Crypto BriefingKriptohaber

Linea, blok üretiminin durdurulması nedeniyle eleştirilerle karşı karşıya

Bu makaleyi paylaş

Ethereum katman-2 blockchain Linea, ağında faaliyet gösteren merkezi olmayan bir borsa (DEX) olan Velocore’daki bir saldırıya yanıt olarak blok üretimini tek taraflı olarak durdurma kararının ardından kripto topluluğunun incelemesine girdi. Hareket, blockchain endüstrisinde ademi merkeziyetçiliğin ve sansüre karşı direncin önemi hakkında bir tartışmayı ateşledi.

Velocore saldırısı, Linea ağından açıklanmayan bir üçüncü taraf köprüsü aracılığıyla değeri 2,6 milyon doların üzerinde olan 700 ETH’nin transferiyle sonuçlandı. Linea, DEX ekibiyle derhal iletişime geçilememesinin ardından daha fazla fonun aktarılmasını önlemek için sıralayıcıyı durdurduğunu belirtti. Blockchain ayrıca kullanıcıları üzerindeki etkiyi azaltmak için bilgisayar korsanının adreslerini de sansürledi.

Linea, hacker’ın ETH için önemli miktarda token satmaya başladığını ve bunun kullanıcılar için likidite havuzunu boşaltmanın ötesinde ek sorunlara yol açabileceğini belirterek eylemlerini savundu.

Ancak kripto topluluğu Linea’nın kararını eleştirdi ve bazıları bunun ademi merkeziyet ve sansüre karşı direnişin temel ilkeleriyle çeliştiğini savundu.

Helius Labs CEO’su ve Solana destekçisi Mert Mumtaz, gerekçeyi kabul etti hamlenin arkasındaydı ancak uzun vadeli sonuçlarını sorguladı. Matter Labs CEO’su Alex Gluchowski, tüm sıralayıcılar için merkezi olmayan yönetimin önemini vurguladı ve katman-2 çözümlerine çağrıda bulundu entegrasyona öncelik vermek platformlarında merkeziyetsizlik.

Eleştirilere yanıt olarak Linea, gelecekte benzer olayları önlemek için ağını ve sıralayıcısını merkezi olmayan hale getirme konusundaki kararlılığını yeniden doğruladı. Blockchain, amacının ekibin artık blok üretimini durdurma veya adresleri sansürleme yetkisine sahip olmayacağı “izinsiz, sansüre dayanıklı bir ortam” yaratmak olduğunu belirtti.

Linea, “Ağımız merkezi olmayan, sansüre dayanıklı bir ortama dönüştüğünde, Linea ekibi artık blok üretimini durdurma ve adresleri sansürleme yeteneğine sahip olmayacak – bu, ağımızın birincil hedefidir” dedi.

Linea ayrıca, rakip ağların çoğunun ekosistem katılımcılarını korumak için hâlâ merkezi teknik operasyonlara bağlı olduğunu belirtti. Olay, merkezi varlıkların merkezi olmayan sistemlerdeki rolü ve kullanıcılar için güvenlik, merkezi olmayan yönetim ve ölçeklenebilirliğin dengelenmesi konusunda protokoller ve ağların karşılaştığı “blockchain üçlemi” zorlukları hakkındaki tartışmayı yeniden alevlendirdi.

Bu makaleyi paylaş

kaynak: Vince Dioquino, https://cryptobriefing.com/linea-block-prod-criticism/

Diğer Yazılar

1 of 5.263

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir