BeinCryptoKriptohaber

SEC Başkanı Kripto Para Baskılarını Nasıl Artırdı?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 2023’te kripto para yaptırım eylemlerini %53 artırdı. Yeni bir rapora göre, Başkan Gary Gensler başkanlığında geçen yıl gerçekleştirilen 46 kripto yaptırım eylemi, kurumun 2013’ten bu yana gerçekleştirdiği en fazla işlem oldu.

SEC, 2023 yılında ABD federal mahkemelerinde 26 dava ve 20 idari işlem başlattı. Kurumun uyguladığı toplam cezalar 281 milyon doları buldu.

SEC Kripto Para Menkul Değerlerini Hedefliyor

SEC vakalarının yaklaşık yüzde 82’si dolandırıcılık suçlamalarını içerirken, yüzde 37’si ilk madeni para tekliflerindeki (ICO’lar) kayıtsız menkul kıymetlerle ilgiliydi. Toplamda SEC’in eylemleri 124 sanığı hedef aldı; bunların %46’sı firma, %54’ü ise bireydi.

Cornerstone Research’ün Fintech uygulamalarından Abe Chernin’e göre SEC, Howey Testi olarak adlandırılan ihlal iddialarına odaklandı menkul kıymetler için. Coinbase şu anda kayıtsız bir broker-satıcı olarak çalıştığı iddialarıyla mücadele ederken, Kraken anlaşma için SEC’e 30 milyon dolar ödedi. kayıt dışı menkul kıymet satışı iddiaları.

sn başkanı kripto para birimi
SEC Yaptırımlarının İhlal İddialarına Göre Dağılımı | Kaynak: Temel Taşı Araştırması

Ajans aşağıdakileri içeren idari işlemler başlattı: değiştirilemez tokenleri (NFT’ler) ilk kez 2023’te kullandı. Stoner Catz web televizyon dizisinin yaratıcılarını gösterileri için 8 milyon dolar topladılar Stoner Catz NFT’lerinin satışı yoluyla.

SEC Başkanının İşi Henüz Bitmedi

Eski SEC yetkilisi John Reed Stark’a göre kurum muhtemelen 2024 yılında borsalara karşı daha fazla yaptırım uygulayacak. Stark şunları söyledi: daha fazla yaptırım gerekliydi Çünkü çoğu borsa düzenleyici gözetim olmadan faaliyet gösteriyor.

Birçok kripto işletmesindeki çıkar çatışmalarının birincil endişe olduğunu söyledi. Örneğin SEC, müşteri siparişlerini müşteriler için en iyi teklifi almaya öncelik vermeyecek şekilde yönlendirdiği için Aralık 2020’de kripto ve hisse senedi komisyonculuğu Robinhood’a dava açtı.

Geçtiğimiz yılın haziran ayında ajans, ABD’nin en büyük kripto borsası Coinbase’i görevlendirdi. “yatırımcıları önemli korumalardan mahrum bırakıyor”…ve çıkar çatışmalarına karşı koruma sağlıyor” ve 12 tokeni kayıtsız menkul kıymet olarak sunuyor.

Devamını oku: SEC’den Wells Bildirimi Almak Ne Anlama Gelir?

Hakim geçen haftaki duruşmada şunları söyledi: SEC’in güvenliği neyin oluşturduğuna ilişkin standardı çok geniş tanımlanmış. ABD Bölge Hakimi Katherine Polk Failla, SEC’in kendi yetki alanlarına ilişkin iddiaları hakkında şunları söyledi:

“Nasıl olduğunu anlamak istiyorum senin standardın koleksiyon pazarında veya emtialarda süpürmez. Argümanınızın doğru olmadığı konusunda gerçek bir korkum var sadece çok geniş bir şekilde süpürüyorum.”

Failla’nın önümüzdeki aylarda bir karar vermesi bekleniyor. Davanın herhangi bir kısmının devam etmesine izin verirse dava gelecek yıl duruşmaya çıkabilir.

Devamını oku: Gary Gensler Kimdir? SEC Başkanı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Uzun vadede SEC başkanı Gary Gensler yaptırım eylemlerini bir hedeften ziyade bir araç olarak görüyor. SEC’in Kripto Varlıkları ve Siber Birimleri başkanı David Hirsch, ajansın hedefini doğruladı merkezi olmayan finans alanının polisliğini yapmak.

Sorumluluk reddi beyanı

Şartlara uygun olarak Güven Projesi BeInCrypto, tarafsız ve şeffaf raporlamaya kendini adamıştır. Bu haber makalesi doğru ve zamanında bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak okuyucuların bu içeriğe dayanarak herhangi bir karar vermeden önce gerçekleri bağımsız olarak doğrulamaları ve bir profesyonele danışmaları tavsiye edilir. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.

kaynak: David Thomas, https://beincrypto.com/sec-chairman-crypto-enforcements/

Diğer Yazılar

1 of 3.259

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir