CointelegraphKriptohaber

Kullanmak için ödeme yapılan blok zincirleri hiçbir zaman kitlesel benimsenmeye ulaşamayacak

Kullanım için ödeme blok zincirleri yapılır.

Elbette bizim için değil; inek kripto kalabalığı. Cüzdanları açmaktan, kazımaktan son derece mutluyuz tohum ifadeleri Toprağa gömdüğümüz çelik kartlarda, henüz engellenmediğimiz borsaları buluyor, getiriyi artırmak için bazı varlıkları paketliyor ve Kuzey Korelilerin şu anda çevrimiçi olmaması için blockchain tanrılarına dua ederken OpSec profesyonelleri oluyoruz.

Biz bu konuda iyiyiz. Yılların deneyimi acıyı dindirdi.

Peki hepimizin umduğu kitlesel evlat edinme? Bu tür travmalara karşı iştahı sıfır olan insanların %99’una güveniyor.

İlgili: Bir ETF, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için bir devrim getirecek

İzinsiz blockchainlerin çevrimiçi deneyimlerimizin omurgası haline gelmesi için üç büyük değişikliğin gerçekleşmesi gerekiyor:

  1. Özgürleşmeleri gerekiyor.
  2. Sürtünmesiz hale gelmeleri gerekiyor.
  3. Tanıdık olmaları gerekiyor.

“Ücretsiz”, kullanıcı için ücretsiz, “sürtünmesiz”, bir uygulamayı açmak veya video oyunu oynamak kadar kolay anlamına gelir ve “tanıdık”, sıradan insanlardan teknolojimizin sınırlamalarına uyacak şekilde davranışlarını değiştirmelerini istemeyi bırakmamız gerektiği anlamına gelir. Onlarla zaten bulundukları yerde buluşmalıyız.

Şu anda üçe sıfırız. Aslında olmamız gereken yerden o kadar uzaktayız ki, bu sorunları ciddi bir şekilde ele almaya bile çalışmıyoruz; işlevsizliğin kökenine değinmek yerine, işlevsiz teknolojide küçük, kademeli iyileştirmeler yapmakla meşgulüz.

Kullanımı ücretsiz

Katman-1 blok zincirleri değerlerinin doğrudan kullanıcıdan para kazanmak olduğunu düşünen kişiler tarafından tasarlanmış, inşa edilmiş ve finanse edilmiştir.

Bu bir yanılgıdır.

Google size reklamlar sunar. Dolaylı olarak size para kazandırıyor. Facebook verilerinizden para kazanıyor ancak platformunu kullanmanız için sizden ücret almıyor. Apple’ın mağazası sizden değil, geliştiricilerden ve yayıncılardan %30 kesinti alıyor.

Her durumda ödeme yapıyorsunuz, ancak nakit olarak değil.

Google ayda 85 milyar kez ziyaret ediliyor. Doğrudan para kazandırıyorsa yalnızca ücretlendirme bir sentin onda biri ana sayfasını ziyaret etmek teorik olarak her ay 85 milyon dolar kazanabilir.

Öyle değil, çünkü bu deneyimin bedelini nakit olarak ödemek isteyen insan havuzu, Google’ın kendilerine reklam sunması ve ücretsiz tutmasından memnun olanlarla karşılaştırıldığında son derece küçüktür.

Dolaylı yoldan para kazanılmaya alışığız. Ancak mevcut blockchain protokolleri bizden doğrudan para kazanıyor ve her işlem için gas ücreti ödememizi istiyor.

Web3’ün en heyecan verici öncüllerinden biri, yaratıcılar ve tüketiciler arasında uyumlu teşvikler olanağı yaratmasıdır. Sayısız Değiştirilemez token (NFT) yaratıcılar bu tür teşvikler etrafında toplulukları büyütmenin yollarını buldular – ancak katman 1 blockchain oluşturucuları aynı şeyi tekrar tekrar yapmaya devam ediyor.

Ve ücretleri ne kadar küçük olursa olsun, Solana gibi şirketlerin ya da sayısız katman 2’lerin artan indirimleri sayesinde, bu hâlâ çoğu insanın ödemeyeceği bir ücret.

Sürtünmesiz ve basit

Uygulamalarımıza pek sadık değiliz. Günlük aktif kullanıcıların yaklaşık %77’si üç gün içinde Android uygulamalarını terk ediyor. Tahminler tavsiye etmek İndirilen tüm uygulamaların %25’i, zayıf katılım nedeniyle birkaç dakika içinde terk ediliyor.

Andreessen Horowitz’in oyunlara, metaveriye ve tüketici teknolojisine yatırım yapan ortağı Andrew Chen, Paylaşıldı aşağıdaki grafik. “Elde tutma eğrisini bükmenin en iyi yolunun, kullanımın ilk birkaç gününü, özellikle de ilk ziyareti hedeflemek olduğunu” öne sürdü.

Android uygulamaları için ortalama elde tutma eğrisi. Kaynak: Andrew Chen/Quettra

Kötü tasarlanmış bir uygulamanın katılım sürecini kriptoya katılım süreciyle karşılaştırın. Kötü olabilir ama aynı spor bile değil. Kripto, şimdiye kadar halka tanıtılan en kullanıcı dostu olmayan teknolojidir. Teknolojiyle mücadele edenler için bu, suratlarına defalarca yumruk atmanın dijital eşdeğeridir.

Mike Tyson’ın yazısı.

En parlak döneminde.

Ve zamanla kripto pek de dostane bir hale gelmedi. Sevgili okuyucu, uzman bir yayının tadını çıkarıyorsunuz. Muhtemelen Uniswap’te likidite pozisyonu olan bir degen ve soğuk depoda bir Milady’siniz. Ancak bu cümledeki kelimeler bile normal bir insan için hiçbir anlam ifade etmez.

Yani blockchain değişmek zorunda. İnternetten telefonlarımıza ve televizyonlarımıza kadar kullandığımız her şey gibi, sürtünmesiz bir deneyim, bir arka plan teknolojisi haline gelmeli.

umurumuzda değil Nasıl çalışırlar. Sadece önemsiyoruz O çalışırlar.

Tanıdık ve eğlenceli

Son olarak ve belki de kripto endüstrisine yönelik en büyük eleştirim, milyarlarca insandan aslında yapmak istemedikleri şeyleri yapmalarını istemek konusunda ne kadar umursamaz davrandığımızdır.

Kripto para, Facebook’a merkezi olmayan sosyal medya alternatifleri yaratma konusunda iyi değil. Benzersiz oyun deneyimleri yaratma konusunda pek iyi olmadı. Geleneksel tedarikçi-kullanıcı Web2 modellerini uyumlu teşvikli Web3 modelleriyle değiştirmek iyi olmadı.

İlgili: Ethereum, likit stake tokenları tarafından ezilmek üzere

Maymun resimleri, dolandırıcılık, Twitter’da tartışma ve spekülatif ticarette başarılı oldu.

Bu, kripto paranın hiçbir işe yaramadığı anlamına gelmiyor. Kesinlikle öyle. Kriptonun mümkün kıldığı ekonomik modeller, eğer kriptoyu ilk etapta gerekli kılan finansal sistemi ve eşitsizliği kopyalamayı bırakırsak, eninde sonunda güç yapılarında ve kişisel özerklikte belirleyici bir değişim olarak görülecektir.

Ancak bunu ancak bir uygulamayı açmak veya bir oyunda seviye geçmek kadar kolay hale getirirsek başarabiliriz. Çünkü insanların gerçek hayatta yaptıkları aslında budur.

Bunların hepsi aptalca, imkansız ve sadece arzulu bir düşünce, değil mi?

Bunların hiçbiri imkansız değil.

Birkaç kişinin, en iyi ihtimalle niş bir çekiciliğe sahip, kullanımı için ödeme yapan temel blok zincirlerini teşvik ederek çok, çok (çok) zengin hale gelmesi nedeniyle, bunun böyle olduğuna inanmaya şartlandırıldık.

Ethereum, güvenli, merkezi olmayan ve yavaş hareket ettiği için merkezi olmayan finansın temeli olarak hizmet etmeye devam edecek harika bir yeniliktir. Ancak oyuncular gaz ücreti ödemeyeceği için bu oyunlarda devrim yaratmayacak. Dönem.

Solana, NFT’ler, hatta belki stabilcoinler için harikadır. Akıllı şehirler veya Nesnelerin İnterneti için işe yaramayacaktır.

Blockchain endüstrisinin, tüketici teknolojisinin temeli olma yolundaki yolumuzun şu temel gerçekler tarafından engellendiğini kabul etmesinin zamanı geldi:

  • İnsanlar bedava olması gereken şeylere para ödemek istemiyorlar.
  • Kolay olması gereken zor şeyleri yapmak istemezler.
  • Ve davranışlarını bizim dünya vizyonumuza uyacak şekilde değiştirmek istemiyorlar.

Bu gerçekleri kabul eden protokolleri ve uygulamaları ne kadar çabuk geliştirirsek, eleştirmenleri o kadar çabuk susturur ve dünyayı değiştiririz.

Jon Pirinç kullanımı ücretsiz Koinos blok zinciri üzerine inşa edilen projelerden oluşan bir ittifak olan Koinos Federasyonu’nun kurucusudur. Daha önce Cointelegraph, Blockworks ve Crypto Briefing’de baş editör olarak görev yapıyordu.

Bu makale genel bilgilendirme amaçlıdır ve hukuki veya yatırım tavsiyesi olarak düşünülmemelidir. Burada ifade edilen görüş, düşünce ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtmayabilir veya temsil etmeyebilir.

kaynak: Cointelegraph By Jon Rice, https://cointelegraph.com/news/pay-blockchains-will-never-achieve-mass-adoption

Diğer Yazılar

1 of 3.308

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir