BeinCryptoKriptohaber

Yatırımcılar Coinbase’e Menkul Kıymet Yasalarını ‘Bilerek’ İhlal Ettiği İçin Dava Açtı

Bir grup yatırımcı, ABD merkezli popüler kripto para borsası Coinbase’e karşı toplu dava açtı. Şirketin müşterilerine kayıt dışı menkul kıymetler ve yatırımlar teklif edip sattığını iddia ediyorlar.

Dava Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’nde açıldı. Davalı olarak Coinbase Global Inc. ve CEO’su Brian Armstrong’u isimlendirdi.

Davacılar, Coinbase’de Menkul Kıymet Olarak Kullanılabilir Bazı Tokenların Bulunduğunu İddia Ediyor

Davacılar Coinbase’in şu şekilde faaliyet gösterdiğini iddia ediyor: lisanssız komisyoncu-satıcı Kurulduğundan beri. Ayrıca Kaliforniya yasalarına göre menkul kıymet olarak kabul edilen çok çeşitli dijital varlıkları teklif ettiğini ve sattığını da iddia ediyorlar.

Dava, dijital menkul kıymet olarak kabul edilen tokenların kapsamlı bir listesini listeliyor. Buna Algorand (ALGO) dahildir. Protokole Yakın (YAKIN), Çokgen (MATİK), Uniswap (UNI), Solana (SOL), Ve bircok digerleri.

Devamını oku: Howey Testi Nedir ve Kriptoyu Nasıl Etkiler?

Ayrıca davacılar, Coinbase’in komisyoncu-satıcı olarak kaydolmayarak ve sunduğu menkul kıymetleri kaydetmeyerek Kaliforniya menkul kıymetler yasalarını “bilerek ve isteyerek” ihlal ettiğini iddia ediyor. Dahası, Coinbase’in bu dijital varlıkları web sitesi, sosyal medya ve geleneksel reklamcılık yoluyla aktif olarak tanıttığını iddia ediyorlar. Eşit Super Bowl reklamları Müşterileri kendilerine yatırım yapmaya teşvik etmek için kullanıldı.

“Coinbase tarafından Davacılara veya Grup’a yatırım dışında hiçbir kullanım alanı sunulmamıştır (onlar için başka bir kullanım durumu yoktur) ve Coinbase bugüne kadar benzer yatırım bültenlerini ve güncellemeleri Davacılara ve Grup Üyelerine dağıtmaya devam etmektedir. Gerçekten de Coinbase web sitesi bir ‘Haftalık Piyasa Yorumu’ yayınlıyor ve 15 Nisan 2024 itibarıyla Coinbase hâlâ ‘Yatırımcıların piyasayı keşfetmenin birkaç yolu var’ tavsiyesinde bulunuyor. [investment in crypto],'” göre şikayet.

Dava, Coinbase platformunda yürütülen tüm dijital varlık işlemlerinin tamamen iptal edilmesini hedefliyor. Ayrıca, ihtiyati tedbir ve yasal tazminat talep etmektedir.

Bu davanın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ardından gelmesi dikkat çekicidir. Coinbase’e karşı yasal işlem başlattı geçen sene. Komisyon, Coinbase’in kayıt dışı menkul kıymet satışı yaptığını iddia ediyor. Durum Mart 2024’te mahkemenin kararıyla daha da kötüleşti. Coinbase’in reddetme girişimini reddetti Dava, devam eden bu hukuki savaşta SEC’i olumlu bir konuma getirdi.

Bu yeni gelişme ciddi sonuçlara yol açabilir Coinbase ve kripto endüstrisi için yansımaları Genel olarak. Coinbase, kayıtlı olmayan menkul kıymetleri satmaktan suçlu bulunursa önemli cezalar ve zararlarla karşı karşıya kalabilir. Ek olarak, bu dava Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto para birimi düzenlemesi için önemli bir emsal teşkil edebilir.

Devamını oku: Kripto Ticareti için 2024 Yılının En İyi Coinbase Alternatifleri

Bu davadaki iddiaların sadece suçlama olduğunu belirtmekte fayda var. Kripto borsası henüz mahkemede kendini savunma fırsatına sahip değil. Ancak bu dava şirket için ciddi bir zorluk teşkil ediyor ve şirketin geleceğini önemli ölçüde etkileyebilir.

Sorumluluk reddi beyanı

Şartlara uygun olarak Güven Projesi BeInCrypto, tarafsız ve şeffaf raporlamaya kendini adamıştır. Bu haber makalesi doğru ve zamanında bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak okuyuculara, bu içeriğe dayanarak herhangi bir karar vermeden önce gerçekleri bağımsız olarak doğrulamaları ve bir profesyonele danışmaları tavsiye edilir. Lütfen şunu unutmayın: Şartlar ve koşullar, Gizlilik PolitikasıVe Sorumluluk reddi beyanları Güncellendi.

kaynak: Lynn Wang, https://beincrypto.com/coinbase-lawsuit-unregistered-securities/

Diğer Yazılar

1 of 4.674

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir