BeinCryptoKriptohaber

İzlenecek 3 Zincir İçi Sinyal

Gittikçe daha fazla zincir üstü gösterge, kripto para birimi ve Bitcoin (BTC) pazarında kritik bir döngü değişikliği noktası olduğunu gösteriyor. Geçmişte uzun vadeli bir boğa piyasasının başlangıcını işaret eden seçilmiş göstergeler yeşile dönmeye başlıyor.

BeInCrypto, yakın zamanda tanınmış analistler tarafından sunulan 3 zincir üstü sinyali sunuyor. Bunlar arasında zincir üstü değer haritası, gerçekleşen kapitalizasyon ve uzun/kısa vadeli sahiplerin eşiği yer alıyor.

Her ne kadar her gösterge farklı bir Bitcoin blockchain aktivitesini izlese de uzun vadeli yapıları döngüsel bir değişime işaret ediyor. Geçmişte bu değişiklikler kripto para birimlerinde boğa piyasasının başlamasıyla ilişkilendiriliyordu. İlginç bir şekilde, genellikle dönemlerde meydana geldiler. tarihi yarılanma olayları.

3 Zincir İçi Sinyal: Değer Haritası

Bitcoin’in zincir üstü değer haritası göstergesi tanınmış analist tarafından oluşturuldu @therationalroot. Diğer 3 temel zincir içi göstergeyi birleştirir: Gerçekleşen kapitalizasyon, likit arz ve yok edilen madeni para günleri.

Analist, bu üç göstergeyi birleştirerek BTC fiyatının en düşük ve en yüksek noktalarını belirlemede faydalı görünen uzun vadeli bir aralık oluşturmayı başardı. Bu aralık 4 renkli bir form alır bant yeşil medyan ile. Bitcoin’in sözde “gerçeğe uygun değerini” gösterir. BTC’nin fiyatı bu çizgiye yakınsa, en büyük kripto para biriminin değerlemesi ne aşırı değerlenmiş ne de düşük değerlenmiş demektir.

Buna karşılık, BTC fiyatı “gerçeğe uygun değerden” anlamlı bir şekilde saptığında, Bitcoin’in aşırı değerlenmesi veya az değerlenmesi söz konusudur. Yeşilin üzerindeki iki banda (sarı ve kırmızı) BTC’nin aşırı değerlendiği boğa piyasalarında ulaşılır. Buna karşılık, aşağıdaki iki bant (açık ve lacivert) ayı piyasaları ve BTC fiyatının düşük değerlenmesiyle ilişkilidir.

 Zincir içi değer haritası
Zincir içi değer haritası. Kaynak: X

Analist, X (Twitter) üzerinden yaptığı paylaşımda Bitcoin’in yeşil “gerçeğe uygun değer” alanına yeni döndüğünü vurguluyor. Geçmişte bu seviyeye ulaşmanın yatay bir trend dönemiyle ilişkili olduğunu belirtiyor. Bu yarılanma civarında meydana geldi ve olgun bir boğa piyasası öncesinde bir birikim aşamasına işaret etti. Ancak bir an sonra, o ekler:

“Not, gerçeğe uygun değer artıyor.”

Grafiklerdeki önceki anlara baktığımızda, “gerçeğe uygun değerin” artmaya başladığı (yeşil daireler) bunun kesinlikle bir yükseliş sinyali olduğunu görüyoruz. Aslında bu olaydan sonra birkaç ay boyunca yatay bir trend yaşandı ve bu trend doğal olarak yükselişe geçti. Üstelik yarılanmadan birkaç hafta önce ortaya çıktılar.

Bunun tek istisnası, 2020’nin başındaki COVİD-19 çöküşüdür. Bu olay, önceki boğa piyasası öncesinde mükemmel bir satın alma fırsatı olduğu kanıtlanan mini bir ayı piyasasıyla sonuçlandı.

Gerçekleşen Piyasa Değeri de Artıyor

Zincir içi değer haritasına benzer davranış sergileyen ikinci gösterge, Bitcoin’in gerçekleşen piyasa değeridir. Bu gösterge daha önce bahsedilen endeksin üç bileşeninden birini oluşturduğundan bu benzerlik şaşırtıcı değildir. Bununla birlikte, uzun vadeli grafiğinin aynı zamanda döngü değişiminin önemli bir anını da gösterdiğini belirtmekte fayda var.

Gerçekleşen piyasa kapitalizasyonu, arzın farklı bölümlerini farklı fiyatlarla fiyatlandırır (mevcut günlük kapanışı kullanmak yerine). Özellikle şu şekilde hesaplanır: her UTXO’ya değer verilmesi en son taşındığı fiyattan. Dolayısıyla bu gösterge BTC’nin çıplak piyasa değerinden daha kesindir.

Gerçekleşen kapitalizasyon grafiğinde ilk Bitcoin döngüsüne kadar uzanan benzerlikler görüyoruz. Bugüne kadarki 4 ayı piyasasının tümü, gerçekleşen kapitalizasyonda hafif bir düşüşe ve birkaç yıllık yatay eğilime yol açtı. Yalnızca yeni bir boğa piyasasının başlaması, gösterge grafiğinde yukarı doğru çıkmaya başlayan (yeşil daireler) bir tersine dönüşle her zaman ilişkilendirilir.

 Bitcoin Gerçekleşen Üst Sınır.
Bitcoin Gerçekleşen Üst Sınır. Kaynak: Glassnode

Dahası, çok yıllı yatay eğilimler geniş, yuvarlak bir tabana (mavi oklar) benziyor.

Şu anda gerçekleşen kapitalizasyon yeniden yükselişe geçiyor. Bu, uzun vadeli trendde bir değişikliğe işaret ediyor ve yaklaşan bir boğa piyasasının güçlü bir sinyali. Bu gösterge, tıpkı zincir içi değer haritası gibi, tarihsel olarak BTC’nin yarıya indirilmesi etrafında yönünü değiştiriyor.

Zincir İçi Sinyaller: Uzun Vadeli Sahipler Satışa Başlıyor

Son olarak, bugünün analizi için seçtiğimiz son zincir üstü sinyal, resmi X hesabı veri sağlayıcısı Glassnode’un. Bu, uzun/kısa vadeli sahiplerin eşiğidir.

Göstergenin grafiği, uzun vadeli (mavi) ve kısa vadeli sahiplerin (kırmızı) elinde tuttuğu kaynaklara karşılık gelen iki eğriyi gösterir. İki grafik arasındaki tarihsel ilişki açıktır. Olgun boğa piyasaları, mavi çizgide keskin bir düşüş ve kırmızı çizgide bir yükseliş ile karakterize edilir. Başka bir deyişle, BTC fiyatının hızlı arttığı bir dönemde, uzun vadeli sahipleri varlıklarını kısa vadeli piyasa katılımcılarına satıyor.

Devamını oku: Bitcoin ETF’si nedir?

Ancak Bitcoin fiyatının zirve yapmasının ardından durum hızla değişiyor. Daha sonra kısa vadeli yatırımcılar paniğe kapılır ve uzun vadeli yatırımcılar lehine satış yapar.

Uzun/Kısa Vadeli Tutucu Eşiği.
Uzun/Kısa Vadeli Tutucu Eşiği. Kaynak: X

Glassnode analistleri, mevcut uzun/kısa vadeli sahiplerin eşik durumunun benzersiz olduğuna dikkat çekiyor. Mavi çizgi yakın zamanda tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaştı, kırmızı çizgi ise tüm zamanların en düşük seviyesinden (ATL) geri döndü.

Bu, grafikte döngüsel bir trend değişikliğine tanık olabileceğimizi gösteriyor. Kısa vadeli sahipler Bitcoin biriktirmeye başlarsa bu, yaklaşmakta olan bir boğa piyasasının işareti olabilir.

Ancak bu geri dönüşün ne zaman gerçekleştiğine bakılmaksızın, uzun vadeli grafikte bir değişiklik sadece an meselesi gibi görünüyor. Elmas elli yatırımcılar genellikle sabırlıdırlar ve zararına satış yapmazlar.

BeInCrypto’nun en son kripto piyasası analizi için, buraya tıklayın.

Sorumluluk reddi beyanı

doğrultusunda Güven Projesi Bu fiyat analizi makalesi yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve finansal veya yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. BeInCrypto doğru ve tarafsız raporlamayı taahhüt eder ancak piyasa koşulları önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Herhangi bir finansal karar vermeden önce daima kendi araştırmanızı yapın ve bir profesyonele danışın. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.


kaynak: Jakub Dziadkowiec, https://beincrypto.com/on-chain-signals-indicate-btc-bull-market/

Diğer Yazılar

1 of 3.258

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir