BeinCryptoKriptohaber

Kuantum Bilişim Bitcoin’i 27 Yılda Yok Edebilir

Kuantum hesaplama, kripto para piyasası da dahil olmak üzere endüstrileri yeniden tanımlama potansiyeline sahip devrim niteliğinde bir güçtür. Bu nedenle piyasa değeri 1,27 trilyon dolar olan en büyük kripto para olan Bitcoin bir dönüm noktasında duruyor.

Bağlılığıyla İşin kanıtı (POW) fikir birliği protokolü ve Eliptik Eğri Şifreleme için kriptografi (ECC), Bitcoin kuantum hesaplamaya karşı önemli güvenlik açıklarıyla karşı karşıyadır.

Kuantum Bilişim Bitcoin’i Tehdit Ediyor

POW mekanizması, ayrılmaz bir parçası Bitcoin’in işleyişi, madencilerin işlemleri doğrulamak ve ağın güvenliğini sağlamak için karmaşık matematik problemlerini çözmesini içerir. Ancak kuantum hesaplama, benzeri görülmemiş hızlarda hesaplama yapma yeteneğiyle bu dengeyi bozma tehlikesi taşıyor.

Grover’ınki gibi kuantum algoritmaları teorik olarak bu sorunları klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı çözebilir. Bu nedenle, bu teknolojinin madencilik gücünü merkezileştirme ve Bitcoin’in merkezi olmayan ahlakını baltalama potansiyeli var.

“Moore Yasasının gerektirdiği şekilde, zaman içinde aynı oranda artan, kuantum hesaplama teknolojisine karşı en güncel değeri kullanan Bitcoin ağ hash oranı, tek bir kuantum bilgisayarın Bitcoin’i tamamen geride bırakabilmesine kadar yaklaşık 27 yıllık bir tahmini zaman dilimi veriyor. ağın geri kalanını inceleyebilir ve böylece ağın tam kontrolünü ele geçirebiliriz,” Dan A. Bard, Kent Üniversitesi Öğretim Üyesi, yazdı.

Ayrıca, güvenliğin temelini oluşturan Bitcoin’in ECC şifrelemesi cüzdan adresleri de risk altında. Kuantum bilgisayarlar bir gün Shor’un algoritmasını kullanarak ECC’yi kırabilir ve Bitcoin işlemlerini potansiyel tehlikelere maruz bırakabilir güvenlik ihlaller.

Bu güvenlik açığı özellikle Bitcoin’in kurucusunun önemli bir bölümünü içeren eski adreslere kadar uzanıyor. Satoshi Nakamoto‘nin holdingleri.

“Genel anahtar ortaya çıktığında, Shor’un ECDSA için uyarlanmış algoritması, polinom zamanında genel anahtarı bulmak için ideal bir kuantum bilgisayarda çalıştırılabilir. Klasik olarak, bir çözüm bulmak süper polinom olacaktır, büyüklük sıraları daha yavaş olacaktır… Polinom zaman potansiyel olarak mümkün ve eninde sonunda ECDSA’nın kuantum bilgisayarlar tarafından kırılabileceği tahmin ediliyor.” Acheron Trading’deki araştırmacılar yazdı.

Kuantum Bilgisayarların Bitcoin Saldırıları
Kuantum Bilgisayarların Bitcoin Saldırıları. Kaynak: Acheron Ticareti

Bu zorluklara rağmen, acil tehdit teorik olmayı sürdürüyor. Mevcut kuantum hesaplama yetenekleri, gösterdi Altı kübit kullanan bugüne kadarki en büyük Grover aramasına göre, Bitcoin madenciliğini bozmak veya ECC şifrelemesini etkili bir şekilde kırmak için gereken ölçekten çok uzak. Bununla birlikte, kuantum bilgisayarlarının belirli görevlerde klasik muadillerinden daha iyi performans gösterdiği bir durum olan kuantum avantajı potansiyeli ufukta beliriyor.

Bitcoin topluluğunun POW’dan aşağıdaki gibi alternatif mutabakat mekanizmalarına geçmesi pek mümkün görünmüyor Hisse Kanıtı (POS). Hatta kriptograf Adam Back bile belirtilmiş PoS kripto para birimlerinin değişmezlik, merkezi olmayan yapı ve doğrulanabilir, önemli üretim maliyetinden yoksun olması, bunların Bitcoin’den temel farklılıklarını vurguluyor.

“Nakit paradır, değişmezdir, merkezi değildir ve üretimi doğrulanabilir şekilde maliyetlidir. Teknoloji bunu ekonomik olarak istikrarlı ve değiştirilmesi zor hale getirecek şekilde yapılandırılmıştır. PoS coinler bu özelliklerin hiçbirine sahip değil. ayrıca bir CEO’ları ve onlarca rakipleri var. Yalnızca tek bir Bitcoin var,” diye savundu Back.

Değişime karşı olan bu direnç, ağı gelecekteki kuantum tehditlerine karşı korumak için proaktif önlemlerin önemini yansıtıyor.

Devamını oku: İş Kanıtı ve Hisse Kanıtı Açıklaması

İleriye giden yol, Bitcoin’in temel ilkelerini korumak ile kuantum hesaplama gibi teknolojilere uyum sağlamak arasında hassas bir dengeyi içerir. Şifreleme yöntemlerini yükseltmek ve kuantum dirençli algoritmaları keşfetmek, Bitcoin’in dayanıklılığını sağlamak için kritik adımlardır. Kuantum açısından güvenli kriptografiye geçiş, acil tehditlere karşı koruma sağlayacak ve ağı kuantum hesaplamadaki gelecekteki gelişmelere karşı güvence altına alacaktır.

Sorumluluk reddi beyanı

Şartlara uygun olarak Güven Projesi BeInCrypto, tarafsız ve şeffaf raporlamaya kendini adamıştır. Bu haber makalesi doğru ve zamanında bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak okuyuculara, bu içeriğe dayanarak herhangi bir karar vermeden önce gerçekleri bağımsız olarak doğrulamaları ve bir profesyonele danışmaları tavsiye edilir. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.

kaynak: Bary Rahma, https://beincrypto.com/quantum-computing-risk-bitcoin-crypto/

Diğer Yazılar

1 of 3.982

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir