Crypto BriefingKriptohaber

Hong Kong SFC, kripto firmaları üzerinde uyumluluk kontrolleri yapacak

Bu makaleyi paylaş

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), 1 Haziran son lisans tarihinden sonra halen düzenleyici başvurularını tamamlama sürecinde olan yerel sanal varlık alım satım platformları (VATP’ler) üzerinde yerinde uyumluluk kontrolleri gerçekleştireceğini duyurdu.

İçinde fark etme 28 Mayıs’ta yayınlanan SFC, tüm yerel kripto ticaret platformlarının 1 Haziran son tarihinden önce düzenleyici kurum tarafından ya lisanslanması ya da “lisanslı sayılması” gerektiğini vurguladı. Bu tarihten sonra Hong Kong’da lisanssız bir VATP işletmek suç sayılacak ve SFC, uyumlu olmayan şirketleri aktif olarak takip edecek.

SFC, önümüzdeki aylarda lisanslı olduğu düşünülen VATP başvuru sahiplerinin yasal gerekliliklere uyumlarını değerlendirmek üzere yerinde denetimler gerçekleştireceğini belirtti. Denetimler, bu firmaların müşteri varlıklarını nasıl koruduğuna ve Müşterinizi Tanıyın (KYC) süreçlerini nasıl uyguladığına özellikle vurgu yapacak.

Uyarılar ve yatırımcı koruması

Düzenleyici kurum, yatırımcıları korumalarını sağlamak için yalnızca SFC lisanslı platformlarda kripto para ticareti yapmaya çağırdı. Ayrıca lisans almak isteyen şirketleri, resmi lisans alana kadar hizmetlerini aktif olarak pazarlamamaları veya yeni perakende müşteriler edinmemeleri konusunda uyardı.

Ek olarak SFC, bu firmalara, ülkenin kripto para ticareti yasağına uygun olarak anakara Çin sakinlerinin hizmetlerine erişmesini engellemelerini hatırlattı.

Bu ayın başlarında, Hong Kong’da operasyonel lisans arayan kripto borsalarının sayısının giderek azaldığı bildirilmişti. Aralarında OKX ve Huobi’nin yerel kolu gibi tanınmış platformların da bulunduğu toplam 11 kripto şirketi ve borsa, son başvuru tarihinden önce başvurularını geri çekti. Şu an itibariyle onay bekleyen yalnızca 18 başvuru kaldı.

Yaklaşan lisanslama gereksinimlerine yanıt olarak bazı kripto firmaları, uyumluluğu sağlamak için proaktif adımlar attı. Örneğin, bir kripto borsası olan Gate.HK, yeni kullanıcı edinme ve pazarlama ile ilgili tüm faaliyetleri durdurdu, mevcut kullanıcıların para yatırmasını engelledi ve 23 Mayıs’ta tokenleri listeden çıkarmaya başladı. Borsa, platformunu uyum sağlayacak şekilde yeniden yapılandırdıktan sonra hizmetlerini yeniden başlatmayı planlıyor. Hong Kong’un düzenleyici gereksinimlerine uygundur.

SFC’ye göre şu ana kadar yalnızca iki şirkete, OSL Digital Securities Limited ve Hash Blockchain Limited’e Hong Kong’da faaliyet gösterme lisansı verildi.

Bu makaleyi paylaş

kaynak: Vince Dioquino, https://cryptobriefing.com/hongkong-sfc-crypto-compliance-checks/

Diğer Yazılar

1 of 5.255

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir