek, daha sonra yıkıcı cezalardan, itibar kaybından veya aksaklıklardan kaçınmak için çok önemlidir.

Yeni Güvenlik Paradigması

Lavid’e göre, bu dramatik dönüşümü korumak için gerçek zamanlı güvenlik izleme ve otomatik önleyici tedbirlere doğru kapsamlı bir geçiş yapılması gerekiyor. Blockchain, bankacılıktan türev ticaretine kadar çeşitli segmentlerde önemli yenilikler sunduğu gibi, güvenlik paradigmasının da bu yeni ihtiyaçları doğrudan karşılamak için değişmesi gerekiyor:

  1. 7/24 Proaktif İzleme: Anormallikleri, güvenlik açıklarını ve aktif tehditleri hasar oluşmadan önce gerçek zamanlı olarak tespit etmek için ağ işlemlerinin ve akıllı sözleşme faaliyetlerinin sürekli izlenmesi.
  2. Anında Azaltma: Bir tehdit bulunduğunda koruyucu önlemlerin anında otomatik olarak uygulanması, risk altındaki fon akışının durdurulması, doğru kişilerin uyarılması ve aktif saldırı yollarının engellenmesi.
  3. Saldırı Deseni Tanıma: Çok aşamalı, çok imzalı saldırıları, blok zincirindeki benzersiz işlem modellerine göre tanımlamak ve kategorilere ayırmak için gelişmiş görsel haritalama teknolojisi.

Tokenleştirilmiş platformlar için sağlam güvenlik, mevzuat uyumluluğunu proaktif suç riski izlemeyle birleştiren bütünsel çözümlerin uygulanmasını zorunlu kılar. Gelişmiş blockchain zekasının entegre edilmesi, ilk katılım sürecinden sürekli işlem taramasına kadar kapsamlı görünürlük sağlar.

Devamını oku: Tokenleştirilmiş Gerçek Dünya Varlıkları (RWA) Nedir?

Bu birleşik yaklaşım yalnızca düzenleyici riskleri ortaya çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda işlemsel adli bilişime dayalı olarak bilgisayar korsanlığı, dolandırıcılık, dolandırıcılık ve kara para aklama ile ilişkili adresleri proaktif bir şekilde tanımlar. Başlangıçtan aklama aşamalarına kadar karmaşık, çok aşamalı saldırı stratejilerinin haritalandırılmasına olanak tanır.

Bu, tehditlerin geriye dönük analizin önleyici olarak yapamayacağı şekillerde nasıl engelleneceği konusunda daha derin bir anlayış sağlar. Uyumluluk görevlerini ileri düzey risk analitiğiyle birleştirmek, tokenizasyonun evrimsel potansiyelini korumak için hayati öneme sahiptir.

Mücadeleye Yükselmek

Blockchain’in devrim niteliğindeki vizyonunu gerçekleştirmek, aynı derecede yenilikçi ve dinamik güvenlik yeteneklerini gerektirir:

İşin özü şu: geleneksel reaktif güvenlik modelleri ve parçalanmış uyumluluk prosedürleri, tokenizasyonun keşfedilmemiş karmaşıklıklarıyla başa çıkmak için temel olarak yetersiz donanıma sahip.

“Ölüm sonrası analize dayanan mevcut güvenlik yaklaşımları, blockchain’in değişmez ve ışık hızındaki ortamıyla baş edemiyor. BeInCrypto’ya konuşan Lavid, “Tokenleştirilmiş gerçek dünya varlıklarına yönelik bu dönüştürücü yolculuğu güvence altına almak tamamen yeni bir paradigma gerektiriyor” dedi.

Bu yeni gerçeklik, sağlam gerçek zamanlı güvenlik izlemeyi, önleyici hafifletme önlemlerini ve koordineli stratejileri bozacak çok vektörlü saldırı modellerinin tanınmasını gerektiriyor.

Devamını oku: ERC3643: Gerçek Dünya Varlıkları (RWAs) İçin Token Standardı

Tüm blockchain işlemlerinin, akıllı sözleşme faaliyetlerinin ve ağ bağlantılı ekosistemlerin sürekli 7/24 izlenmesi, anormallikleri veya aktif tehditleri hasar meydana gelmeden önce gerçek zamanlı olarak tespit etmek için kritik öneme sahiptir. Lavid’e göre bunu tamamlayan, kötü amaçlı fon akışlarını anında durdurma, ilgili tarafları uyarma ve risklerin belirlenmesi üzerine savunma önlemleri uygulama kapasitesidir.

“Tüm paydaşlar (yatırımcılar, kurumlar, geliştiriciler, düzenleyiciler ve diğerleri) nesiller boyu süren bu zorluğun üstesinden gelmek için güvenlik standartlarını yükseltmek amacıyla işbirliği yapmalıdır. Gerçek zamanlı güvenliği artıran sektör çapındaki yenilikler sayesinde, tokenizasyonun dönüştürücü potansiyelini hem serbest bırakabilir hem de koruyabiliriz.” diye ekledi Lavid.

Sınırın Güvenliğinin Sağlanması

Tokenizasyonun yıkıcı potansiyelini tam olarak gerçekleştirmek için savunmaların, siber saldırıları proaktif olarak bozabilecek ve dolandırıcılık, dolandırıcılık ve kara para aklama dahil olmak üzere düzenleyici ve cezai riskleri azaltabilecek en ileri önleyici çözümlerle güçlendirilmesi gerekir. Yeni nesil sistemler, bu evrimsel sıçramada hayatta kalabilmek için tokenizasyonun spesifik komplikasyonlarına uyarlanmış çok katmanlı güvenlik ve uyumluluk kontrollerine sahip olmalıdır.

Devamını oku: Finansın Geleceği: Gerçek Dünya Varlıklarının Tokenleştirilmesi

Blockchain ekosistemi yeni finansa öncülük ediyor. Bu paradigma değişikliğini korumak için proaktif savunma paradigmalarının (sürekli izleme, anında azaltma ve siber ve uyumluluk alanlarında önleyici risk kontrolleri) öncü bir birleşimine ihtiyaç vardır.

Sorumluluk reddi beyanı

Takiben Güven Projesi Bu makale, sektör uzmanlarının veya bireylerin görüş ve bakış açılarını sunmaktadır. BeInCrypto şeffaf raporlamaya kendini adamıştır, ancak bu makalede ifade edilen görüşler mutlaka BeInCrypto veya personelinin görüşlerini yansıtmaz. Okuyucular, bu içeriğe dayanarak karar vermeden önce bilgileri bağımsız olarak doğrulamalı ve bir profesyonele danışmalıdır. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.

kaynak: Bary Rahma, https://beincrypto.com/real-world-assets-need-security-cyvers/

Diğer Yazılar

1 of 5.255

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir