BeinCryptoKriptohaber

‘Kiraz Toplama’ Kripto Dolandırıcısı 2 Yıl Hapis Cezası Aldı

Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri, bir yatırım firmasının CEO’sunu sahte bir kripto planı düzenlemekten dolayı hapse mahkûm etti. İçinde kripto dolandırıcılığı‘Kiraz toplama’ olarak bilinen, yatırımcılardan ticaret için fon topladı, ancak daha sonra, kârlılıklarına göre alım satımları yatırımcılara mı yoksa kendisine mi dağıtacağına karar verecekti.

Raporda, “Kambolin, ABD’de ve yurt dışında yerleşik yatırımcıları, diğer şeylerin yanı sıra, onları kârlı ticaretlerden mahrum bırakarak dolandırdı” ifadesine yer veriliyor.

Kiraz Toplama Kripto Dolandırıcılığı

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DoJ) tarafından yapılan açıklamaya göre, Systematic Alpha Management CEO’su Peter Kambolin, mahkum kiraz toplama olarak adlandırılan bir kripto dolandırıcılığına liderlik ettiği iddiasıyla iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

“İlgili dönemde Kambolin, kendi özel hesapları adına gerçekleştirdiği işlemlerle birlikte havuz katılımcılarına yönelik işlemler gerçekleştirmiş ve işlemlerin kâr ve zararlarını hileli bir şekilde kendi hesaplarına tahsis etmiştir.”

Kiraz toplama, bir kişinin bu işlemleri belirli bir ticaretle ilişkilendirmeden işlemleri gerçekleştirdiği dolandırıcılık planıdır hesap. Kişi, ticaretin kârlı hale gelip gelmediğini veya zarara uğrayıp uğramadığını tespit edene kadar bu yapılmaz.

Ancak Kambolin, gün boyunca tüm işlemlerin performansını etkili bir şekilde izledi ve en karlı kripto işlemlerini seçici olarak kendisine sakladı. Bu arada, yatırımcıları zarar ederken, bu onun risksiz ticaretin avantajlarından yararlanmasını sağladı.

Kambolin, planın gelirlerini kişisel harcamaları finanse etmek için kullandı. Buna sahilde bir daire kiralamak da dahildi. Ayrıca gelirlerini iş ortağının Belarus ve Dominika’da kontrol ettiği yabancı banka hesaplarına aktarıyor.

Bu arada yakın zamanda bir rapor Chainaliz’den kripto paraların çoğunluğunun dolandırıcılık geçen yıl stabil paraların kullanılmasıyla gerçekleşti. Ancak kripto dolandırıcılığının geçen yıl önemli ölçüde düştüğünü ve toplam yasa dışı gelirin %29,2 azaldığını belirtti.

Suç Kategorisi ve Varlık Türüne Göre Yasadışı İşlem Hacmi, 2023. Kaynak: Chainaliz
Suç Kategorisi ve Varlık Türüne Göre Yasadışı İşlem Hacmi, 2023. Kaynak: Chainaliz

Devamını oku: Dikkat Edilmesi Gereken En Yaygın 15 Kripto Dolandırıcılığı

Kripto Yatırım Dolandırıcılıkları Yükselişte

Ancak bu, son zamanlarda kripto dolandırıcılığıyla ilgili birkaç tutuklamanın ardından geldi.

Kasım 2023’te BeInCrypto, Arizona’dan iki kişinin bir olaya dahil oldukları için suçlandığını bildirdi. kripto yatırım planı.

İddianamede Elektronik Dolandırıcılık ve İşlemsel Kara Para Aklama suçlamalarını kapsayan toplam 55 suçlama yer alıyor.

Çiftin adı altında birkaç şirket vardı. Bunlardan biri olan Now Mining, yurt dışında bulunduğu iddia edilen Bitcoin madencilik makinelerinin kiralanması için “risksiz” yatırımlar teklif etti.

Bu arada bir diğer VIP Madencilik, Arizona’daki Bitcoin madencilik makinelerine doğrudan yatırımlar içeriyordu.

Devamını oku: Dolandırıcılık Kripto Projesi Nasıl Tanımlanır?

Sorumluluk reddi beyanı

Şartlara uygun olarak Güven Projesi BeInCrypto, tarafsız ve şeffaf raporlamaya kendini adamıştır. Bu haber makalesi doğru ve zamanında bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak okuyuculara, bu içeriğe dayanarak herhangi bir karar vermeden önce gerçekleri bağımsız olarak doğrulamaları ve bir profesyonele danışmaları tavsiye edilir. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.

kaynak: Ciaran Lyons, https://beincrypto.com/cherry-picking-crypto-scammer-prison-sentence/

Diğer Yazılar

1 of 3.375

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir