BeinCryptoKriptohaber

Latin Amerika’da Kripto Benimseme Enflasyon Sorunlarının Ortasında Artıyor

Kripto benimseme artışı açısından gezegendeki en büyük bölgelerden biri Latin Amerika’dır. Bunun nedeni büyük ölçüde ekonomik istikrarsızlık, başarısız para politikaları ve yaygınlaşan para politikalarıdır. şişirme Yerel para birimlerinin devalüasyonu.

Meksika kripto borsası Bitso, 2023’ün ikinci yarısına ilişkin Latin Amerika’daki Kripto Ortamı raporunda, Bitcoin ve stablecoin’lerin yerel pazarların satın alma davranışına hakim olduğunu ortaya koydu.

Latin Amerika’da Kripto Benimseme Artışı

Bitcoin’in ortalama portföy kompozisyonunun yaklaşık %53’ünü oluşturduğu ortaya çıktı. Ancak dijital dolarlar bölgede en hızlı büyüyen kripto para birimleri oldu.

Önde gelen iki stablecoin USDT ve USDC, Arjantin ve Kolombiya kullanıcılarının ortalama portföyünün sırasıyla %26 ve %17’sini oluşturuyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde bu, her ülkedeki ekonomik ortam ve enflasyonist baskılardan kaynaklanıyor.

Satın alma davranışı, tercih edilen kripto paralarla ilgili aynı eğilimi yansıtıyor. Bitcoin ve stablecoin’ler oluştu Toplamın %68’i 2023’ün ikinci yarısında satın alınan kriptolar.

Ancak Arjantin bir istisnaydı; dijital dolar satın alımların %60’ını oluştururken, Bitcoin için bu oran yalnızca %13’tü. Arjantin’de enflasyon %211’e yükseldi ve bu yıl %250’ye ulaşması bekleniyor. binaen Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne. Ayrıca Bitcoin fiyatları son zamanlarda rekor seviyelere ulaştı Arjantin pezosu karşısında.

Meksika ve Brezilya’da Bitcoin tercihi daha fazlaydı; sırasıyla %40 BTC’ye karşı %28 stabilcoinler ve %35’e karşı %19. Meksika’da, XRP bunun ilgili bir parçasıydıF ortalama portföytoplam ortalama varlıkların yaklaşık %8’ini oluşturur.

Ülkeye göre kripto bileşimi.  Kaynak: Bitso
Ülkeye göre kripto bileşimi. Kaynak: Bitso

Rapora göre Brezilya, memecoin ve altcoinlerin portföyün önemli bir parçası olduğu tek ülke. Brezilyalılar ortalama olarak toplam altcoin varlıklarının %17’sine, bölgesel olarak ise bu oran %11’e sahip.

Üstelik Shiba Inu’yu tercih etme eğilimindeler (ŞİB) ama değiller Ethereum’a (ETH) meraklı Diğer Latin Amerika ülkeleriyle karşılaştırıldığında.

Devamını oku: Artan Enflasyonla Emekliliği Başa Çıkarmanın 7 Yolu

Raporda ayrıca Latin Amerika’daki kripto sahiplerinin ayı piyasası sırasında kararlı kaldıkları da belirtildi.

“Veriler, büyük, uzun vadeli kripto para birimi sahiplerinin, kripto endüstrisinin endişelerine ve 2022 ile 2023’ün başında ortaya çıkan sorunlara rağmen ellerinde tutmaya devam ettiğini gösteriyor.”

Brezilya ve Arjantin Öncülük Ediyor

Kadınların kripto benimsemesi Latin Amerika’da da artıyor, ancak yine de erkeklerden daha düşük. Kadınlarda evlat edinme oranlarının yaşla birlikte artma eğiliminde olduğu belirtildi.

Kolombiya ve Brezilya sırasıyla %33 ve %31 kadın oranıyla en dengeli cinsiyet dağılımına sahip.

Genel olarak Brezilya, Arjantin ve Meksika gibi ülkelerin kripto para benimseme konusunda dünyada ilk 20 arasında yer aldığı belirtildi. Ancak şunu bildirdi: Kolombiya en yüksek büyümeyi kaydetti 2023 yılında borsa için kayıtlı kullanıcı sayısı.

Bitso ayrıca bölgeyi “bankacılık dışı kalma oranlarının yüksek olduğu ve finansal hizmetlere eşit olmayan erişime sahip” bir bölge olarak tanımladı ve şu sonuca vardı:

“Latin Amerika, kripto para birimlerine yönelik kayda değer bir coşku sergiliyor ve bu da onu kripto alanında canlı ve dinamik bir bölge haline getiriyor.”

Sorumluluk reddi beyanı

Şartlara uygun olarak Güven Projesi BeInCrypto, tarafsız ve şeffaf raporlamaya kendini adamıştır. Bu haber makalesi doğru ve zamanında bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak okuyuculara, bu içeriğe dayanarak herhangi bir karar vermeden önce gerçekleri bağımsız olarak doğrulamaları ve bir profesyonele danışmaları tavsiye edilir. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.

kaynak: Martin Young, https://beincrypto.com/financial-turmoil-crypto-wave-latin-america/

Diğer Yazılar

1 of 3.375

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir