BeinCryptoKriptohaber

OneCoin Avukatı Mark Scott 10 Yıl Hapis Cezasına Mahkûm Edildi

Tartışmalı kripto para birimi Onecoin ile bağlantısı olan avukat Mark Scott, on yıl hapis cezasına çarptırıldı. Lüks bir yaşam tarzını desteklemek için Onecoin projesinden 400 milyon doları aklamakla suçlanıyor.

Yargıç, Porsche’sini satma ve Cayman Adaları’na para aktarma seçimini inceledi ve bu fonların Onecoin mağdurlarını tazmin etmeye yönelik olması gerektiğini ileri sürdü.

OneCoin Avukatı Mark Scott Masumiyetini İddia Ediyor

Kurucu ortak Ruta Ignatova liderliğindeki OneCoin, 2014 ile 2016 yılları arasında 4 milyar doların üzerinde para topladı. Yakalanması zor “Kripto Kraliçesi” Ignatova, altı yıl önce ortadan kaybolmasından bu yana keşfedilmedi.

Haziran 2022’de FBI’ın en çok arananlar listesine eklendi. Bu arada diğer kurucu ortak Karl Sebastian Greenwood 20 yıl hapis cezasına çarptırıldıEylül 2023’te.

Ancak Scott’ın savunma avukatları duruşma boyunca bilgisizlik iddialarını yineledi. OneCoin’in bir dolandırıcılık planı olduğunun farkında olmadığını iddia ettiler.

Ancak bu arada iddia makamı Scott’ın 50 milyon dolar kazandığını ileri sürdü. Sahte yatırım fonu kurmak Ignatova için para işlemek için.

X’te (eski adıyla Twitter) yakın zamanda yayınlanan bir dizi gönderi açıklığa kavuşmuş Scott mahkeme salonunda destekleyici müvekkillerin isimlerini düzeltiyor. İddiaya göre spor arabasını yaşam masraflarını karşılamak için sattı ancak yargıç bu fonların OneCoin mağdurlarının tazminatına yönlendirilmesi gerektiğini savundu.

“Scott, hak kaybıyla ilgili ayrıntıları aldıktan sonra Porsche’sini 250.000 dolara sattı. Ayrıca Cape Cod’daki mülkler için Cayman Adası’ndaki hesaba 300.000 dolar havale etti.”

Scott, dolandırıcılıktan yalnızca bir blog yazısı aracılığıyla haberdar olduğunu ileri sürerek cezaya itiraz etmeyi planlıyor.

Devamını oku: Halı Çekme Nedir? Web3 Dolandırıcılığı Rehberi

Kasım 2023’te BeInCrypto, OneCoin’in eski Hukuk ve Uyumluluk Başkanı Irina Dilkinska’nın suçunu kabul ettiğini bildirdi. elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamaları.

Devamını oku: Kripto Sosyal Medya Dolandırıcılıkları: Nasıl Güvende Kalınır?

Ancak Dilkinska, OneCoin’in yasal uyumluluğunu sağlamak yerine kara para aklamada kilit rol oynadı. Bu, sahtekârlıkla elde edilen 110 milyon dolarlık gelirin Cayman Adaları’ndaki bir kuruluşa aktarılmasını da içeriyordu.

Artık Dilkinska her suçtan dolayı beş yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama amaçlı komplo kurmak.

Bu arada, ceza tarihi 14 Şubat 2024 olarak planlanıyor.

Sorumluluk reddi beyanı

Şartlara uygun olarak Güven Projesi BeInCrypto, tarafsız ve şeffaf raporlamaya kendini adamıştır. Bu haber makalesi doğru ve zamanında bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak okuyucuların bu içeriğe dayanarak herhangi bir karar vermeden önce gerçekleri bağımsız olarak doğrulamaları ve bir profesyonele danışmaları tavsiye edilir. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.

kaynak: Ciaran Lyons, https://beincrypto.com/onecoin-mark-scott-crypto-lawyer-prison/

Diğer Yazılar

1 of 3.375

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir