Crypto BriefingKriptohaber

Wasabi Cüzdan geri çekilirken Trezor, gizliliği artıran coinjoin özelliğini sonlandıracak

Bu makaleyi paylaş

Kripto donanım cüzdanı üreticisi Trezor, bugün Trezor Suite’teki coinjoin özelliğinin sonlandırıldığını duyurdu. Wasabi Cüzdan’ın geliştiricisi zkSNACKs ile ortaklaşa sağlanan hizmet, Haziran ayı itibarıyla sona erecek. Kapanmaya rağmen Trezor, kullanıcılara Coinjoin hesaplarındaki fonların erişilebilir kalacağına dair güvence veriyor.

Coinjoin, Bitcoin işlemlerine yönelik bir gizlilik aracıdır ve kullanıcıların fonlarının kökenlerini ve varış noktalarını gizlemelerine olanak tanır. Trezor, coinjoin işlemlerini benimseyen ilk donanım cüzdanıdır. Coinjoin özelliğini geçen yılın Nisan ayında Trezor Model T’ye entegre etti ve uygulamayı Ağustos ayının sonlarında Trezor Model One’a kadar genişletti.

zkSNACK’ler, yakın zamanda Blog yazısı, coinjoin koordinasyon hizmetini sonlandırma kararının “üzüntüyle” ve “yasal netlik” ihtiyacıyla alındığını ifade etti. Şirket, Wasabi Cüzdan’ın, istemci tarafı filtreleme ve Tor entegrasyonu gibi güçlü gizlilik özelliklerini, coinjoin olmasa bile sunmaya devam edeceğini söyledi.

Bu hamle, zkSNACKs’in son dönemdeki düzenleyici baskılar nedeniyle ABD vatandaşlarının ve sakinlerinin Wasabi Cüzdanı da dahil olmak üzere hizmetlerine erişimini engelleme kararının ardından geldi. Bu yasak, ilgili web sitelerini ve hizmetleri de kapsamaktadır ve IP adresi engellemesi halihazırda yürürlüktedir.

Saklama dışı kripto hizmet sağlayıcıları yasal hesaplaşmayla karşı karşıya

Başka bir kripto cüzdan sağlayıcısı olan Phoenix, yakın zamanda devam eden düzenleyici belirsizlikler nedeniyle ABD pazarından çıkacağını duyurdu. Kullanıcıların, 5 Mayıs 2024’te erişim sonlandırılmadan önce kanallarını kapatmaları ve paralarını aktarmaları tavsiye ediliyor.

Phoenix’in arkasındaki Bitcoin şirketi Acinq, kararını şöyle açıkladı: “ABD yetkililerinden gelen son duyurular, kendi kendini saklayan cüzdan sağlayıcılarının, Lightning hizmet sağlayıcılarının ve hatta Lightning düğümlerinin Para Hizmetleri İşletmeleri olarak değerlendirilip düzenlenemeyeceği konusunda şüphe uyandırdı.”

Bu kaçış, SEC’in saklama dışı cüzdan sağlayıcısı Samourai Wallet’a yönelik yakın zamanda uyguladığı baskının ve MetaMask üzerinde artan incelemenin ardından geldi. SEC’in MetaMask’ın ana şirketi Consensys’e bir Wells Bildirimi yayınladığı bildirildi. Bu bildirim, SEC’in yasal işlem yapmayı düşündüğüne dair bir ön uyarı niteliğindedir.

Buna yanıt olarak Consensys, SEC’in daha fazla eylem yapmasını beklemek yerine düzenleyici zorluklarla doğrudan yüzleşmeyi seçerek SEC’e karşı bir dava açtı. Daha önce, merkezi olmayan borsa Uniswap’in arkasındaki ekip olan Uniswap Labs da menkul kıymetler kurumundan bir Wells Bildirimi almıştı.

Bu makaleyi paylaş


kaynak: Vivian Nguyen, https://cryptobriefing.com/trezor-coinjoin-shutdown/

Diğer Yazılar

1 of 4.674

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir