BeinCryptoKriptohaber

Tayland’da Spot Bitcoin ETF Ticareti Yok: SEC

Her ülke, “kripto dostu” olarak etiketlenmiş olsa bile, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının alım satımına izin vermeye açık değildir. Mali düzenleyicilere göre Tayland henüz bu tür ürünlerin ticaretine izin vermeye hazır değil.

17 Ocak’ta Bangkok Post, Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun varlık yönetimi şirketlerinin spot Bitcoin ETF’leri başlatmasına izin vermeyi planlamadığını söylediğini bildirdi.

Tayland için Bitcoin ETF’si yok

Hareket, Amerika Birleşik Devletleri’nde spot Bitcoin ETF’lerinin dönüm noktası niteliğindeki lansmanından bir haftadan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Onay, Taylandlı menkul kıymet komisyoncu şirketlerinin Taylandlı yatırımcıları doğrudan ABD spot Bitcoin ETF’lerine yatırım yapmaya teşvik etmesine yol açtı.

Ancak Tayland SEC’in başka fikirleri vardı ve Taylandlı yatırımcıları yerel borsalarda ve aracı kurumlarda ticaret yapmaya teşvik ediyordu. Finans düzenleyicisi daha sonra spot ETF ticaretini baltaladı, belirterek:

“SEC bu gelişmeleri yakından takip ediyor ancak şimdilik Tayland’da spot Bitcoin ETF’lerinin kurulmasına izin verecek bir politikamız yok.”

Devamını oku: Dijital Göçebeler ve Web3: Dünyayı Gezmek ve Çalışmak İçin Bir Kılavuz

SEC, “menkul kıymet şirketlerinin perakende müşterilere yabancı ürünlere yatırım yapmaları için hizmet sunabileceğini ancak Tayland’da satışa sunulabilecek ürünlerle aynı özelliklere sahip olmaları gerektiğini” belirtti.

Ancak eğer Bitcoin ETF’lerini tespit edin Tayland’da izin verilmiyor ve yerel platformlarda ticareti yapılamıyor. Üstelik SEC, ABD’deki lansmanlara hazırlanmak için en az altı ay sürenin ardından “gelişmeleri izlemek” istediğini söyledi.

Dokuz lisanslı dijital varlık borsası operatörü şu anda ülkede kripto ticareti hizmetleri sağlıyor.

Analistler neredeyse ABD spot BTC ETF’lerinde 10 milyar dolar işlem gördü İlk üç gündeki bu durum ürünlere yönelik net bir talebin olduğunu gösteriyor.

ABD, Bitcoin ETF'nin 3 günlük ticaretini spotladı.  Kaynak: X/@JSeyff
ABD, Bitcoin ETF’nin 3 günlük ticaretini spotladı. Kaynak: X/@JSeyff

Binance Tayland’da Piyasaya Sürüldü (Fakat Yabancılar İçin Değil)

Binance, 16 Ocak’ta Gulf Innova ortaklığıyla Tayland’da uzun zamandır beklenen borsasını başlattı. Ancak Tayland’ın büyük yabancı nüfusu yeni başlatılan Binance TH borsasını kullanamayacak.

Kayıt ve KYC prosedürleri, Tayland ulusal dijital kimliğini (NDID) gerektirir. Üstelik Tayland hükümeti bunları ülkede ikamet eden yabancılara vermiyor. Ayrıca Binance TH müşteri desteği bunu BeInCrypto’ya doğruladı:

“Ekiple görüştükten sonra korkarım ki yabancı Taylandlı kimlik kartları şu anda gerçekten desteklenmiyor.”

Tayland sıklıkla “kripto dostuBatılı medya kuruluşları tarafından ancak gerçek biraz farklı.

Eylül ayında yeni atanan Tayland hükümeti, yurt dışı gelirini vergilendirmeye başlamak Ocak 2024’ten itibaren kripto ticaretinden itibaren.

Sorumluluk reddi beyanı

Şartlara uygun olarak Güven Projesi BeInCrypto, tarafsız ve şeffaf raporlamaya kendini adamıştır. Bu haber makalesi doğru ve zamanında bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak okuyuculara, bu içeriğe dayanarak herhangi bir karar vermeden önce gerçekleri bağımsız olarak doğrulamaları ve bir profesyonele danışmaları tavsiye edilir. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.


kaynak: Martin Young, https://beincrypto.com/crypto-confusion-thailand-sec-no-bitcoin-etf-investors-limbo/

Diğer Yazılar

1 of 3.309

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir