BeinCryptoKriptohaber

Monochrome’un Spot Bitcoin ETF’si Avustralya’da Piyasaya Sürülecek

Monochrome Asset Management, Avustralya’nın doğrudan Bitcoin’i tutan ilk spot Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonunun (ETF) lansmanıyla tarih yazmaya hazırlanıyor. Monochrome Bitcoin ETF (IBTC), 4 Haziran 2024 Salı günü saat 10:00 AEST (00:00 UTC) itibarıyla Cboe Avustralya borsasında işlem görmeye başlayacak.

Bu, Avustralya kripto pazarı için önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor. Aynı zamanda yatırımcılara Bitcoin’e doğrudan erişim sağlamanın düzenlenmiş ve şeffaf bir yolunu sunuyor.

Direct Bitcoin Holdings: Monochrome’un İlk ETF’si

giriiş IBTC’nin pazardaki bir boşluğa hitap etmesi. Bu ürün, Bitcoin’i doğrudan Avustralya’da tutan ilk ve şu anda tek ETF’dir.

Avustralya’nın Cboe Avustralya’da spot kripto varlıklarına erişim sağlayan iki borsada işlem gören ürünü var. Ancak doğrudan Bitcoin’i tutmuyorlar.

Monochrome, “IBTC’den önce Avustralyalı yatırımcılar yalnızca dolaylı olarak Bitcoin’i elinde bulunduran ETF’lere veya offshore Bitcoin ürünleri aracılığıyla yatırım yapabiliyordu; bunların her ikisi de doğrudan tutulan kripto varlık AFS lisanslama rejimi kapsamındaki yatırımcı koruma kurallarından yararlanmıyordu” dedi. ifade.

Mart ayında Monokrom duyuruldu IBTC’nin kıyaslama için CME CF Bitcoin Referans Oranını (Asya Pasifik Varyantı) (BRRAP) kullanan ilk şirket olacağını söyledi. BRRAP, Bitcoin için güvenilir bir fiyatlandırma ölçütü sağlar.

Devamını oku: Bitcoin ETF Ticareti Nasıl Yapılır: Adım Adım Bir Yaklaşım

Piyasa fiyatını doğru bir şekilde yansıtacak, manipülasyona direnecek ve piyasa katılımcıları tarafından doğrulanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca Monochrome, Bitcoin saklayıcısı olarak kripto borsası Gemini ile ortaklık kuruyor.

Şirket Nisan 2024’te Bitcoin ETF’de yer almak için başvuruda bulunuldu. Avustralya’da firmaların düzenleyici otoritenin, Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu’nun (ASIC) ve ardından ürünü listeleyen borsanın (bu durumda Cboe Avustralya) onayını alması gerekiyor. Monochrome bu ürün için ASIC’den zaten onay almıştı.

Monochrome’un IBTC lansmanı, Avustralya’nın birincil menkul kıymet borsası ASX Ltd.’nin ilk spot Bitcoin ETF’lerini onaylamayı düşündüğü bildirildikten sonra geldi. Konuya yakın kaynaklar bu onayların 2024 sonundan önce gerçekleşebileceğini öne sürüyor.

BeInCrypto daha önce BetaShares’in aktif olarak bu yönde çalıştığını bildirmişti. ürününü ASX’te piyasaya sürüyor. Bir şirket sözcüsü, spot Bitcoin ve Ethereum ETF’leri için hisse senedi sembollerini zaten ayırdıklarını paylaştı.

Benzer şekilde bir diğer Avustralyalı firma olan DigitalX Ltd. de yarıyıl sonuçlarında başvurduğunu açıkladı. Aynı zamanda, ABD ve Avrupa ürünleriyle ETF alanında deneyimli bir isim olan VanEck, Avustralya mücadelesine yeniden girdi. Şirket bu yılın başlarında yenilenmiş bir başvuruda bulundu.

Bu, Spot Bitcoin ETF’nin ikinci dalgası Avustralya’da başladı. Sidney merkezli Cosmos Asset Management, 2022’de bir spot Bitcoin ETF’si başlattı ancak fonun aynı yılın sonlarında, ılımlı girişlerin ardından listeden çıkarılmasını sağladı. Ancak ABD ve Hong Kong’daki spot Bitcoin ETF’lerinden gelen ilgiyle bu ürünler potansiyel olarak Avustralya pazarında kalabilir.

Devamını oku: Kripto ETN ve Kripto ETF: Fark Nedir?

Kendi Kendini Yöneten Avustralya Emeklilik Kurumlarının Kripto Tahsisleri (Avustralya Doları cinsinden).
Kendi Kendini Yöneten Avustralya Emeklilik Kurumlarının Kripto Tahsisleri (Avustralya Doları cinsinden). Kaynak: Bloomberg

Avustralya’nın 2,5 trilyon dolar değerindeki emeklilik sistemi de şunu gösterdi: Kripto para birimlerine ilgi artıyor. Ülkenin emeklilik fonları dijital varlıklara yaklaşık 1 milyar Avustralya doları (664 milyon dolar) ayırdı. Eğer Avustralya emeklilik fonları Spot Bitcoin ETF’leri tutmak için ABD’li meslektaşlarının yolunu takip etmeleri, bu ürünlerin Avustralya pazarındaki temellerini güçlendirebilir.

Sorumluluk reddi beyanı

Şartlara uygun olarak Güven Projesi BeInCrypto, tarafsız ve şeffaf raporlamaya kendini adamıştır. Bu haber makalesi doğru ve zamanında bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak okuyuculara, bu içeriğe dayanarak herhangi bir karar vermeden önce gerçekleri bağımsız olarak doğrulamaları ve bir profesyonele danışmaları tavsiye edilir. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.

kaynak: Lynn Wang, https://beincrypto.com/monochrome-spot-bitcoin-etf-ibtc-australia-debut/

Diğer Yazılar

1 of 5.255

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir