BeinCryptoKriptohaber

Yapay Zeka Heyecanı Nvidia’nın Piyasa Değerini 1,7 Milyon Dolara Yükseltti

Yapay zekadaki son patlama ve gelişen endüstriyi çevreleyen heyecan, çip üreticisi Nvidia ve hissedarları için sos oldu. Öyle ki şirketin piyasa değeri şu anda Bitcoin’in iki katından fazla.

Amerikan yarı iletken devi Nvidia, yapay zeka (AI) endüstrisi ile ilgili her şeye olan ilginin artmasından en büyük yararlananlardan biri oldu.

Nvidia Hisse Senedi ve Piyasa Değeri Tüm Zamanların En Yüksek Değeri

6 Şubat’ta makroekonomi yayın kuruluşu Kobeissi Letter, Nvidia’nın Ekim ayı sonunda yaklaşık 950 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olduğunu gözlemledi.

O zamandan beri %79 artış gösterdi ve tüm zamanların en yüksek piyasa değeri olan 1,7 trilyon dolara ulaştı.

“Başka bir deyişle, Nvidia 70 işlem gününde piyasa değerine 750 milyar dolar ekledi.”

Bu, art arda 70 işlem günü boyunca günde ortalama 10,7 milyar dolara denk geliyor. Bu, Tron’un toplam piyasa değerinin eklenmesine eşdeğerdir (TRX) dönem boyunca her gün.

Nvidia’nın piyasa değeri Ethereum’un altı katından, Bitcoin’in ise iki katından fazla.

Nvidia'nın piyasa değeri.  Kaynak: X/@KobeissiLetter
Nvidia’nın piyasa değeri. Kaynak: X/@KobeissiMektubu

Nvidia’nın geçmeye yüzde 3’ten az uzağı var Amazon beşinci büyük halka açık şirket oldu Dünyada. Kobeissi, sadece 2 yıl önce Nvidia’nın dünyanın en büyük 20 halka açık şirketi arasında zar zor yer aldığını belirtti:

“Artık küresel yapay zeka çip pazarının yüzde 70 ila yüzde 90’ını kontrol ediyorlar. Yapay zeka, Nvidia’yı tüm zamanların en büyük şirketlerinden biri haline getirdi.”

Ayrıca şirket hisse senedi fiyatları 700 doları aştı 5 Şubat’ta mesai sonrası işlemlerde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. NVDA fiyatları bu hafta işlemlerin başlangıcından bu yana %6,2 arttı.

Daha Güçlü Çipler

Nvidia’nın kadrosu güçlü cips Meta ve Amazon’un yanı sıra Microsoft ve Alphabet gibi bulut bilişim devlerinin genişleme planlarının ayrılmaz bir parçasıdır.

Üstelik firma, bu yılın sonlarında yapay zeka odaklı serisine başka bir güçlü çip olan yeni nesil B100 Blackwell’i eklemeye hazırlanıyor.

Devamını oku: AI Hisse Senetleri: 2023’te Bilinmesi Gereken En İyi Yapay Zeka Şirketleri

Goldman Sachs analisti Toshiya Hari Hedeflenen Devam eden büyümeyi öne sürerek ve şunları belirterek, 800 dolarlık bir hisse fiyatı:

“Artık veri merkezi gelirlerinde bir düşüş olacağını varsaymıyoruz [this year] ve bunun yerine tutarlı büyümeyi modellemek [the first half of next year] devam eden harcamalardan kaynaklanmaktadır [generative-AI] büyük bulut hizmeti sağlayıcıları tarafından sağlanan altyapı.

Nvidia’nın öngörülebilir gelecekte endüstrinin altın standardı olmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi. Yapay zeka inovasyonlarında büyüme.

Sorumluluk reddi beyanı

Şartlara uygun olarak Güven Projesi BeInCrypto, tarafsız ve şeffaf raporlamaya kendini adamıştır. Bu haber makalesi doğru ve zamanında bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak okuyuculara, bu içeriğe dayanarak herhangi bir karar vermeden önce gerçekleri bağımsız olarak doğrulamaları ve bir profesyonele danışmaları tavsiye edilir. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.


kaynak: Martin Young, https://beincrypto.com/nvidia-market-cap-peak-twice-bitcoin/

Diğer Yazılar

1 of 3.259

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir