BeinCryptoKriptohaber

Yapay Zeka, Deepfake ve Yanlış Bilgiler Ön Planda

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantısı Davos’ta başlarken, uluslararası sivil toplum kuruluşu üretken yapay zeka (AI) ve siber suçların artan riskleri konusunda uyarıda bulundu.

Dünya Ekonomik Forumu, dünya liderlerinin acil sorunları tartışmak üzere bir araya gelmesiyle bu hafta İsviçre’nin Davos kentinde başlıyor. Ayrıca kuruluşun Küresel Riskler Raporu 2024’ü yayınladı ve yapay zeka gündemin üst sıralarında yer alıyor.

Yapay Zeka WEF Konvansiyonunda Öne Çıkıyor

En büyük riskler arasında vurgulanmış WEF’e göre siber suçlar ve yapay zekanın olumsuz sonuçlarıdır.

Yanlış bilgi ve dezenformasyon iki yıllık zaman dilimi için en büyük riskler olarak sıralandı. Üretken yapay zekadaki gelişmeler artık dolandırıcıların derin sahte videolar üretmesini çok daha kolay hale getiriyor. Ayrıca Meta gibi sosyal medya platformları ve X dolandırıcılık ve sahtekarlıklarla dolu.

Hafta sonu MicroStrategy yönetim kurulu başkanı Michael Saylor uyardı Bir sürü deepfake Bitcoin hakkında dolandırıcılık YouTube’da görünenler. Belirtti:

“Bitcoin’inizi ikiye katlamanın risksiz bir yolu yok ve MicroStrategy, barkod tarayanlara BTC vermiyor.”

Üstelik WEF, “siber güvensizliği” önümüzdeki 2 yıl içinde dördüncü en büyük risk olarak sıralıyor. Yapay zeka gibi yeni gelişen teknolojiler siber tehditlerin üstesinden gelmeye yardımcı olabilir, ancak kendilerini savunabilen kuruluşlar ile savunamayan kuruluşlar arasındaki uçurum giderek büyüyor.

Devamını oku: 2024’ün En Popüler 6 Yapay Zeka (AI) Mesleği

Siber suçluların hedeflerini genişletmek için üretken yapay zeka gibi yeni teknolojileri kullandığı belirtildi. On yıllık bir zaman diliminde yapay zeka teknolojilerinin olumsuz sonuçlarını altıncı en yüksek risk olarak sıraladılar.

Önümüzdeki 2 ve 10 yılın en büyük 10 riski.  Kaynak: WEF
Önümüzdeki 2 ve 10 yılın en büyük 10 riski. Kaynak: WEF

60’tan fazla devlet ve hükümet başkanı bu hafta 2.800’den fazla katılımcıyla Davos’a gidecek. Yapay zekanın “ekonomi ve toplum için itici güç olarak” teması yaklaşık 30 ayrı oturumda gerçekleşecek.

AI Kripto Dolandırıcılıkları Artıyor

Dolandırıcılar, YouTube’a sızan deepfake Saylor’ların yanı sıra diğer kripto yöneticilerini taklit etmek için de yapay zekayı kullanıyor.

Bu aydan daha erken, Solana kurucu ortak Anatoly Yakovenko kripto “hediyesi” sunan sahte bir videoda yer aldı.

Dolandırıcılar, kurbanları kripto göndermeye ikna etmek için bir QR kodu sağlıyor. Sahte yönetici miktarı artırmayı veya ikiye katlamayı vaat ediyor. Sahte Elon Musk videolar aynı zamanda kripto para çalan dolandırıcıların da popüler bir tercihi olmuştur.

Kripto para yöneticileri ve yatırımcıları genellikle büyük teknoloji ve sosyal medya platformlarının dolandırıcılıkları ortadan kaldıracak kadar hızlı hareket etmediğinden şikayet ediyor. Meta gibi bazıları aslında kripto dolandırıcılıklarını platformlarında yayınlamak için ödeme alıyor.

VentureBeat rapor edildi İnsanların sahte kimliklerle sahte hesaplar oluşturmak ve mevcut hesaplara sızmak amacıyla kimlik doğrulamasını atlamak için deepfake’leri kullanabileceğini söyledi.

Sorumluluk reddi beyanı

Şartlara uygun olarak Güven Projesi BeInCrypto, tarafsız ve şeffaf raporlamaya kendini adamıştır. Bu haber makalesi doğru ve zamanında bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak okuyuculara, bu içeriğe dayanarak herhangi bir karar vermeden önce gerçekleri bağımsız olarak doğrulamaları ve bir profesyonele danışmaları tavsiye edilir. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.


kaynak: Martin Young, https://beincrypto.com/ai-misinformation-deepfakes-world-greatest-threat-wef/

Diğer Yazılar

1 of 3.259

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir