BeinCryptoKriptohaber

Linea’nın Blockchain’i Durdurması Merkezi Olmama Tartışmasını Ateşledi

Linea’nın blok zincirinin yakın zamanda durdurulması, onun Ethereum Layer-2 (L2) çözümü olarak merkeziyetsizlik taahhüdü hakkındaki tartışmaları ateşledi.

Önemli güvenlik Bu karara kaygılar yön verdi ve sektör uzmanları projenin merkezi olmayan geleceğine ilişkin sonuçları değerlendirdi.

Linea’nın Merkezi Olmama ve Güvenliği Dengeleme Çabası

Linea’nın blok üretimini durdurma kararının ardından Matter Labs CEO’su Alex Gluchowski, L2 projelerinde merkeziyetsizliğin önemini vurguladı. Merkezi kontrolün Ethereum L2 projelerinin desteklemeyi hedeflediği ilkeleri baltalayabileceğini belirtti.

“Sıralayıcının merkezi olmayan hale getirilmesi isteğe bağlı değil. Her ciddi L2 yığını ilk sırayı almak için yarışmalı,” dedi. söz konusu.

Gluchowski’nin açıklamasına yanıt veren Linea Ürün Lideri Declan Fox, ağlarının tüm yönlerini merkezileştirmeye olan kararlılıklarını dile getirdi. Fox, diğerlerine göre daha yeni bir proje olmasına rağmen ilerlemelerine olan güvenini dile getirdi.

Devamını oku: 2024 Yılının 2. Katman Kripto Projeleri: En Çok Tercih Edilenler

“Merkeziyetsizliğin bir seçenek olmadığı konusunda hemfikir olun. Linea, çok agresif bir zaman aralığında ağın tüm yönlerini merkezileştirme konusunda sağlam bir yolda ilerliyor. Bizden 2 yıldan daha eski olan birçok Rollup çerçevesinin daha ileride olmadığı göz önüne alındığında, hızımızdan oldukça memnunum,” Fox belirtilmiş.

Linea ekibi de kararlılığını doğruladı sıralayıcı da dahil olmak üzere ağını merkezileştirmek için. Merkezi olmayan, sansüre dirençli bir ortama ulaşmanın, gelecekte blok üretimini durdurmalarını veya adresleri sansürlemelerini önleyeceğini vurguladılar.

“Linea’nın hedefi, sıralayıcı da dahil olmak üzere ağımızı merkezi olmayan bir hale getirmek. Ağımız merkezi olmayan, sansüre dirençli bir ortama dönüştüğünde Linea ekibi artık blok üretimi durdurma ve adresleri sansürleme yeteneğine sahip olmayacak; bu, ağımızın temel hedeflerinden biridir. Linea da dahil olmak üzere L2’lerin çoğu hâlâ ekosistem katılımcılarını korumak için kullanılabilecek merkezi teknik operasyonlara güveniyor. Linea’nın temel değeri izin gerektirmeyen, sansüre dayanıklı bir ortamdır, dolayısıyla bu hafife aldığımız bir karar değildi.” ekip yazdı.

Linea, blockchain faaliyetlerini durdurdu Velocore’da güvenlik ihlali meydana geldikendi ağında faaliyet gösteren merkezi olmayan bir borsadır (DEX). İhlal, açıklanmayan bir köprü hizmeti aracılığıyla Linea ağından 2,6 milyon doların izinsiz olarak aktarılmasına yol açtı.

Linea, Velocore takas ekibine zamanında ulaşamadığından saldırganın yasa dışı olarak daha fazla varlık taşımasını önlemek için sıralayıcısını askıya aldı. Ayrıca Linea bilgisayar korsanının adreslerini engelledi Kullanıcıları üzerindeki etkiyi en aza indirmek için.

Linea, hackerın ETH için önemli miktarda token satmaya başladığını belirterek eylemlerini savundu. Bu, likidite havuzunu boşaltan istismarın ötesinde ek kullanıcı sorunlarına yol açabilirdi.

Tartışmalara rağmen siber güvenlik firması SlowMist’in kurucusu Yu Xian, askıya alma kararını savundu. Projenin erken aşaması göz önüne alındığında bunun makul olduğunu savundu. Ayrıca Xian şunu vurguladı: sağlam güvenlik sağlamanın önemi tam ademi merkeziyetçiliğe ulaşmadan önce.

“Ekolojik bir projenin saldırıya uğramasını önlemek için kendisini askıya almayı ve ilgili adresin L2’sini kara listeye almayı tercih etmek ilk aşamada anlaşılabilir ancak zaman geçtikçe bu daha da imkansız hale gelecektir. Güvenlik ve güvene ilişkin zorluklar çok büyük,” Xian görüş bildirdi.

Devamını oku: Kripto Projesi Güvenliği: Tehditlerin Erken Tespiti İçin Bir Kılavuz

Tarih boyunca geliştiricilerin büyük güvenlik ihlallerine yanıt olarak blockchain işlemlerini geçici olarak durdurduğu durumlar olmuştur. Örneğin 2022’de Binance’in BNB Zinciri bir tepki olarak durduruldu. zayıflatıcı köprü hack değeri 566 milyon dolar. Tartışmaya rağmen birçok kişi bu önlemlerin ağın bütünlüğünü ve kullanıcı güvenliğini korumak için gerekli olduğunu düşünüyor.

Sorumluluk reddi beyanı

Şartlara uygun olarak Güven Projesi BeInCrypto, tarafsız ve şeffaf raporlamaya kendini adamıştır. Bu haber makalesi doğru ve zamanında bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak okuyuculara, bu içeriğe dayanarak herhangi bir karar vermeden önce gerçekleri bağımsız olarak doğrulamaları ve bir profesyonele danışmaları tavsiye edilir. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.

kaynak: Lynn Wang, https://beincrypto.com/linea-l2-chain-halt-decentralization-debate/

Diğer Yazılar

1 of 5.263

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir