Crypto BriefingKriptohaber

Web3 oyun algısı şüphecilikten coşkuya doğru kayıyor: Shrapnel’in Stüdyo Başkanı

Bu makaleyi paylaş

Blockchain oyunları, geleneksel PC oyuncularının %46’sı tarafından heyecanla karşılanıyor anket Web3 PC oyunları dağıtım platformu Ultra tarafından. Bu, Shrapnel Stüdyo Başkanı Don Norbury’nin Crypto Briefing ile tartıştığı gibi, geleneksel oyuncuların blockchain oyun endüstrisini algılama biçiminde olası bir değişime işaret ediyor.

Norbury, Oyun Geliştiricileri Konferansı’nın (GDC) bu yılki edisyonunda, Shrapnel ekibi üyesi olarak etkinliğe üçüncü kez katıldıktan sonra oyun topluluğundaki bu değişime tanık olabileceğini söyledi ve GDC’yi “bir ölçüm çubuğu olarak” kullandığını ekledi. oyun geliştirme topluluğunda duyarlılık”, çünkü oyuncuların duyguları her zaman aynı hizada olmuyor.

“Üç yıl önce, aslında Shrapnel fikrini yeni başlattığımız zamanlardı, bu bir tür meraktı, tıpkı bu blockchain meselesine dair bastırılmış merak gibiydi. Ve insanlar [developers] Norbury, tüketici duyarlılığına aykırı değildi, tamamen düşmanca değildi, diye paylaştı.

Geleneksel oyun camiasının bu sektöre ne kadar değer vermediğini gösteren iyi bir örnek, ünlü postalamak Konuyla ilgili olarak Linkin Park üyesi Mike Shinoda tarafından Ocak 2022’de yazıldı. O zamanlar oyuncular, oyunlarında kripto veya değiştirilemez tokenların bulunması fikrini reddederek yayının yorum alanını doldurdular.

Blockchain oyunları oyun endüstrisine değerini gösterdiğinde ve insanlar kendilerine “neden işleri yapmanın yolu her zaman bu değildi?” diye sormaya başladığında bu duygu değişmeye başladı. Norbury belirtti.

“Şunu söylemek isterim [the shift happened] bir yıl önce, çok oyunculu bir deney olan MPX adı verilen bir MVP’yi bulduğumuzda ve tüm hafta boyunca insanları davet ettiğimiz kapalı kapılar ardında bir demo yaptık ve bu demoya çok fazla abone olundu. Ve o sırada konuştuğumuz insanlar, ‘hile yapmayı nasıl önleyeceksin?’ gibi tipik oyun geliştirici sorunları olan bu sorunları nasıl çözeceğimiz hakkında konuşmaya başladılar.” Shrapnel’in Stüdyo Başkanı.

Dahası, çok oyunculu birinci şahıs nişancı oyunu Valorant gibi ana akım oyunların yaratıcıları, oyunun daha fazla yönünü tartışmaya başladı. “Blockchain’in ne olduğu ya da token ekonomilerinin ne olduğu gibi sorular sormak yerine, ‘inek oyunu geliştirme’ tavrı gibi.”

Bu yılın sayısında Norbury, katılımcıların oyuna olan ilgisinin her zamankinden daha yüksek olması nedeniyle Shrapnel’in takımının “neredeyse çok sayıda fedaiye ihtiyacı olduğunu” söyleyerek şaka yaptı.

“Herkes bizimle, yaptığımız işi nasıl yaptığımız, bu işe nasıl girebilecekleri, bazı tuzaklardan nasıl kaçınabileceğimiz, nasıl yapılanmamız, şirketimizdeki temeller hakkında konuşmak istiyordu. Birisi etkileşime girip daha fazlasını öğrenmek istemeden bir metre gidemezdim.

Norbury, önceki sürümlerden farklı olarak, oyuncuların bu yılki GDC’de Web3 oyuncularının Shrapnel sayesinde ne kadar eğlenceli ve enerji dolu olduklarını görebileceğini ekledi.

Web2’den Web3’e

Don Norbury ve Shrapnel ekibinin çoğu, Bioshock Infinite gibi iyi bilinen oyunlar üzerinde çalışan kapsamlı bir ‘Web2 oyun’ deneyimine sahip. Crypto Briefing’e, bu oyun evrenleri arasındaki temel farkın, Web3’ün mülkiyet, maliyet, taşınabilirlik ve birlikte çalışabilirlik ile ilgili olması olduğunu söyledi.

“Srapnel’deki her şeyin en başından itibaren herhangi bir zincire ve herhangi bir platforma gidebilmesini sağlayacak şekilde teknik altyapımızı bu şekilde oluşturmamızın nedenleri bunlar. Her şey doğal olarak bu şekilde inşa edildi” diye ekledi Norbury.

Ayrıca Web3, varlıkların mülkiyetini oyunculara vermekle ilgili olduğundan, açık piyasa ekonomisi konusunda özel ve sürekli bir farkındalık gerektirir. “Şimdi sınırlı kaynağı olan bir şey düşünmeniz gerekiyor, değil mi? Kıtlığın güçlendirilmesi. Bunu her zaman yapmak zorunda değilsiniz ancak sonuçlarının ne olduğunun farkında olmanız gerekir.”

Web3 ve espor bir arada

Oyun sektörünün rekabetçi sektörü olan eSpor, günümüzde bu ekosistemin önemli bir parçası. öngörülen Statista’nın bu yılki geliri 4,3 milyar dolara ulaşacak. E-spor ile oyunu birbirine bağlayan en son gelişmelerden biri de 120 milyon dolarlık yatırım yapılmış Suudi Arabistan, ülkedeki her iki sektörü de canlandıracak.

Norbury, Web3 oyunlarında yaratılan rekabetçi ortamın konuyla alakalı olduğuna ve başarısı için “çok ihtiyaç duyulan katalizörü” sağlayabileceğine inanıyor. Hızlı sezonlar, takımların ve oyuncuların yaşam döngüsü gibi e-sporun çözülmesi gereken kısımlarını vurgulamasına ve geleneksel sporların bazı yanlış yönlerini taklit etmesine rağmen, e-spor ve oyunun “doğal bir evlilik” olduğunu paylaşıyor.

“Bu sadece bir iş modeli sorunu değil. Bence devam eden bir fandom, insanların ilgi alanları ve bir etkinliğe gitmek ya da bir şey izlemek için para ödemeye isteklilik var. […] Bence Web3 ve biz bu yaklaşımı e-spor perspektifinden ele alıyoruz, bu dev LAN etkinliklerinin veya Overwatch Ligi gibi milyonlarca dolar ödemek zorunda kaldığınız dev etkinliklerin aksine, daha fazla tabandan espora izin vermek için benzersiz bir yol sunuyor. Sırf kuruluşunuzun bunun bir parçası olması için kapıdan çıkan dolarlar.

Dahası Norbury, Web3’teki oyun loncalarının altını çiziyor ve bunları “halihazırda bir arada olan ve farklı uzmanlıklara sahip benzer ilgi alanlarına sahip insanlardan oluşan ağlar” olarak tanımlıyor.

“Bunların bir kısmı oyuncu, bir kısmı da organizatör. Bazı insanlar işin finansman tarafıyla ilgileniyor, değil mi? Ama ona baktığınızda gözlerinizi kısarak baktığınızda, bir turnuva organizatörü veya bir organizasyonun sahip olmasını beklediğiniz şekille aynı şekle sahip olduklarını görürsünüz.”

Bu nedenle, Web3 oyunları ile e-spor arasındaki ilişki, Norbury’nin bakış açısına göre iki yönlü bir değere sahip; her iki endüstrinin yapısı da birbirini destekliyor.

“İş perspektifinden bakıldığında bu sadece bir şey değil [Web3 gaming guilds] yapmaya çalışıyoruz. Neredeyse bir marka meselesi, bir pazarlama meselesi, sosyal bir şey gibi. Ve Web3’te sonuçta en başarılı olacak şeklin bu olduğunu düşünüyorum” diye bitiriyor.

Bu makaleyi paylaş

kaynak: Gino Matos, https://cryptobriefing.com/web3-gaming-enthusiasm-survey/

Diğer Yazılar

1 of 4.674

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir