BeinCryptoKriptohaber

Yapay Zeka Odaklı En İyi 5 Kripto Suç Trendi: Eliptik

Blockchain analiz firması Elliptic yakın zamanda “Yapay Zeka Destekli Kripto Suçunun Durumu: Dikkat Edilmesi Gereken Yeni Tipolojiler ve Eğilimler” başlıklı kapsamlı bir rapor yayınladı. Bu rapor, çeşitli kripto suçlarını kolaylaştırmak için yapay zekanın (AI) endişe verici yükselişine ışık tutuyor.

Yapay zeka birçok sektörde oyunun kurallarını değiştirse de kriptoda kötüye kullanımı önemli bir endişe kaynağı haline geliyor.

Yapay Zeka Kripto Suçunu Nasıl Dönüştürüyor: Elliptic’in İçgörüleri

Elliptic’in raporu, kripto suçlarında yapay zekadan yararlanmanın beş temel tipolojisini tanımlıyor. Bunlardan ilki ve belki de en kötüsü, yapay zeka tarafından oluşturulan deepfake’lerin kullanılmasıdır. Dolandırıcılar genellikle ikna edici bilgiler oluşturmak için tanınmış kişilerin yer aldığı sahte resimler veya videolar kullanır. dolandırıcılık.

Örneğin dolandırıcılar deepfake kullandım Elon Musk ve eski Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong gibi isimlerin sahte yatırım planlarını teşvik etmesi. Dolandırıcılar, bu deepfake’leri TikTok ve X.com gibi sosyal medya platformlarında dağıtarak şüphelenmeyen yatırımcıları kandırıyor. Bu dolandırıcılıklarla mücadele etmek için Elliptic, belirli tehlike işaretlerini aramanızı tavsiye ediyor.

Devamını oku: Yapay Zeka (AI) Kriptoyu Nasıl Dönüştürecek?

“Neyse ki, deepfake dolandırıcılıklarının kurbanı olmanızı engellemeye yardımcı olabilecek bir dizi kırmızı bayrak göstergesi var. Videonun orijinalliğini doğrulamak için dudak hareketlerinin ve seslerin senkronize olup olmadığını kontrol edebilir, gölgelerin beklediğiniz yerde göründüğünden emin olabilir ve göz kırpma gibi yüz hareketlerinin doğal görünüp görünmediğini kontrol edebilirsiniz.” kayıt edilmiş.

Yapay zekanın kolaylaştırdığı bir diğer yaygın suç ise dolandırıcılık belirteçlerinin oluşturulması. Birçok blockchainde, dolandırıcıların heyecan yaratmak ve fiyatları yapay olarak şişirmek için yeni bir token oluşturmak nispeten kolaydır. “halı çekme” işlemini gerçekleştirmek veya bir “pompala ve boşalt” şeması.

“GPT” gibi yapay zekaya gönderme yapan isimlere sahip tokenlar özellikle popüler hedefler oldu. Elliptic’in araştırması, bu tür tokenları içeren çok sayıda çıkış dolandırıcılığını ortaya çıkardı ve token yatırımlarında dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

ChatGPT ile İlgili Dolandırıcılar Tarafından Yapılan Coin Aklama Süreci.
ChatGPT ile İlgili Dolandırıcılar Tarafından Yapılan Coin Aklama Süreci. Kaynak: Eliptik

Siber suçlular ayrıca aşağıdaki gibi büyük dil modellerini de tercih etti: SohbetGPT yasa dışı faaliyetlerine yardımcı olmak. Bu yapay zeka araçları, güvenlik açıklarını belirlemek ve bunlardan yararlanmak için kötüye kullanılabilen yeni kod oluşturabilir veya mevcut kodu denetleyebilir.

Her ne kadar Microsoft ve OpenAI gibi şirketler Rusya ve Kuzey Kore’den devlet aktörleri tarafından kötü niyetli kullanım bildirmiş olsa da teknoloji henüz başarılı siber saldırıları tutarlı bir şekilde kolaylaştırabilecek bir noktaya ulaşmadı. Bununla birlikte, HackedGPT ve WormGPT gibi etik olmayan yapay zeka araçlarının karanlık web forumlarında ortaya çıkması, kimlik avı, kötü amaçlı yazılım oluşturma ve bilgisayar korsanlığı hizmetleri sunan önemli bir tehdit oluşturuyor.

Yapay Zeka ve Kripto’nun Kesişimi: Ortaya Çıkan Fırsatlar ve Tehditler

Yapay zekanın etkilediği bir diğer alan ise dolandırıcılık dağıtımının otomasyonudur. Bazı dolandırıcılık operasyonları sahte yatırımlar yaratmayı içerir, havadan yardımveya sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla geniş çapta tanıtılan hediye siteleri.

Bu siteler açığa çıktıktan sonra terk edilir ve yeni siteler ve pazarlamayla süreç yeniden başlar. Yapay zeka bu döngüsel süreci kolaylaştırmak, daha verimli ve takibini zorlaştırmak için kullanılıyor.

Kimlik hırsızlığı ve sahte belgelerin oluşturulması uzun süredir karanlık ağın temel öğelerinden biri olmuştur. Artık bazı hizmetler operasyonlarını ölçeklendirmek için yapay zekayı kullanıyor. Örneğin, bir belge oluşturma hizmeti, yüksek kaliteli sahte kimlikler ve pasaportlar üretmek için yapay zekayı kullanarak reklam yaptı.

Firma, “Elliptic, bir ay içinde 5.000’in altında sahte belge oluşturmaya yetecek kadar ödeme alan bu hizmete ödeme yapmak için kullanılan bir kripto adresi belirledi” diye ekledi.

Ocak ayında Emtia Vadeli işlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Veriliş Yapay zeka destekli dolandırıcılıklara ilişkin bir tüketici uyarısı. Ajans, kripto arbitraj algoritmaları ve diğer yapay zeka destekli teknolojiler aracılığıyla büyük getiriler vaat eden planlar konusunda uyardı.

CFTC, dolandırıcıların sıklıkla halkın yapay zekaya olan hayranlığından yararlanarak hızlı kâr elde etme konusunda yanlış vaatlerde bulunduğunun altını çizdi. Dikkate değer bir dolandırıcılık, o sırada değeri yaklaşık 1,7 milyar dolar olan 30.000 Bitcoin’in (BTC) kaybıyla sonuçlandı.

Devamını oku: Finansta Yapay Zeka: 2024 Yılının En İyi 8 Yapay Zeka Kullanım Örneği

Aslında, Yapay zeka ve kriptonun kesişimi hem muazzam fırsatlar hem de önemli zorluklar sunuyor. Yapay zeka geliştirebilirken güvenlik Kriptoda verimlilik ve kötüye kullanım potansiyeli, iyi planlanmış ve bilgili bir müdahale ihtiyacını vurgulamaktadır. Paydaşlar bu yeni trendleri anlayarak kripto ekosistemini suç taktiklerinin evriminden daha iyi koruyabilirler.

Sorumluluk reddi beyanı

Şartlara uygun olarak Güven Projesi BeInCrypto, tarafsız ve şeffaf raporlamaya kendini adamıştır. Bu haber makalesi doğru ve zamanında bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak okuyuculara, bu içeriğe dayanarak herhangi bir karar vermeden önce gerçekleri bağımsız olarak doğrulamaları ve bir profesyonele danışmaları tavsiye edilir. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.

kaynak: Lynn Wang, https://beincrypto.com/elliptic-ai-crypto-crime-trends/

Diğer Yazılar

1 of 5.254

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir