Crypto BriefingKriptohaber

Wintermute CEO’su ünlülerin memecoin tartışmaları arasında Ethereum’un liderlik paradoksunu sorguluyor

Bu makaleyi paylaş

Wintermute CEO’su Evgeny Gaevoy, Ethereum’un gelecekte başarısız olması durumunda bunun Solana gibi rakiplerle karşılaştırıldığında teknik eksikliklerden kaynaklanmayacağını söyledi. Bunun yerine asıl mesele Ethereum’un liderliğindeki çelişkidir.

“ETH gelecekte başarısız olursa [won’t] ‘Solana daha hızlı’ olduğu için, bunun nedeni [ETH] ‘seçkinler’ hâlâ büyük bir çelişkinin içinde sıkışıp kalmış durumda,” diye belirtti Gaevoy yakın zamanda yaptığı bir açıklamada postalamak X’te.

Onun bu sözleri, sonrasında çıkan tartışmalara yanıt olarak geldi. Vitalik Buterin’in ünlülerin memecoin’lerine yönelik eleştirisi. Buterin’e göre projeler, ünlüleri ve ilk yatırımcıları zenginleştirmeye odaklanmak yerine toplumsal değer sunmayı ve katılımcıları memnun etmeyi hedeflemeli.

Buterin’in duruşu, yakın zamanda kendi memecoin’i MOTHER’ı piyasaya süren hip-hop sanatçısı Iggy Azalea’dan sert bir tepki aldı. Buterin’e benzeyen bir bebeği kucağında tuttuğunu gösteren bir meme yayınladı.

Azalea’nın fotoğrafı, Uniswap Labs kurucu ortağı Hayden Adams’ı Buterin’in rolünü savunmaya yöneltti.

Azalea’yı, Buterin’in kripto topluluğuna katkılarını küçümsediği için eleştirdi ve şarkıcının olumlu tepki vermek ve kârını sosyal amaçları desteklemek için kullanmak yerine Buterin ile dalga geçmeyi seçmesinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi.

İşte o zaman Wintermute CEO’su tartışmaya dahil oldu ve Ethereum’un liderliğini eleştirdi. Ethereum liderlerinin kapitalist bir blockchain sistemi yaratmaya çalışırken aynı zamanda sosyal sorunları da ele aldıklarını savundu; bu duruşun doğası gereği çelişkili olduğunu düşünüyor.

“Ya kapitalizmi inşa ediyorsunuz ya da planlı sosyalizmi. üzgünüm, gerçekten [can’t] her ikisine de sahip,” diye ekledi Gaevoy.

Gaevoy’un yorumları kripto üyeleri arasında tartışmalara yol açtı. Birçoğu, ünlülerin memecoin’lerine karşı olmanın sosyalist bir sistem inşa etmek anlamına gelmediğini söyleyerek onun görüşüne karşı çıktı.

Bu anlaşmazlıklara yanıt olarak Gaevoy, her şeyin temel prensibe bağlı olduğunu söyledi.

Ona göre eğer kapitalizm temel ise onun olumsuz etkilerini azaltacak özelliklerin entegre edilmesi faydalıdır. Ancak asıl amaç “sosyal adalet” ya da “sadece iyi şeyler” yaratmaksa, kapitalizm sonradan akla gelen bir düşünce olmamalıdır.

Bu makaleyi paylaş


kaynak: Vivian Nguyen, https://cryptobriefing.com/ethereum-elite-contradiction-debate/

Diğer Yazılar

1 of 5.255

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir