Crypto BriefingKriptohaber

Ripple’ın kurumsal DeFi’si, Bitcoin ETF teminat değerinin kilidini açabilir: Ripple CTO

Bu makaleyi paylaş

Consensus 2024 sırasında, Ripple’ın Baş Teknoloji Sorumlusu David Schwartz, kurumsal kullanım için XRP Defterinde (XRPL) DeFi’nin kullanılmayan potansiyelini tartıştı. Schwartz, Bitcoin ETF sahiplerinin kredi ararken karşılaştıkları mevcut sınırlamalara dikkat çekti; brokerlar volatilite endişeleri nedeniyle bu varlıklara sıfır değer biçti.

“Brokerlerin kredi teminatı olarak Bitcoin ETF varlıklarına ne kadar değer verdiğini biliyor musun? Sıfır,” dedi Schwartz.

Schwartz, Charles Schwab gibi brokerların, bu varlıklarla ilgili potansiyel oynaklık ve risk nedeniyle Bitcoin ETF’lerini teminat olarak kabul etmekte tereddüt ettiklerini açıkladı.

“Bir komisyoncu olduğunuzu ve bitcoin ETF’sini elinde bulunduran çok sayıda müşterinizin olduğunu hayal edin. Bildiğiniz kadarıyla yarın sıfıra giderseniz o ETF patlayabilir, çok fazla risk almak istemezsiniz” dedi.

Bu, yatırımcıların geleneksel finansal sistem içindeki krediler için kripto para birimi varlıklarını kullanma yeteneklerini sınırlıyor. Ancak Schwartz, XRPL üzerindeki Kurumsal DeFi’nin bu soruna çözüm sağlayabileceğine inanıyor.

Ripple’ın XRPL’deki Kurumsal DeFi vizyonu, hem kurumsal hem de perakende benimsemeyi mümkün kılan düzenlenmiş “adalar” oluşturmayı içeriyor. Schwartz, Circle ve Ripple gibi denetime tabi kuruluşların DeFi ekosistemlerinde kullanılabilecek stabilcoinler çıkarmasıyla bunun nasıl çalışabileceğinin en önemli örneği olarak stablecoin’leri gösterdi.

“Vizyon bu düzenlenmiş adalardır, ancak bunlar defi uygulamalarına olanak sağlar” diye açıkladı. Schwartz, “Eğer adanın dışındaki hiçbir şeye bağlantısı olmayan bir adanız varsa, onu neden halka açık bir bloka koyasınız ki?” dedi.

Schwartz ayrıca, geleneksel finans ile XRPL’deki Kurumsal DeFi arasındaki boşluğu daha da kapatmak için merkezi olmayan kimlikler (DID’ler) ve otomatik piyasa yapıcılar (AMM’ler) gibi diğer teknolojilerin potansiyelini de tartıştı.

“Müşteriye izin veren şey, kuruluşun Fractal ID’nin bu kişinin kimliğini doğruladığını söylemesine olanak sağlamasıdır. Yani hem bunu yapmanın maliyetine katlanmak zorunda kalmıyoruz, hem de kimlik verilerini depolamak zorunda kalmıyoruz” dedi.

Öte yandan AMM’ler, hem perakende hem de kurumsal katılımcılara fayda sağlayacak şekilde geniş bir varlık yelpazesi için sürekli likidite sağlayabilir.

Schwartz, “Her zaman sürekli likidite sağlıyor ve bu da uzun kuyruk için iyi bir şey” diye ekledi.

Ripple CTO’su, ilgi çekici bir blockchain ekosistemi oluşturmada birlikte çalışabilirliğin önemini vurguladı.

“Ripple tek başarılı blockchain şirketi olamaz. XRP Electric tek başarılı blockchain olamaz. Bu imkânsız çünkü hiçbir şey her şey olamaz” dedi.

Sorunsuz birlikte çalışabilirlik, kullanıcıların ekosistemin tüm potansiyeline erişebilmesi için hayati önem taşıyor ve blok zincirler arasında köprüler kurmaya odaklanan Axelar gibi şirketlerle ortaklıklar, bu hedefe ulaşma yolunda önemli adımlar olarak görülüyor.

Blockchain endüstrisi gelişmeye devam ederken, Ripple’ın XRPL’deki Kurumsal DeFi yaklaşımı, artan benimseme ve likidite için bir çerçeve sağlamayı amaçlıyor. Ripple, stablecoin’ler, DID’ler, AMM’ler ve birlikte çalışabilirlik çözümlerinden yararlanarak hem kurumsal hem de perakende katılımcılara fayda sağlayan daha kapsayıcı ve verimli bir finansal sistem yaratmayı umuyor.

Schwartz sözlerini şöyle tamamladı: “XRP defterinin misyonu, borç verme protokolü gibi şeyler, AMM’ler gibi şeyler ve gerçek dünya varlık tokenizasyonu yoluyla daha fazla örneği bir araya getirmede lider olmaktır.”

Bu makaleyi paylaş

kaynak: Diego Almada Lopez, https://cryptobriefing.com/xrpl-defi-adoption-solution/

Diğer Yazılar

1 of 5.263

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir