BeinCryptoKriptohaber

Kripto Girişim Sermayesi Arttı, Ancak Fon Toplamı Düştü

Bitcoin ETF’lerinin çok abartılı lansmanına ve nispeten canlı bir kripto piyasasına rağmen, sektöre yatırım yapan risk sermayesi Ocak ayında düşüş gösterdi. Ayrıca, finansman turlarının sayısında artış yaşanırken, toplanan toplam tutarda düşüş yaşandı.

5 Şubat’ta sektör araştırma kuruluşu Wu Blockchain, Ocak 2024 kripto risk sermayesi raporunu yayınladı.

Risk Sermayesi Finansmanı Düştü

RootData istatistiklerini kullanan raporda, Ocak ayında kripto risk sermayesi alanında kamuya açıklanan toplam 113 yatırım projesinin olduğu belirtildi. Bu, Aralık 2023’teki 102 projeye göre aylık %10,8’lik bir artışı temsil ediyor.

Aynı zamanda Ocak 2023’teki 111 projeden marjinal olarak daha yüksek olduğu bildirildi.

Ancak Ocak ayında toplanan toplam bağış miktarı 650 milyon dolardı. Bu, Aralık 2023’teki 910 milyon dolardan aylık %28,6’lık bir düşüşe işaret ediyor. Bununla birlikte rakam, Ocak 2023’te toplanan 630 milyon dolardan %3,2 daha yüksek.

Merkezi olmayan finans (DeFi) Toplamda %19 ile en büyük sektörü temsil etti. Altyapı projelerinin finansman oranı yüzde 12 civarında olup, NTF’ler ve GameFi da %12’yi temsil ediyordu.

HashKey Grubu bu ayın en büyük VC artışıydı. A Serisi finansman turu, 1,2 milyar doları aşan para öncesi değerlemeyle yaklaşık 100 milyon dolar topladı.

Ocak ayında kripto girişim finansmanı.  Kaynak: Wu Blockchain
Ocak ayında kripto girişim finansmanı. Kaynak: Wu Blockchain

Kripto madenciliği şirketi Core Scientific, aşırı talep gören 55 milyon dolarlık hisse senedi teklifinin nihai sonuçlarını da açıkladı.

Ayın diğer önemli VC artışları arasında 250 milyon dolarlık değerlemeyle B Serisinde 50 milyon dolarlık piyasa yapıcı Flowdesk yer aldı. Rapora göre kripto bankası Sygnum da 900 milyon dolarlık değerlemeyle 40 milyon dolar topladı.

Devamını oku: Risk Sermayesi Yatırımı ile Kripto Piyasası Fiyatları Arasındaki İlişki Nedir?

DeFi analiz platformu DeFiLlama’nın biraz farklı bir rakamı var: 460 milyon dolar toplandığı bildirildi Ocak ayında. Ancak şunları içermez merkezi finans (CeFi) projeleri Flowdesk’e benziyor.

Bu nedenle DeFiLlama’nın toplamı, Aralık ayındaki kripto VC artışları için bildirdiği 407 milyon dolardan %13 daha yüksek.

Risk Sermayesi Finansmanı Hala Sabit

Yine de, kripto girişim finansmanı nispeten sabit kalıyor 2021 ve 2022’deki milyar dolarlık aylık en yüksek seviyelere kıyasla. 2023’ün sonunda hafif bir artışancak henüz tam olarak yeniden havalanmadı.

Kripto VC finansmanı 2021-2024.  Kaynak: Defillama
Kripto VC finansmanı 2021-2024. Kaynak: Defillama

DeFiLlama’ya göre Şubat ayında şu ana kadar fon toplayan bir avuç önemli proje gerçekleşti. Bunların en büyüğü, 5 Şubat’ta 25 milyon dolar toplayan kripto ödeme uygulaması Oobit’tir.

Hibrit kripto borsası Cube, 1 Şubat’ta 12 milyon dolar toplarken, katman-1 blockchain Nibiru da 5 Şubat’ta aynı miktarı topladı. Web3 oyun platformu Pikselmon ayrıca 2 Şubat’taki tohum turunda 8 milyon dolar topladı.

Sorumluluk reddi beyanı

Şartlara uygun olarak Güven Projesi BeInCrypto, tarafsız ve şeffaf raporlamaya kendini adamıştır. Bu haber makalesi doğru ve zamanında bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak okuyuculara, bu içeriğe dayanarak herhangi bir karar vermeden önce gerçekleri bağımsız olarak doğrulamaları ve bir profesyonele danışmaları tavsiye edilir. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.

kaynak: Martin Young, https://beincrypto.com/defi-crypto-venture-capital-january-funding-drops/

Diğer Yazılar

1 of 5.814

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir