BeinCryptoKriptohaber

Yapay Zeka Tekelleri TradFi’ye Tehdit: SEC Başkanı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı Gary Gensler parmak sallamasıyla geri döndü. Bu sefer kriptodan ziyade yapay zeka sektörüne yönelik. Üstelik finans düzenleyicisi, merkezi yapay zekanın finansal sistem için bir tehdit olabileceğini iddia ediyor.

“Kripto polisin iş başında” yaptığı son uyarı, 17 Ocak’ta Public Citizen’ın ev sahipliği yaptığı sanal sohbet sırasında geldi.

Yapay Zeka Tehditleri

O söz konusu Sadece bir avuç modelle merkezileştirilmiş yapay zeka piyasalarının kırılgan bir finansal sisteme yol açabileceği. Finansal aktörlerin finansal veriler konusunda onlara çok fazla güvenmeleri durumunda bu durum ortaya çıkabilir.

Gensler yapay zekanın yükselişini şuna benzetti: bulut hizmetleri ve arama sağlayıcıları. ABD’de bu sektöre hakim olan 3 ana oyuncu var: Amazon, Microsoft ve Google.

En iyi bulut hizmetleri pazar payları.  Kaynak: Statista
En iyi bulut hizmetleri pazar payları. Kaynak: Statista

“İki veya üç olmasa da bir elin parmaklarıyla ölçülen, büyük tabanlı modellere ve ayrı ayrı veri toplayıcılara sahip olmamızın muhtemelen kaçınılmaz olduğuna inanıyorum.”

Bu senaryonun, yüzlerce veya binlerce finansal aktörün merkezi bir veriye veya merkezi yapay zeka modeline güvenebileceği bir “monokültür” yaratacağını ekledi.

Gensler ayrıca düzenleyicilerin finans sektöründe kilit rol oynayacak yapay zeka modellerini denetlemediğini de söyledi. Yorumlar, Gensler’in ajansının tıpkı kripto gibi yapay zekayı düzenlemesi için çabaladığına dair bir ipucu.

Devamını oku: 2024’ün En Popüler 6 Yapay Zeka (AI) Mesleği

Kendisi, tüm finans sektörünün muhtemelen bağımlı olduğu ‘merkezi düğümlerin’ şu anda düzenlenmediğini söyledi.

“Ve eğer bu düğümler yanlış anlarsa, monokültür bir yöne gider, o zaman bu toplumda ve genel olarak finans sektöründe bir risk vardır.”

ABD düzenleyicilerinin “model çeşitliliği ve veri kaynağı çeşitliliği” olmasını sağlamaları gerekiyor, aksi takdirde “oldukça kırılgan bir sistemle karşı karşıya kalırsınız” diye ekledi.

Gary Genlser, kripto endüstrisi hakkında benzer şeyler söyledi ve onu geleneksel finansı tehdit eden bir “vahşi batı” olarak etiketledi. Eylül ayında finansal danışmanların yapay zeka kullanması konusunda uyardı ve Ağustos ayında şunları söyledi: Yapay zeka finansal piyasaları istikrarsızlaştırabilir derin öğrenme yoluyla.

Yapay Zeka Son Haberler

Yapay zeka sektörü şu anda sadece bir avuç oyuncunun hakimiyetinde. OpenAI dahilMicrosoft, Google ve Antropik.

Bu hafta Google Deepmind söz konusu Yeni yapay zeka sisteminin en zor testlerden biri olan üst düzey geometri problemlerinde büyük bir ilerleme kaydettiğini söyledi.

Şu ana kadar çoğunlukla büyük dil modelleri üzerinde yoğunlaşıldı ancak matematik tabanlı yapay zekalar geliştiriliyor. Gary Gensler ve TradFi arkadaşlarını kızdıranların bunlar olması muhtemeldir.

Üstelik yapay zeka, bu hafta Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun ana odak noktası oldu. WEF’in ayrıca AI riskleri hakkında rapor verildi ve yaratılmasındaki rolü yanlış bilgi ve dezenformasyon.

Sorumluluk reddi beyanı

Şartlara uygun olarak Güven Projesi BeInCrypto, tarafsız ve şeffaf raporlamaya kendini adamıştır. Bu haber makalesi doğru ve zamanında bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak okuyuculara, bu içeriğe dayanarak herhangi bir karar vermeden önce gerçekleri bağımsız olarak doğrulamaları ve bir profesyonele danışmaları tavsiye edilir. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.

kaynak: Martin Young, https://beincrypto.com/sec-gary-gensler-warns-ai-monoculture-risks-finance-sector/

Diğer Yazılar

1 of 3.375

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir