Crypto BriefingKriptohaber

Paralel yapılar kullanıcılar için blockchain’i dönüştürebilir: Neon EVM yazılım mühendisi

Bu makaleyi paylaş

Ölçeklenebilirlik, Ethereum’un ortak yaratıcısı Vitalik Buterin tarafından açıklanan Blockchain Trilemma’nın üç bileşeninden biridir ve blockchain tabanlı altyapılar için en büyük zorluklardan biridir. Neon Vakfı Yazılım Mühendisi Andrei Dragnea, Crypto Briefing’e paralel yapıların blockchain’leri nasıl daha ölçeklenebilir hale getirebileceğini, bunların merkezi olmayan ekosistem üzerindeki etkisini ve bu yıl için Neon EVM planlarının neler olduğunu açıklıyor.

Kripto Brifingi – Paralel bir yapı nasıl çalışır?

Andrei Dragnea- Tamam, güzel soru. Her şeyden önce bu [parallel structure] Solana blok zincirinden gelen bir kavramdır. Bunun mutlaka Neon ile ilgili olması gerekmez. Biz sadece bunun üzerine inşa ettik. Bu, ilk blok zincirlerinin sıralı davranış göz önünde bulundurularak geliştirildiği gerçeğini ifade eder; bu, blok zincirini ağdaki tüm düğümler arasında paylaştığımız ve zincire blok ekleyen işlemlerin sırayla yürütüldüğü anlamına gelir.

Aynı anda yalnızca bir işlem blok zincirini değiştirebilir. Bu geçmişte işe yaradı ve işlemleri sırayla yürüten blok zincirler olan Bitcoin ve Ethereum için hala iyi çalışıyor diyelim. Ama bildiğimiz gibi Ethereum için saniyedeki işlemler, eğer iyi hatırlıyorsam, saniyede 20 işlem veya buna benzer bir düzende ki bu da pek iyi değil.

İşte bu yüzden şu anda Ethereum’da gas fiyatları çok yüksek. Buna karşılık Solana, birbiriyle ilişkili olmayan işlemleri paralel olarak veya daha doğrusu eş zamanlı olarak yürütebilme fikri üzerine inşa edilmiştir. Bunu nasıl yapar ki Solana, sizi bir işlemde yer alan hesapları o işleme girdi olarak belirtmeye zorlayarak buna izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

Örneğin Solana’da bir işleminiz olduğunda tüm giriş ve çıkış hesaplarını ve ayrıca o işlemde bir hesabın değiştirilip değiştirilmeyeceğini belirtmeniz gerekir. Bir hesaptan diğerine bir miktar SOL aktarırsanız, bu işlemde bu iki hesabın işaretlenmesi gerekecektir. Aksi halde işlem başarısız olacaktır. Çalışma zamanı bu bilgiyi birbiriyle ilişkili olmayan iki işlemi aynı anda yürütüp yürütmeyeceğini görmek için kullanır.

Ben size bir miktar SOL aktarsam ve başka bir arkadaşınız da kendi arkadaşına bir miktar SOL aktarsa ​​bu iki işlemin birbiriyle alakası yoktur. Solana’da aynı anda çalışabilirler ancak Ethereum’da bunu yapamazlar. Solana’nın neden daha iyi verime sahip olduğunun ve aynı zamanda daha fazlasını yapabildiğinden yakıt maliyetlerinin daha düşük olmasının ardındaki ana fikir budur.

Kripto Brifingi – Bir blockchain tasarlarken paralel bir altyapı uygulamanın zorlukları nelerdir? Solana’nın kesintileri paralel temelli modelin bir sonucu mu?

Andrei Dragnea- Bunun genel bir soru olduğunu düşünüyorum çünkü bilgi işlemdeki paralel işleme, gerçekte uygulanması söz konusu olduğunda genel olarak daha fazla karmaşıklık içerir. Dolayısıyla daha fazla zorluk ve işlerin ters gidebileceği daha fazla yer var.

Bu aynı zamanda bilgisayarların aynı anda yalnızca tek bir programı çalıştırmaktan, işletim sisteminin uygulamalar arasında çok hızlı bağlam geçişi yapabileceği tek bir işlemci üzerinde çoklu görev yürütmeye doğru nasıl geliştiğini gösteriyor. Ve sonra bugün, uygulamaların paralel olarak çalışabildiği çok işlemcili sistemlerin olduğu yere geldik.

Blockchain’de de aynı durum geçerli. İşletim sistemleri, perde arkasındaki tüm bu karmaşıklığın üstesinden gelmek için giderek daha karmaşık hale geldi. Solana’nın çalışma zamanı oldukça karmaşıktır ve bu paralel işlemin yürütülmesinden sorumlu birçok bileşene sahiptir.

Şubat ortasındaki Solana ana ağ kesintisi hakkında, ne olduğuna ilişkin raporu okudum ve hatanın paralel işlemle ilgili olduğunu söyleyemesem de, sistemin paralel işlem yürütmeyle ilgili genel karmaşıklığının bir sonucuydu.

Bunun nedeni, örneğin geçersiz hesap durumlarında geçersiz değişiklikler yapmadığınızdan emin olmanız gerektiğidir. Blok zincirindeki hesapların durumunu güncellemeye çalışan birden fazla yürütme iş parçacığı vardır ve bu durumun doğru olduğundan emin olmanız gerekir.

Paralel hesaplama veya eşzamanlı hesaplama ile ilgili işleri daha da karmaşık hale getiren bazı genel problemler vardır. Ayrıca, paralel işleme olmadan blok zincirinin kendisi, mevcut kriptografik kavramlar göz önüne alındığında oldukça karmaşıktır, ancak paralel işleme söz konusu olduğunda bu durum daha da karmaşıktır.

Bana göre ana zorluklar, genel olarak paralel programlamadan kaynaklanan genel zorluklardır ve bunlara neden olan da yazılım karmaşıklığıdır.

Kripto Brifingi – Yani paralel bir yapı uygulamak, blockchain yerel standardına karşı çıkmak gibidir. Ethereum Sanal Makinesini (EVM) sıfır bilgi teknolojisiyle uyumlu hale getirmeye çalışmak gibi bir zorluk mu?

Andrei Dragnea- Bu iyi bir örnektir. Söylediğim gibi Ethereum ile Solana arasındaki temel fark, Ethereum’da işlem yürütmenin sıralı olmasıdır. Aynı anda yalnızca bir işlem yürütülebilir.

Solana’da, eğer aralarında bir bağımlılık yoksa, aynı anda birden fazla işlemin yürütülmesini sağlayabiliriz ve Neon EVM ile yapmaya çalıştığımız şey, Solana’dan Ethereum kullanıcılarına paralel işlem yürütmenin faydalarını sağlamaktır.

Neon EVM bir Solana programıdır. Temel olarak, Ethereum akıllı sözleşmelerinin nasıl davrandığını ve yürütülmesi gerektiğini belirten bir spesifikasyon olan Ethereum Sanal Makinesi’ni uygulayan Solana’da akıllı bir sözleşmedir. Ve bunun üzerine, size bahsettiğim bu tür transfer veya sözleşme görüşmelerine izin verebilmek için mantığımızı da ekliyoruz. Ethereum’da ilgisiz sözleşmeleri çağırmak isteyen ilgisiz iki varlığımız var ve bu iki işlemi birbiri ardına yürütmek zorundalar.

Neon EVM’de eş zamanlı olarak yürütülebilirler. Ethereum ve Solana arasındaki büyük mimari fark nedeniyle bunu nasıl yaptığımız oldukça ilginç. Solana’da, söylediğim gibi, Solana’daki işlem protokolünün tasarımının gerektirdiği gibi, gerçek işlemi oluşturduğunuzda işlem için giriş hesaplarını belirtmeniz gerekir.

Ancak Ethereum’da bunu yapmak zorunda değilsiniz. Sadece aramak istediğiniz akıllı sözleşmeyi belirtirsiniz ve bu işlemi gerçekleştirene kadar başka hangi sözleşmelerin çağrılacağını bilemezsiniz çünkü bir Ethereum akıllı sözleşmesi, çağrı ağacında olduğu gibi kendi başına diğer akıllı sözleşmeleri çağırabilir. normal bir programdaki gibi.

Bunu kendi tarafımızda tespit etmek için, EVM tarafında, öncelikle bu Ethereum işlemlerini taklit ederek, işlemin yürütülmesi durumunda hangi gerçek çağrıların yapılacağını görüyoruz. Daha sonra, bu emülasyon sonucunu elde ederek, Ethereum işlemini perde arkasında yürüten gerçek Solana işlemlerini oluşturabiliriz.

Bir Ethereum işlemini alıyoruz, Neon EVM sistemimizde taklit ediyoruz ve ardından orijinal Ethereum işleminin omurgası olan Solana işlemlerini oluşturabiliyoruz.

Yani temel olarak bir Ethereum işlemi, Neon EVM Solana programına beslenen birden fazla Solana işlemine bölünür. Daha sonra bu Solana işlemlerini Ethereum Sanal Makinesinin mantığını kullanarak yürütür ve ardından Neon Sanal Makinesi sonuçları geri oluşturur.

Son kullanıcı, tam olarak Ethereum’a benzeyen, ancak perde arkasında Solana’nın üzerinde çalışan ve işlemleri genel olarak daha hızlı ve daha ucuz gerçekleştirebilme özelliklerine sahip, Ethereum uyumlu bir blockchain görür. Yani bunlar bizim ana satış noktalarımızdır: Ethereum benzeri işlemleri Solana tarafından desteklenen paralel bir ortamda ve ayrıca Solana tarafından desteklenen daha düşük gas maliyetleriyle gerçekleştiriyoruz.

Kripto Bilgilendirmesi – Neon EVM’nin arkasındaki karmaşık paralel altyapı göz önüne alındığında, son kullanıcılar için pratik etkiler nelerdir?

Andrei Dragnea- Son kullanıcı için ana etki aynı zamanda maliyetlerdir, ancak aynı zamanda şu anda Ethereum kullanıcıları için mevcut olmayan veya pek kullanıcı dostu olmayan bazı uygulama türleri söz konusu olduğunda kullanıcı deneyimi de söz konusudur. Örneğin, Ethereum üzerine kurulu merkezi olmayan bir borsayı kullanmak, özellikle ana ağ ile entegre ise çok rahatsız edici olabilir çünkü işlemlerin gerçekleşmesi ve çıkarılması çok zaman alır. Yani bir şeyi takas etmek istediğinizde gerçek zamanlı bir deneyiminiz olmaz.

Neon EVM’de anında yürütülürler, böylece bu blockchain üzerinde oluşturduğunuz her türlü uygulama için gerçek geri bildirim alırsınız. Ayrıca oyun alanına da genişlemek istiyoruz ve oyun alanında, bir oyuna blockchain entegre etmek istiyorsanız gerçek zamanlı geri bildirime ihtiyacınız var çünkü oyundaki insanlar işlemlerin yapılmasını beklemekten hoşlanmaz. yerleşti.

Bu aynı zamanda gerçek zamanlı işlemeye daha yakın bir deneyime sahip olmakla da ilgilidir ve daha düşük gaz maliyetleri son kullanıcı için önemli bir şeydir. Gas maliyetlerinin en acil fayda olduğunu düşünüyorum ve işlemlerin gecikmesi ikinci sırada geliyor, ancak bunlar bir şekilde el ele gidiyor.

İşlemlerin daha ucuz olmasının nedeni budur: çünkü yürütülmeleri daha hızlıdır ve herkes diğer işlemlerin sizinkinden önce yürütülmesini beklemez ve bunun nedeni paralel yürütmedir.

Kripto Brifingi – Ethereum gas fiyatları son birkaç günde çok pahalıydı ve bu da bazı yatırımcıları Solana gibi diğer blockchainlere yöneltti. Boğa koşusu tam gaz devam ederken bunun Neon EVM gibi projelere fayda sağlayabileceğine inanıyor musunuz?

Andrei Dragnea- Bu çok iyi bir soru. Bunun parlayabileceğimiz anlardan biri olduğunu hissediyorum çünkü insanlar diğer EVM zincirlerinin hızlı ve ucuz olabileceğini görebiliyor, herkesin aradığı şey de bu. Bitcoin’in arkasında bir geçmişi olduğunu ve bu yüzden çok popüler olduğunu düşünüyorum.

Teknik açıdan bakıldığında, akıllı sözleşmeleri destekleyemediği için birçok açıdan sınırlı olduğunu düşünüyorum. Bitcoin ile blockchain üzerinde gerçek bir uygulama oluşturamazsınız. Ethereum’un en büyük akıllı sözleşme platformuna sahip olması nedeniyle Solana’ya bağlantı kurmak için Ethereum blok zincirini seçtik. Şu anda akıllı sözleşmeleri destekleyen en büyük blockchaindir.

Geliştiricilere mevcut uygulamalarını minimum değişiklikle veya hiç değişiklik yapmadan Ethereum’dan Neon EVM’ye taşıma olanağı sunmak istedik. Ethereum için yazdıkları kodun aynısını kullanarak Neon EVM’ye konuşlandırabilirler ve tamamen aynı şekilde çalışır ve orada yeni bir pazara erişirsiniz.

Ayrıca, yalnızca ERC-20 uyumlu tokenlar değil, Solana SPL tokenleri gibi sistemimiz ile dışarısı arasındaki tüm köprüleme mantığı, son dönemdeki tüm blockchain heyecanıyla şu anda bizi parlatmalı.

Bunun için her şey yerli yerinde ve hazır, bakalım insanlar ne düşünecek.

Bu makaleyi paylaş

kaynak: Gino Matos, https://cryptobriefing.com/parallel-structures-transform-blockchain-users/

Diğer Yazılar

1 of 3.913

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir